Az Újvidéki Magyar Olvasókör 13 éve létesült székvárosunkban, a Petőfi Sándor MME-ben jegyezték be civil szervezetként. A társulat munkáját az utóbbi években a 2004. március 10-én megválasztott elnökség irányította.
Az olvasókör idei december 4-i tisztújító közgyűlésén – az újvidéki Mária neve templom hittantermében – megjelent tagokat és látogatókat Matuska Mária, a szervezet elnöke köszöntötte. Ezt követően az összejövetel résztvevői egyperces tiszteletadással emlékeztek a 2007 júliusában elhunyt Ács Károly költőre, az ÚMO alapító tagjára.
Az elnöki és más beszámolók nyomán betekintést nyújtunk az olvasókör tevékenységeibe. A társulat könyvtárában Povázai István nyugalmazott jogász több éven át díjmentesen dolgozott könyvtárosként, aki az olvasó fiatalok és a kutatómunkát végző felnőtt tagok igénye szerint válogatta és állította ki magyarországi és hazai intézmények, könyvtárak, valamint magánszemélyek ajándékozott könyveit (szépirodalmi és tudományos műveket, valamint folyóiratokat). A gazdag állomány az idei nyárig a Petőfi Sándor MME székházának egyik emeleti termében volt, ahonnan a megnevezett egyesület vezetősége a könyveket és más kiadványokat áthelyeztette egy szűkös tetőtéri helyiségbe, amely többféle okból és követelmény szerint nem töltheti be a könyvtár és az olvasóterem szerepét (a könyvállomány egy része kinn rekedt, a látogatónak is szűkült a tere).
Ács (Kovács) Károly saját könyvtárának jelentős részét (3200 alkotást) 1995-ben az ÚMO-nak ajándékozta. A többféle műfajú állomány az újvidéki telepi Szent Erzsébet-templom hittantermében kapott helyet. Heinermann Péter szakkönyvtáros vállalkozott az Ács Károly Örökletéti Állomány köteteinek nemzetközi szabvány szerinti nyilvántartásába vételére. Ennek köszönhetően úgymond minden érdeklődő olvasó interneten ellátogathat a Szirén magyarországi integrált könyvtárak rendszerébe, illetve a www.sziren.com holnapra, ahol rátalálhat az Ács Károly Örökletéti Könyvtár csaknem 400 kötetére (a többi kiadvány még vár a szövevényes nyilvántartásra, katalogizálásra).
Az olvasókör évente 8-10 irodalmi rendezvényt tartott a helybeli Petőfiben, az Újvidéki Színházban vagy a belvárosi Mária neve plébánia hittantermében. Feledhetetlen a számos Ács Károly író-olvasó találkozó (a diákifjúság verses összeállításával) és a későbbi emlékest, amire az örökre távol maradt, elhunyt költő emlékét a Kölnből hazautazott özvegye idézte fel. Az utóbbi években többek között sikeres volt Balázs Arth Valéria, Gulyás Gizella, dr. Vajda Gábor, Czakó Gábor, Faragó Árpád, Kontra Ferenc újabb könyvének (különböző műfajú kötetek) bemutatása. A megnevezett szerzők, írók közül egyesek több alkalommal voltak az olvasókör vendégei, velük jeles recenzensek jöttek, aki, méltatták az új alkotásokat. Az esteken ifjú és felnőtt előadóművészek működtek közre szemelvények idézésével vagy alkalmi zenés műsorszámokkal.
Az idei közgyűlés résztvevői elfogadták a 2009-re, illetve a következő négyéves periódusra javasolt munkatervet. Ennek jegyében az ÚMO-nak gondoskodnia kell csereosztályos könyveinek az elhelyezéséről és önkéntes munkát vállaló könyvtáros felvételéről. Szükséges a jövőben is gyűjteni a magyar szakkifejezéseket tartalmazó szakkiadványokat a diákok számára. Folytatni kell az eddigi sikeres irodalomnépszerűsítő munkát (könyvbemutatók és emlékestek). Az ÚMO feladata az örökletéti állomány szakszerű feldolgozásának befejezése és a csereosztály könyveinek korszerű számbavétele (szakkönyvtáros munkájával). A társulat állandó helyiséget keres a teljes könyvállomány elhelyezésére. E célból továbbra is együttműködik civil szervezetekkel és egyházaink elöljáróival. Az Újvidéki Magyar Olvasókör 2009-ben megünnepli jogelőd-társulata, a helybeli hajdani Népolvasó Kör megalakulásának 140. évfordulóját.
Az ÚMO tagjai a mostani közgyűlésen megválasztották az új elnökséget: Matuska Máriát elnöknek, Kovács J. Jolánt titkárnak, a vezetőségi tagok Heinermann Péter, Sztrikovits János, Berényi Ilona (aki az ÚMO művészeti körének, csoportjának a vezetője is) és McConnell Duff Márta. Az ellenőrző bizottság tagjai: Papp Ferenc, Tóth Süli Jolán és Povázai Ágnes. Mindannyiuk mandátuma négy évre szól. Az olvasókör munkáját a jövőben is intézmények és alapítványok támogatják védnökként.



