2024. május 15., szerda
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁR

A gyémánt is csak egy fényes kavics

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Szokott ékszert viselni?

Állandóan, nemesfémből készültet – 27%
Néha van rajtam arany vagy ezüst – 18%
Kizárólag bizsuékszereket viselek – 2%
Alkalomadtán, a ruházatomhoz illőt – 10%
Nem viselek soha semmilyen ékszert – 43%

Csillog-villog, feltűnő vagy visszafogott, drága vagy olcsó – csak néhány jellemzője az ékszereknek. A legtöbb hölgy feldobja ruhaszettjét egy kis kiegészítővel, legyen az egy nyaklánc, egy karcsat, vagy karperec, gyűrű, illetve fülbevaló. Természetesen akadnak kivételek is, mint én, akik egyáltalán nem vagy csak egy apróságot viselnek állandó jelleggel, szinte feltűnés nélkül. A Magyar Szó múlt heti körkérdése alapján nem vagyok ezzel egyedül. Arra voltunk kíváncsiak, hogy hordanak-e olvasóink ékszert. A válaszadók 43 százaléka nem visel semmiféle kiegészítőt, 27 százaléka állandóan, nemesfémből készültet, 18 százalékuk ritkán aranyat vagy ezüstöt, 10 százalékuk a válaszolóknak alkalomadtán hord kiegészítőt az öltözködéséhez illően és mindössze 2 százaléka tesz fel bizsuékszert.
Az ékszerek már évezredek óta ékesítik nemcsak a hölgyeket, hanem az urakat is. Már az őskorban nagy szerepnek örvendtek, hiszen rituálék és fontos események, mint a házasság vagy a sámán-szertartások fontos kellékéül szolgáltak. Természetesen a hétköznapokba is átivódtak az akkor még kagylóból, csigákból, termésekből és egyéb természet adta kincsekből készült ékszerek. Manapság már különböző anyagú kiegészítők közül választhatunk. A legdrágábbak a nemesfémből megformált csecsebecsék, azaz az arany és az ezüst, melyet gyakran kombinálnak drágakővel vagy féldrágakővel. Egy gyémánttal kombinált aranygyűrű vásárlása rendesen kifoszthatja a bankszámlánkat. A másik kedvelt anyag a bizsu. Egy szintén fémötvözet, magas réz- és alumíniumtartalommal, a legfőbb tulajdonsága, hogy kopásálló és olcsó. Ám van egy óriási hátránya, nagyon sok ember érzékenyen bőrű, így reakciót válthat ki, kiütések, viszketések, hólyagok formájában. A kopásállósága ellenére sajnos hamar korrodálódik is, ellentétben a nemesfémekkel, amelyek ellenállóak. Van talán egy arany középút (amely nem aranyból készült, de mégis járható), nem annyira drága, mint a nemesfém, de nem is okoz allergiás reakciókat. Ezt az anyagot nem véletlenül használják az orvosi műszerek és eszközök alapanyagaként is, nem más ez, mint az acél, ha úgy tetszik, orvosi acél vagy orvosi fém. Keményebb anyagról lévén szó, nehezebb formázni, és talán nem olyan kifinomultan aprólékos ékszereket lehet belőle készíteni, de így is csodálatos kiegészítők válnak ebből az anyagból. Természetesen egy örök kedvenc marad, az ára, a tartóssága és a számtalan variációs lehetősége miatt a műanyag. Legnagyobb gyengéje persze maga az anyaga, hiszen eltéveszthetetlenül látszik rajta a jellegzetes mivolta.

A ruházati divatok évről évre változnak, így a hozzáillő kiegészítőké is. 2023-ban például visszakacsintottak a 70-es, a 80-as és a 2000-es évek formái. A türkiz, a ciklámen lila, a fehér és természetesen a sárga színek domináltak, a hatalmas virág formák mellett, a maszkulinabb hatásig megtalálhatóak voltak ezek a kiegészítők. Az idei évben a szakértők izgalmas évet ígérnek mind a hölgyek, mind az urak ékszerdivatjának tekintetében. Míg a férfiak kiegészítőtára kimerül a jelképpel felruházott gyűrűkkel és nyakláncokkal, addig a nők arra törekszenek, hogy ezek által is csinosabbá tegyék magukat. Idén az urak számára a túlméretezett, fém- és bőranyag kombinációval megalkotott kiegészítők lesznek fellelhetőek, és a gyűrűk fogják reneszánszukat élni. A hölgyek kellékpalettája ebben az évben a geometriai alakzatok, a letisztult formák, a kövek és kristályok bűvöletében fog telni.

A divatszakértők szerint mindkét nemnél a személyes üzenetet hordozó ékszerek lesznek a legmeghatározóbbak. Anyag tekintetében pedig míg tavaly az aranyé volt, idén az ezüsté lesz a főszerep.

Legyen drága, olcsó, arany vagy műanyag, egy szempontot mindenekfelett érdemes szem előtt tartanunk, azt, hogy mi illik hozzánk. Hiszen az ékszer nemcsak a ruhatárunk kiegészítésére szolgál, hanem a személyiségünket is jellemzi.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele