2025. július 17., csütörtök
JEGYZET

A villanyórák árnyékában

Már nemcsak elméletben, de gyakorlatban is jól megtanultam az elmúlt hetekben: az EPS nem egyenlő az EDS-szel. Természetesen már régóta tudom, hogy a korábban egy vállalatként működő Szerbiai Villanygazdaság (EPS) tevékenységeit szétbontották, és így a továbbra is létező EPS mellett a Szerbiai Áramszolgáltató (EDS) és a Szerbiai Elektromos Hálózat (EMS) vállalatok is működnek. Az említett cégek hatásköre azonban homályos maradt számomra: annyi azért nyilvánvaló, hogy az EPS adja ki továbbra is az áramszámlákat, az EMS a villanyhálózat fenntartásáért és karbantartásáért felel, az EDS pedig a szolgáltatásért. Utólag az is kiderült, hogy az EDS felel a villanyórák leolvasásáért is, viszont az EPS számlázza ki a kötelezettségeket a felhasználóknak.


Nos, ez már az elején is kicsit ellentmondásosnak tűnt, de úgy voltam vele, hogy nézzük, mi sülhet ki a megosztásból. Április végén meglepődve értesültem arról, hogy az EPS alkalmazása mellett (amelyről a villanyszámlákat töltöttem le) telepítenem kellene egy EDS-alkalmazást is. Az áramszolgáltató bejelentette, hogy ezentúl a lakosoktól várják el azt, hogy leolvassák a villanyóráikat, az állást pedig fényképpel is igazolják. Ezt a kezdeményezést igencsak furcsállottam, hisz jól emlékeztem arra a kálváriára, amely a villanyórák leolvasására vonatkozó közbeszerzési eljárás körül alakult ki tavaly december elején. Az említett eljárásokat nyilvánosságra hozó portálon megjelent, hogy a kiírást a Montop vállalat csoportosulása nyerte meg. Ugyanitt megjelentették, hogy a nyertes több mint 4,4 milliárd dinár értékű szerződést köthet meg (általános forgalmi adóval együtt). Az egyezményt a meghatározott érték felhasználásáig kötötték meg, legfeljebb kétéves időszakra – állt a Demostat Kutató- és Kiadóközpont oldalán. Azt is feltüntették, hogy a szóban forgó cég annak ellenére is nyert a közbeszerzési eljáráson, hogy a kiírásra jelentkező Đerdap usluge elnevezésű csoportosulás és a Work and Care ügynökség is olcsóbb árajánlatot adott a munka elvégzésére. Az ő ajánlatuk általános forgalmi adó nélkül 3,2 milliárd dináros volt, a Montop által vezetett csoportosulás 3,5 milliárd dinárért kínálta szolgáltatásait. A kiírás egyértelműen tartalmazta, hogy az EDS a leghozzáférhetőbb ajánlatot fogadja el. A vesztes csoport erre hivatkozva jogi úton többször megtámadta az EDS döntését, amely viszont arra hivatkozott, hogy a közbeszerzés feltételei között az is szerepelt, hogy az ajánlattevőnek az elmúlt hat hónapban legalább 3 millió villanyóra leolvasásának tapasztalatával kell rendelkeznie. A vesztes pályázók szerint ezen feltételt csak azért foglalta bele a kiírásba az EDS, hogy kizárólag a Montop csoportosulása nyerhessen – állt azokban a dokumentumokban, amelyekkel a közbeszerzési eljárás felülvizsgálatát követelték az eljárásban résztvevők. 


A jogi viták lezárultak, és a villanyórák leolvasására vonatkozó szerződés érvényben maradt. És ahogyan a Demostaton megjelenteket idéztem is, a 4,4 milliárd dinár értékű egyezményt „a meghatározott érték felhasználásáig kötötték meg, legfeljebb kétéves időszakra”. Akárhogyan szoroztam és osztottam, feltűnően rövid idő alatt fogyhatott el az említett összeg: a szerződés megkötésétől alig négy hónap telt el az EDS értesítéséig, amelyben arra szólította fel a polgárokat, hogy maguk olvassák le a villanyóráikat. 
A kételyek között már érkezett a következő bejelentés az áramszolgáltatótól: először május 6-áig adtak határidőt arra, hogy a lakosok jelentsék az állásaikat, de az aznapi közleményükben már „a felhasználók nagy érdeklődésére” hivatkozva módosították a határidőt május 10-ére. Ám már említik, hogy amennyiben a meghatározott dátumig nem érkezik meg az állás az alkalmazás felhasználóitól, akkor a szolgáltató végzi el az óra leolvasását. 


A május 8-án megjelenő számunkban beszámoltunk a lakosok kételyeiről: továbbra sem vált világossá, kötelesek-e a lakosok leolvasni a villanyóráikat, vagy erről szabadon dönthetnek. Az sem volt nyilvánvaló, hogy milyen gyakran olvastatja le az EDS a mérőműszereket: minél később tartanak helyszíni óraolvasást, annál több mennyiségű elhasznált áram kerül a legmagasabb áron fizettetett kategóriába az elszámoláskor. 


Nos, utóbbi bennem is igencsak nagy aggályokat ébresztett. Így május közepén letöltöttem az EDS alkalmazását. A bejelentkezést viszont nem fejeztem be, mert a már tapasztaltabbak azt ajánlották, hogy ezt az első óraleolvasáskor tegyem meg. Így a következő fél hónapban egyáltalán nem gondoltam a villanyórára. Május végén viszont újabb közlemény érkezett: az EDS bejelentette, hogy június 1-jétől a villanyórák állását háromhavonta olvassák le, de a számlák továbbra is havonta érkeznek. Ekkor már arra is kitértek, hogy amennyiben a fogyasztó két leolvasás között nem jelenti be a villanyóra állását, az illetékesek a korábbi fogyasztást figyelembe véve szoftver segítségével felbecsülik a mérőóra állását. Az EDS havonta elküldi az adatokat a leolvasott, elküldött vagy felbecsült villanyáram-fogyasztásról az EPS-nek a számla kiállításához – írták az áramszolgáltató illetékesei.


Ezek az információk valamelyest megnyugtattak. És mivel még nem vált szokásommá a villanyóra leolvasása, már csak június 10-e után eszméltem rá, hogy a májusi fogyasztást sem küldtem le az alkalmazáson keresztül. Ekkor azonban már túlléptem az azóta 6-ára definiált határidőt, így nem maradt más, mint bevárni a számlát. Ami június közepén meg is jelent az EPS honlapján a fiókomban. Hihetetlenül kevés összeg szerepelt rajta, és egy 0-s fogyasztás. Nyoma sem volt a beígért fogyasztásbecslésnek. Ezt már egyáltalán nem vettem félvállról és kihasználtam a honlap által felkínált lehetőséget: panaszt tettem az EPS-nél. A józan paraszti logikám azt diktálta, hogy annál jelezzem a gondot, aki leszámlázta a költségeket. 
Talán mondanom sem kell, hogy sutba dobhattam a gondolatmenetemet: csaknem egy hét múlva érkezett válasz, amelyben arról értesít az EPS, hogy elvetik a panaszom, mivel ők az EDS-től kapott adatok alapján számláznak, a szolgáltató pedig 0-s fogyasztást jelzett nekik...


Sajnos a júniusi fogyasztást is elmulasztottam bejelenteni, így jelenleg ott tartok, hogy továbbra is keresem a módját annak, hogy a három havi fogyasztásom három számlára is kerüljön, azaz ne halmozódjon a 90 napos fogyasztás egy számlára. Mert ebben az esetben igencsak sok kilowattóra kerül a piros kategóriaként jelzett, legdrágább elszámolásba...
Ezúttal tehát nincs lezárása a történetemnek. Sokan mások sem értik még, hogyan, mit és miként számláz az EPS. Vagy az EDS. Ami felhasználói szempontból teljesen mellékes, ha az eljárásaik átláthatóak lennének. 

Sokan nem értik még, hogyan, mit és miként számláz az EPS / Dávid Csilla felvétele

Sokan nem értik még, hogyan, mit és miként számláz az EPS / Dávid Csilla felvétele

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A villanygazdaság újvidéki épülete (Illusztráció)