2024. szeptember 18., szerda

Szociális problémákkal keresik a legtöbben az ombudsmant

Jövőre jubileumot ünnepel a községi polgári jogvédő intézménye

A topolyai képviselő-testület legutóbbi ülésének napirendjén szerepelt a községi ombudsman munkájáról szóló jelentés, illetve az idei évi munkaterve is. Miladin Nešić topolyai községi ombudsman elmondta, hogy tavaly a pandémia rányomta a bélyegét az ombudsmanok tevékenységére is, és kevesebben fordultak hozzá, mint az előző években, ügyes-bajos dolgaikkal. Ennek egyik oka lehet, hogy a járvány miatt nem voltak meg a feltételek arra, hogy a helyi közösségekben is fogadónapokat tartsanak. A falvakban élők pedig sok esetben szociális problémáikkal fordulnak az ombudsmanhoz. Számukra gondot jelent még a városba történő beutazás is, egyrészt anyagi okok miatt, másrészt mert bizonyos távokon a tömegközlekedési eszközök is ritkábban járnak. Elmondta, hogy tervei szerint ősztől ismét megszervezik a helyi közösségekben a fogadónapokat, illetve azokkal a helyi közösségekkel is együttműködést szeretnének kialakítani, ahol korábban nem szervezték meg a fogadónapot. Ezt az elképzelést elmondása szerint az önkormányzat képviselői is támogatják. Kifejtette, hogy az elmúlt időszakban is elsősorban a szociális juttatásokkal kapcsolatos problémáikkal fordultak hozzá a polgárok, valamint munkaügyi, munkajogi kérdésekben is gyakran megkeresték. Emellett továbbra is gyakori példa, hogy a szomszédok bizonyos esetekben nem tudnak megegyezni a telekkel, mezsgyével kapcsolatos kérdésekben.

Elmondta, hogy az idén már készülnek a jubileum megünneplésére. Jövőre lesz ugyanis 20 éve annak, hogy Szerbiában, illetve az akkori államalakulatban elsőként Topolyán létrehozták az ombudsman intézményét. Elmondása szerint a jubileum kapcsán valójában nem egy ünnepség megszervezése a cél, hanem konferenciát vagy tanácskozást szerveznének, melynek keretében azzal foglalkoznának, hogy az elmúlt két évtized alatt milyen fejlődési fázisokon ment át az intézmény bevezetése Szerbiában. Az eddigi tapasztalatok összegzésére, valamint a további irányelvek lefektetésére is jó alkalom lenne.

Miladin Nešić egyik alapítója és hat éven át elnöke volt a Szerbiai Ombudsmanok Egyesületének. Az egyesület június 9-én megtartott tisztújító közgyűlésén a topolyai községi ombudsman nem jelöltette magát, így a Marina Popov Ivetić újvidéki helyi ombudsmant választották meg új elnöknek. Nešić elmondta, hogy Szerbia 23 községében működik a helyi ombudsman intézménye. A szám ugyan arányaiban akár kicsinek tűnhet, de ha úgy tekintünk rá, hogy az ország területének egyharmada van „fedve”, vagy ha azt nézzük, hogy a lefedett területeken él a lakosságnak több mint a fele, akkor nem is olyan rossz a helyzet, de van még bőven tennivaló. Létezik azonban egy kezdeményezés, miszerint az öt Tisza menti község is hamarosan egy közös irodát nyitna. Célkitűzéseikben az EBESZ-misszió támogatását is élvezik. A topolyai ombudsman kezdeményezője volt a Topolya Község Mediációs Központja alapításának, a Szerbiai Mediátorok Nemzeti Egyesületének egyik alapítója és igazgatóbizottsági tagja.