Az aszály ismét kulcsfontosságú téma a mezőgazdaságban. Ahol aszály van, ott nincs termés, és nincs ok az örömre. A szakemberek szerint az egyedüli kiút az öntözés lenne, és tovább kell dolgozni a szárazságtűrő vetőmagok fejlesztésén is. Helyi szinten változó képet mutat a helyzet, mint ahogyan azt a szenttamási tapasztalatok is mutatják.
Pajdl Zsuzsanna agronómus, a szenttamási Pionir birtok igazgatója elmondta, hogy az alacsonyabb fekvésű földek miatt náluk valamivel később kezdődött az aratás.
− Az árpával elégedettek vagyunk, az átlaghozam nyolc tonnán felül alakult. Folyamatban van a búza aratása is. Sokfajta magbúzánk van, ezért mindegyik aratása után alaposan meg kell tisztítani a gépeket, nehogy a következő fajtába belekeveredjen az előző fajta magja. Ez a néhány napos eső megszakította a betakarítási munkálatokat, ami nem baj, hiszen a csapadék nélkül a többi növénykultúra teljesen tönkrement volna – magyarázta a szakember.
Tekintettel arra, hogy a vállalatban évtizedek óta mérik a csapadék mennyiségét, Pajdl Zsuzsanna elmondta, hogy áprilisban 59,2, májusban 54,5 litert, júniusban viszont egy csepp esőt sem kapott a szenttamási határ. Annak ellenére, hogy a csapadék eloszlása májusban igen egyenlőtlen volt, a növények jól fejlődtek, de az aszály, majd a júniusi forróság miatt minden kultúra fejlődése megrekedt.
− A napokban hullott 32-33 liter csapadék utolsó mentőövként érkezett a kukorica, a szója, a napraforgó és a répa számára. A növények azonban nem képesek kiheverni a sokkot, amit először az áprilisi vetés után a hideg időjárás, júniusban pedig az aszály és a rekkenő hőség okozott. Ezt bizonyítja, hogy még csak július első felében járunk, de kukoricán már felégtek az alsó levelek, a szója pedig ki sem fejlődött, hiszen belátni az ötven centiméteres sortávolságot. A jövő hétre ismét trópusi hőséget jeleznek a meteorológusok, ezért nemhogy rekordtermésre, de a legtöbb kultúra esetében átlagos hozamra sem lehet számítani – fogalmazott az agronómus, aki hozzátette, a szántóföldi növények kötül a napraforgó tűri legjobban a szárazságot, hiszen gyökerei igen mélyre hatolnak, és a betegségek sem támadják meg, azonban korai lenne bármilyen találgatásokba bocsátkozni.

Nyitókép: A szenttamási határban még tart a búza aratása (Fotó: Paraczky László)