2026. június 22., hétfő

Szilveszteri zenebona

AZ ÉLET PEREMÉN

Már fényárban úszik a város –, habár nem is olyan régen szó sem lehetett arról, hogy katolikus karácsony előtt feldíszítsék a várost –, a kirakatok olyan díszítést kaptak, amire még nem volt példa, ám a szilveszteri koncert helyszínét és a programot még nem választották ki. S ez a dilemma alaposan felbolygatta a kedélyeket.

A tavalyi és a korábbi szokásokkal ellentétben, amikor az ország legjobb együttesei és szólistái léptek fel a zsúfolásig megtelt Szabadság téren, s az akkori polgármester asszony a koncerten a Kék Duna-keringőt eltáncolva bezárta az eseményt, idén parázs vita kerekedett a sajtóban a koncert helyszíne és programja körül.

Sokan ellenzik, hogy a koncertet három helyen, a Szabadság téren, a Master kiállítási csarnokában vagy a Spensben tartsák meg. Másodszor, számtalan híve van annak, hogy a művelt Athénnek is becézett tartományi székvároshoz méltó művészeti programmal kell kirukkolni, nem pedig holmi műdalokkal, turbo folkkal, hazafias dalokkal, amelyek a háború alatt voltak népszerűek. A színvonalon aluli „énekesek" fellépése is ellenszenvet váltott ki a polgárok körében. Mert, mondjuk az egyiknek a repertoárján ilyen sorok is szerepelnek: Eljött értem a kocsmába a feleségem ,,hogy haza vezessen, amire még nem volt példa. Vagy: Aki a szerbeket magára haragítja, jobb ha elbúcsúzik ettől a világtól, mert minden szerbben mérges kígyó lakozik. Esetleg: Üldözik a szerbek a törököt a Baščaršin keresztül, repülnek a fejek, a szerbek bosszút állnak rajtuk...

Különös, hogy ebben a művelt városban senkinek sem jut eszébe az újvidéki szimfonikusokat, a remek dalárdákat, balettművészeket felléptetni s olyan szólistákat, akiknek nem kell szégyenkezniük. Ami pedig a zeneválogatást illeti: méltóságon aluli lenne a Csendes éj,vagy az EU himnusza, az Örömóda meg a többi világhírű szerző műveit játszani?

Így nyilván zenebonára számíthatunk szilveszterkor, az új esztendő kezdetén. Lesznek, akiket a kitűzött program boldogít, mások meg lehajtják a fejüket. Belenyugszanak a változtathatatlanba: a népnek kenyér és cirkusz kell...

Magyar ember Magyar Szót érdemel