Dr. Svetlana Popović (Fotó: Szép Gabriella)
Megkezdődött az új tanév, nagy változást jelent ez, mind a diákok, mind pedig a szülők számára. Nagyjából megtörtént a gyerekek lelki felkész í tése, a szülők beszerezték a szükséges tanszereket, még egy nagyon fontos dologra kell azonban ügyelni ebben az átmeneti időszakban.
Az első osztályban az oktatás módja alapvetően megváltozik az óvodai foglalkozásokhoz képest. A gyerekek a betűket, számokat immár a nagy falitábla segítségével tanulják, gyakorolják. Ezért nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a jó eredményhez nemcsak a jó koncentrációs képesség, hanem az egészséges hallás- és látásszerv is fontos.
Megkezdődött a tanév, az elsősök elindultak az iskolába. Írni-olvasni tanulnak, ezért nagyon fontos, hogy jól lássák a táblát. Hogyan veheti észre a szülő még az első szisztematikus vizsgálat előtt, hogy gyermekének látászavara van? Szükséges-e a tanév kezdetén egy előzetes szemvizsgálat? – kérdeztük dr. Svetlana Popovićtól, az újvidéki, a limáni egészségház szemészeti rendelőjének vezetőjétől.
– Nem szükséges külön szemvizsgálatot végeztetni, Újvidéken ugyanis már az óvodákban kezdjük rendszeresen ellenőrizni a gyermekek látását. Egészségügyi szolgálatunk ezeket a vizsgálatokat szervezetten végzi a helyszínen. Az adott óvodában a gyerekeket szemorvos a nővérek segítségével vizsgálja meg, sőt néha defektológus is jelen szokott lenni az ellenőrzésen. Miután beiratkoztak az iskolába, a vizsgálatot ily módon az 1. és a 3. osztályban megismételjük, általában az első félévben, és ha valamilyen rendellenességet észlelünk, akkor az adott esetben értesítjük a szülőt, és kérjük, jöjjön el a gyerekkel a rendelőnkbe. Ha az ellenőrzéskor valaki éppen hiányzik, utólag annak is el kell végeznie a vizsgálatot az egészségházban. Előfordul, hogy már a tanítónő is észleli a látási zavart. Ilyenkor a tanulót a táblához közelebb ülteti, és természetesen felhívja rá a szülők figyelmét. A problémát a szülő elsősorban úgy veheti észre, ha a gyereke íráskor a füzetéhez nagyon közel hajol, vagy ha íráskor, olvasáskor hunyorít, mert ekkor tulajdonképpen élesíti a képet. A szülő ellenőrizze gyermeke látását abban az esetben is, ha fejfájásra panaszkodik.
Mikor írja fel az orvos a szemüveget, azaz melyik dioptriáig tolerálható a rövid-, illetve távollátás? Mi tekinthető rövid-, illetve távollátásnak?
– A rövid- és távollátás mellett és velük együtt is létezhet még számos más zavar. A látás korrigálására már a legkisebb hibánál vagy dioptriánál is szükség van. Nem szabad megvárni, hogy rosszabbodjon az állapot. A látászavart a diagnosztizálás pillanatától kezdve szabályozni kell.
Köztudott, hogy manapság a mértéktelen tévézés, számítógép előtti ücsörgés mennyire rontja a látást. Mit tehet a szülő annak érdekében, hogy a gyerek óvja a szemét, szeme világát?
– Sajnos a gyerekek egyre több időt töltenek egyébként az egész szervezetre káros képernyők, monitorok előtt. Naponta két óránál többet nem lenne szabad ily módon rongálniuk az egészségüket, tehát az effajta szabad időtöltést csökkentsük a minimumra! A szülőknek ehhez sok türelemre és kitartásra van szükségük. A gyerekeket ehelyett inkább irányítsák ki a szobából a szabadba, levegőre, fényre! (A szem is szereti a fényt.) A leckét is lehetőleg természetes fénynél, nepedig az asztali lámpánál írják, tudniillik a mesterséges fény károsítja a látásukat, mint ahogyan a félhomály is.
Hogyan tanítsák meg a szülők a gyerekeket a megfelelő távolságból írni-olvasni? Mekkora legyen a szem és a füzet, illetve könyv között ez a távolság?
– A könyv és füzet a szemtől legalább 30-40 cm távolságra legyen! Körülbelül ekkora a távolság az iskolapad és a szék között, feltéve, ha az írás és olvasás közben a diák testtartása is helyes. Folyamatosan figyelmeztessék a gyerekeket arra, hogy tartsák be ezt a távolságot, míg szokásukká nem válik!
Sok diák nem szereti, elfelejti vagy szégyenli viselni a szemüveget. Van-e valami jó tanácsa ezzel kapcsolatban?
– Igen, sokan a szünetben készakarva vagy véletlenül leveszik, egyesek pedig ki sem veszik a táskából, szemüvegtokból a szemüveget. A szülők feladata marad az is, hogy megmagyarázzák a gyermeknek, miért fontos a szemüveget folyamatosan viselni. Mert nem látja a táblát, s így nem tudja figyelemmel kísérni az órát, az utcán is baj történhet vele, ha nem lát élesen, például a közlekedésben. Eközben pedig romlik a látása. A gyermeknek azt is el kell mondani, hogy elvégre a szebbnél szebb szemüvegkeretek díszíthetik is az arcot... Egyébként, mondjuk, már a felső osztályokban létezik a problémára megoldás. A gyerekek attól kezdve viselhetnek kontaktlencsét, amikortól kezdve már tudnak gondot viselni a lencsék tisztán tartására, tisztítására, tárolására, és általában a felsősök erre már képesek. A szemlencsét főleg azoknak ajánlanám, akik olyan sportot szeretnének űzni, amelyben gátolná őket a szemüveg használata. Mindenesetre akkor is naponta a szemüveggel felváltva hordják! – fejezte be a doktornő.
