2025. május 13., kedd

A városé lett az egyes kaszárnya

Egy hónapon belül a Hadseregotthon is városi kézbe kerülhet

Tegnap Szabadkán írta alá Maglai Jenő polgármester és Jovan Vorkapić, a Vagyonigazgatóság igazgatója azt a szerződést, amely a Kosta Nađ, vagyis az egyes kaszárnya megvételét teszi lehetővé. Csaknem tízéves folyamat ért ezzel véget. A város 2 millió 25 ezer eurót fizet a 9 hektár nagyságú területért, amelyen 17 500 négyzetméternyi létesítmény található, köztük három védett épület is.

Maglai Jenő Szabadka polgármestere és Jovan Vorkapić, a Vagyonigazgatóság igazgatója írta alá a szerződést (Fotó: Molnár Edvárd)

Maglai Jenő Szabadka polgármestere és Jovan Vorkapić, a Vagyonigazgatóság igazgatója írta alá a szerződést (Fotó: Molnár Edvárd)

A bejelentések alapján kiderült, hogy húsz napon belül aláírhatják a város központjában található Hadseregotthon megvásárlásáról szóló szerződést is, ide költözhet majd át az előzetes megállapodások szerint a Népszínház és két társulata, amíg az új színházépület használhatóvá nem válik.

Bratislav Gašić védelmi miniszter a tegnapi szerződés-aláírás alkalmával elmondta, 2012 óta senki sem juthat úgy a katonaság vagyonához, hogy nem fizet érte, a 2000-es években ugyanis erre több példa is volt. A bevételt a hadügy a korszerűsítésre költi, s ezeknek az épületeknek és területeknek az értékesítése lehetővé teszi, hogy a 20-30 éve rendezetlen lakhatási körülmények között élő, nyugdíjazott tisztek, katonák helyzetét végre megoldják. A katonaságnak összesen mintegy 450 létesítménye van Szerbia-szerte, ebből mintegy negyven talált eddig új gazdára. Szabadka eddig három sikeres szerződést kötött.

Maglai Jenő, Szabadka polgármestere elmondta, különös jelentőségű ennek a szerződésnek a megkötése a város számára, ezen a helyen kaphat helyet ugyanis a többi között a levéltár, amely jelenleg nem megfelelő körülmények között működik, de a Népkonyha központja is itt lehet, valamint több közvállalat lerakata is. Emellett az épületek egy részét kommercializálnák is, amiből pedig bevétele származhatna az önkormányzatnak. Maglai kiválónak nevezte az önkormányzat és a köztársasági kormány közötti együttműködést, de kiemelte Gojko Radić, а kormányfő tanácsadója közbenjárását is, akinek az ügy kapcsán sokat köszönhet a város.

Magyar ember Magyar Szót érdemel