2024. május 20., hétfő

Újabb légicsapások északnyugattól délkeletig

Oroszország több célpontot is eltalált pénteken az Ukrajnára mért újabb légicsapások során: három manőverező robotrepülőgép és hat drón csapódott be az ország területén. Az ukrán légierő közlése szerint az orosz hadsereg összesen huszonkét drónt és hat manőverező robotrepülőgépet vetett be. A csapások helyszíneiről Kijev nem tájékoztatott, ám a délkeleti Krivij Rihből és a nyugati Lvivből is robbanásokat jelentettek.

Emellett ukrán források szerint az orosz csapatok megpróbáltak visszafoglalni elvesztett területeket Bahmut közelében, de állítólag visszaverték a támadásokat.

@k = A G7-ek kiállnak Kijev mellett

A világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő csoport (G7) Hirosimában ülésező vezetői pénteki közleményükben leszögezték, hogy a jövőben is megingathatatlanul támogatják Ukrajnát. Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Államok, valamint az Európai Unió vezetői zárt ajtók mögötti tanácskozásokat követően aláhúzták: „mindannyian kiállnak Oroszország illegális, indokolatlan és provokálatlan agressziós háborúja ellen”.

Az Oroszországgal szembeni szankciók további szigorítását is bejelentették. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke megjegyezte: az a kihívás, hogy biztosítsák, a szankciók Oroszországnak fájjanak, ne nekünk. Rámutatott: a csomagok egyre bonyolultabbak, és életbe léptetésük több politikai erőfeszítést igényel.

A G7-csúcson Kína egyre növekvő befolyását is megvitatják. A csúcstalálkozóval párhuzamosan Hszi Csin-ping kínai elnök a közép-ázsiai országok – Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán – vezetőivel találkozik a kínai Hszianban.

@k = A szankciók ellenére újraindították a rakétagyártást

Oroszország kimerítette rakétakészleteinek jelentős részét, de a szankciók ellenére sikerült elindítania a gyártást, amint azt az Ukrajnában lelőtt rakéták töredékei is bizonyítják – vélekedett pénteken Vadim Szkibickij, az ukrán katonai hírszerzés helyettes vezetője. Adatai szerint Oroszország havonta 67 rakétát képes előállítani. „Havonta legalább kétszer szállít Kalibr típusú rakétákat az általa még 2014-ben megszállt Krím félszigetre. Most körülbelül 25 Kalibr rakétát gyártanak havonta, H–101-es típusból 35 darabot, Kinzsal rakétából kettőt, az Iszkander-M rendszerhez való 9M723 ballisztikus rakétákból pedig ötöt. A szankciók ellenére sikerül nekik a rakétagyártáshoz szükséges alkatrészeket importálniuk” – vélekedett Szkibickij.

@k = Nem volt robbanófej a Bydgoszcznál talált rakétában

A nyugat-lengyelországi Bydgoszcznál még decemberben becsapódott, de csak április végén megtalált rakétában nem volt robbanótöltet, betonfeje volt, ami orosz technológiára utal – közölte pénteken Pawel Szrot államtitkár, a külügyi iroda főnöke.

Szerinte a rakétát az ukrán légvédelem megtévesztése céljából lőtték ki.

Nyitókép: Előre be nem jelentett látogatásra Szaúd-Arábiába érkezett pénteken Volodimir Zelenszkij, hogy – mint Twitteterén közölte – : „szorosabbra fűzze az együttműködést az arab világgal” (Fotó: Al