2026. június 22., hétfő

Közös ügyünk a diáksegélyezés

Az Újvidéki Diáksegélyező Egyesület számvetése munkájáról és vállalt feladatairól, terveiről

Az 1992-ben alakult ÚDE civil szervezet december 4-én a belvárosi Mária neve plébánia hittantermében megtartotta rendes évi közgyűlését kuratóriumi és pártoló tagok, közreműködők, valamint érdeklődő látogatók részvételével.

Matuska Márton, aki a tagság döntésének értelmében a 2006-ban elhunyt dr. Ribár Béla helyébe lépve tölti be az ÚDE elnöki tisztségét, beszámolt arról, hogy az egyesület 2007-ben szerény pénzeszközökkel rendelkezett: hazai forrásokból nem egészen negyed millió dinárral, amelynek legnagyobb részét – pályázatok útján – a tartományi kormánytól kapta. Egy kisebb összeg 2006-ból maradt meg, ezek jótékonysági hangversenyek alkalmával gyűjtött adományok voltak. Az amerikai magyar cserkészek által átutalt ezer dollár is segélynek számított, ezt a pénzt is a diákok támogatására fordították.

Mivel 2006-ben megszűnt az Illyés Alapítvány, az ÚDE felvette a kapcsolatot a Szülőföld Alappal, amelytől csak 2008 elején érkezett meg a pályázaton elnyert öt millió forintnak megfelelő euróösszeg. Ezt az adományt a pályáztató által megszabott határidőn belül, azaz június végéig kiosztották a diákoknak, és elszámoltak az alapítványi anyagi eszközökkel. Ennek jegyében az ÚDE számít a Szülőföld Alap további segélynyújtására.

Az egyesület tavalyi pályázatára nem egészen 400 segélykérelem érkezett, kuratóriumuk 92 vajdasági diáknak ítélt oda ellátmányt pénzforrásából, figyelemebe véve a pályázók szociális helyzetét és tanulmányi előmenetelét. Az idén csaknem negyedével növekedett a kérvényezők száma, a segélyezéshez nagymértékben hozzájárult a néhai Kovács Béla, a Vajdaságból elszármazott, Amerikába kivándorolt tudósunk, akinek óhajára barátai és ismerősei nem koszorúval és virágcsokorral, hanem az ÚDE részére befizetett segélyadományokkal emlékeznek rá. Így ötezer dollár gyűlt össze, amit 2008. november 19-én kiosztottak.

Az ÚDE a 2009-es munkatervében azt is feltüntette, hogy fedezetet kell találnia az egyesület működtetésére, vagyis a kiadások megtérítésére. Megfelelő terem is kellene, ahol bérlet nélkül dolgozhatnának, és összejöveteleket is tarthatna a társulat.

Matuska Mária titkárként és koordinátorként méltatta a kuratórium tagjainak díjmentes, lelkes és sokrétű tevékenységét. Szóvá tette, hogy szociális segélyt illene adni a szegény sorsú gyermekeknek, általános iskolás tanulóknak is, nem csak középiskolásoknak, egyetemistáknak és abszolvenseknek. Az idén 111-en kaptak segélyt, jó néhány kérelmező neve várakozólistára került.

Elhangzott Jakubec György könyvelő és Danis Éva pénztáros beszámolója is, a közgyűlésen tisztelettel emlékeztek a néhai támogatóra, Mojsze Nándor újvidéki aranyművesre, példaértékűnek minősítették a helybeli, nyugalmazott Kovács János lakatos szorgos adománygyűjtését, Baranyi László vendéglős korábbi és mostani támogatását stb., az ÚDE lapunkban mond köszönetet minden adományozónak és közreműködőnek.

Dicséretes, hogy az egyesület több mint másfél évtizeden át továbbított segélyt többféle pénzforrásból több ezer vajdasági diáknak, közülük sokan lettek jeles értelmiségiek, szakemberek. Mindannyiunk érdekében ne feledjük: közös ügyünk a diáksegélyezés a jelenben és a jövőben is.

Magyar ember Magyar Szót érdemel