2024. április 24., szerda
MAGYARORSZÁG

Számítógépes vezérlésű irodaszéket fejlesztettek

Számítógépes vezérlésű, aktív irodaszéket fejlesztett a C3D Műszaki Tanácsadó Kft. a Nógrád vármegyei Erdőkürtön. Recski János, a kft. tulajdonos ügyvezető igazgatója ismertette: a projektre a C3D Műszaki Tanácsadó Kft. 333 millió forint, a projektben részt vevő konzorciumi tagokkal együtt 915,3 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések tárgyú felhívásán. A szabadalmi oltalommal védett irodaszék sorozatgyártását célzó kutatási-fejlesztési projekten több mint két évig dolgoztak.

A C3D Kft. a Miskolci Egyetemmel és a Neumann János Egyetemmel partnerségben nemcsak az üzemi eszközpark és a kapcsolódó infrastruktúra bővítését végezte el, hanem az egyetemek kutató-fejlesztő kapacitásának kihasználásával a modern anyagok és gyártási módszerek meghonosítását is.

A beruházásnak köszönhetően a vállalat öt munkahelyet tudott megőrizni, és további öt munkahelyet teremteni.

Recski János a fejlesztést ismertetve kifejtette: a fejlett társadalmak népessége egyre mozgásszegényebb környezetben tevékenykedik, túlnyomó részt ülő munkát végezve. Ezek a hatások alkattól függően kettő–négy évtized alatt krónikus hátfájáshoz, rosszabb esetben ágyéki, illetve nyaki gerincsérvhez vezetnek.

Erre kínálnak megoldást a pályázat keretei között építendő aktív irodai székek, amelyek a gerinc hatékony karbantartását segítik olymódon, hogy beépített elektromos motorok segítségével az ülőfelületet előre programozott módon, időszakosan mozgásban tartják, kényszerítve a széken ülő személyt gerincének állandó egyensúlyozó mozgására.

Az antropometriai és életkori paraméterek alapján a gerinc állapotának megfelelő mozgásprogramokat, illetve a szükséges és elégséges működési időt a prototípusok tesztelése során dolgozzák ki, és szakértők bevonásával tesztelik – tette hozzá Recski János.

Elmondása szerint az aktív irodai széket mintegy 2000 eurós ára miatt elsősorban nemzetközi piacra szánják. Az idén körülbelül 200 széket terveznek legyártani, és az értékesítés felfuttatása után évi 2000 darab széket szeretnének értékesíteni. Ez évente négymillió euró árbevételt generálna.