Bús Karolina közjegyző hivatalos levélben értesítette Zenta község önkormányzatát arról, hogy december 31-én nyugdíjba vonul. A városban egyedüli közjegyzőként látta el feladatait, így a polgárok találgatni kezdték, vajon hogyan alakul majd a helyzet a jövőben.
Bús Karolina megkeresésünkre elmondta, hogy az Igazságügyi Minisztérium hatáskörébe tartozik annak eldöntése, mikor és ki lesz az utódja a Tisza-parti településen.
– Az új közjegyző kinevezésének átfutási ideje három-négy hónap. Az első lépés az, hogy a Szerbiai Közjegyzői Kamara javaslatára az Igazságügyi Minisztérium határozatot hoz a pályázat kiírásáról. Ha a határozat megszületett, akkor a közjegyzői kamara 15 napon belül köteles kiírni a pályázatot, miután megkapta a minisztérium határozatát. Az érdeklődők ezt követően 15 napig adhatják be jelentkezésüket. A beérkezett jelentkezések elbírálására a kamarának 30 nap áll rendelkezésére, ennek során kiválasztja a megfelelő jelöltet, és javaslatot tesz a minisztériumnak. A végső döntést az Igazságügyi Minisztérium hozza meg, amely kinevezi a következő közjegyzőt. A törvény azonban nem szab határidőt arra vonatkozóan, hogy mennyi idő alatt kell reagálnia a javaslatra. Az átmeneti időszakban, amíg Zentán nem lesz új közjegyző, az ingatlanforgalommal kapcsolatos szerződéseket a magyarkanizsai közjegyző hitelesíti. Az aláírások és fénymásolatok hitelesítését azonban a törvény értelmében továbbra is elvégezhetik a Zentai Alapfokú Bíróságon és az önkormányzatban – tájékoztatott Bús Karolina.

Az új közjegyző kinevezése az Igazságügyi Minisztérium hatáskörébe tartozik (Gergely Árpád felvétele)
A Szerb Köztársaság Igazságügyi Minisztériumának honlapján az olvasható, hogy közjegyző olyan szerb állampolgár lehet, aki jogi diplomával rendelkezik, szakvizsgát tett, és legalább öt év szakmai tapasztalattal bír. A jogi szakvizsga azonban nem elegendő, a közjegyzői szakvizsgát is le kell tennie. Fontos feltétel továbbá, hogy beszéljen, írjon és olvasson szerb nyelven, valamint ismerje a kisebbségi nyelvet azon helyi önkormányzati egység területén, ahol tevékenykedik, ha a kisebbségi nyelv hivatalos használatban van. Ennek hiányában bemutathat egy megállapodást az adott kisebbségi nyelv bírósági tolmácsával való együttműködésről.
2017-ben megváltozott a törvény, és azóta, vagyis 2017. március 1-je óta Szerbiában csak közjegyzők hitelesíthetik az aláírásokat, a kéziratokat és a fénymásolatokat. A bíróságok és a községi szervek kizárólag azon területeken végezhetnek továbbra is hitelesítést, ahol még nem neveztek ki közjegyzőt.

Nyitókép: Az új közjegyző kinevezése az Igazságügyi Minisztérium hatáskörébe tartozik (Gergely Árpád felvétele)