Szörnyű társadalmi körülmények, amelyek a múlt század negyvenes-hatvanas éveiben Hollandia, illetve Kína egyes területeit sújtották, segítettek megmagyarázni, hogy évtizedekkel később miért kerültek arrafelé a szokásosnál sokkal többen kórházba skizofrénia miatt.
A hasadásos elmebaj, a skizofrénia az egyik legkülönösebb pszichiátriai kórkép, amely fiatal korban kezdődik, furcsa, nehezen megmagyarázható tünetekkel. Okaként többféle külső tényezőt véltek fölfedezni, de érthető magyarázata a betegség indulásának eddig nem volt ismert.
Az ausztrál kutatók John McGrath vezetésével Dániában találták meg a magyarázatot. A munkacsoport szűrővizsgálat céljából vett vért az újszülöttektől éveken keresztül. A későbbi időszakban vált nyilvánvalóvá, hogy azoknak a fiataloknak a vérében, akik skizofrénia tüneteit mutatták, születésük idején a D-vitamin szintje lényegesen alacsonyabb volt. A méhen belüli élet, a megszületés időszakában csökkent D-vitamin-bevitel esetén a skizofrénia esélye kétszeresére növekedett.
A D-vitamin, a napsütés hormon van a táplálékban is, és a bőrben keletkezik napozás hatására. Az már ismert volt, hogy a csontok egészségéhez szükség van erre a vitaminra, de az ausztrál kutatók eredményei igazolják, hogy az idegrendszer épségéhez is kell.
