2025. május 13., kedd

Újabb befogadóközpont épül

Az önkormányzat támogatásával nemsokára megépül a viselkedészavaros fiatalok és gyermekek számára előirányzott intézmény

A projektterv már elkészült, és megvan az építési engedély is. Most a munkálatok kivitelezőjét kell kiválasztani. A törvény értelmében az önkormányzatnak versenypályázatot kell kiírnia, majd a győztes pályázó elkezdheti a menhely építését.

– Amikor eldől, ki lesz a kivitelező, még további 15-20 nap kell majd a szükséges dokumentáció beszerzésére, és kezdődhet az építkezés. Az új épület földszinti részből és két emeletből áll majd, összesen 1000 négyzetméteres lesz. Minden olyan funkcióval rendelkezik majd, amit egy ilyen intézmény megkövetel.

A viselkedészavaros fiatalok és gyermekek számára szükséges befogadóközpontról még 2013-ban esett szó egy kerekasztal-megbeszélés után, amelyen az önkormányzat, a rendőrség és a bíróság képviselői is részt vettek. A kerekasztalon a fiatalkori bűnözésről volt szó, két évvel ezelőtt ugyanis hirtelen megnőtt a kiskorúak által elkövetett bűnesetek száma az újvidéki önkormányzat területén.

– Ebből kifolyólag nagy szükség mutatkozik arra, hogy a szociális védelemre szoruló, viselkedészavaros gyermekek számára befogadóközpontot építsünk Újvidéke. El kell őket különíteni ugyanis azoktól a gyermekektől, akik családi gondok miatt szorulnak szociális védelemre, és akikkel a Biztonságos Ház menhelyen foglalkoznak – mondta Nikola Ćirović, a városi tanács szociális védelemmel megbízott tagja.

Ćirović kifejtette, a Szociális Munkaközpont keretében szervezik meg a viselkedészavaros gyermekek és fiatalok napi foglalkozásait. A központ működését az önkormányzat finanszírozza - írja a Dnevnik napilap. A nappali menhelyen ingyenes étkezést és egészségügyi ellátást biztosítanak, nevelési-oktatási programot működtetnek, valamint művelődési-szórakoztató aktivitásokat szerveznek.

– A felsoroltakon kívül tanácsadói-kezelési szolgáltatások állnak majd rendelkezésre, amelyek segíthetnek a viselkedészavar kiküszöbölésében. A menhelyen külön foglalkoznak majd azokkal a fiatalokkal, akik már szerepelnek fiatalkori bűnözés nyilvántartásában – magyarázta Ćirović.

A Szociális Munkaközpont nappali befogadóállomását 2015-ben havonta átlag 37, viselkedészavarban szenvedő fiatal és gyermek vette igénybe. Az önkormányzat a kiadásokhoz igazodva havonta átlag 370 000 dinárt különít el a központ működtetésére.

– Mivel nincs elég hely, sokszor a fiatalkorú bűnözőket is a Biztonságos Ház befogadóközpontjába irányítjuk, ezért nagy szükség van egy olyan létesítményre, ahol csak ők tartózkodnának – véli Ćirović.

Magyar ember Magyar Szót érdemel