2025. július 15., kedd

Jelenleg nincs influenzajárvány Szabadkán

Egy személynél kimutatták a sertésinfluenza jelenlétét

A közelmúltban városunkban kimutatták, a H1N1 influenzavírus, közismerten a sertésinfluenza jelenlétét. Az esettel kapcsolatban dr. Nebojša Bohuckit, a szabadkai Közegészségügyi Intézet járványügyi szakorvosát kérdeztük.

A legjobb védekezés az influenza ellen a védőoltás (Gergely Árpád illusztrációja)

A legjobb védekezés az influenza ellen a védőoltás (Gergely Árpád illusztrációja)

– 2009-ben fedezték fel a H1N1 vírust, akkor volt az a világméretű járvány is. Csak az volt a kérdés, mikor találunk mi is olyan mintát, amelyben jelen van ez a vírus. Garatból vett mintákat vizsgálunk. Október, november és december folyamán ezt a fajta vizsgálatot nem végezzük, januárban aktuális ez. Idén is ebben a hónapban végeztük el. Egy kislánytól vettünk garatmintát. A mintát elküldtük a Vajdasági Közegészségügyi Intézetbe, Újvidékre. Az intézet szakemberei szóltak, hogy a minta H1N1 vírust tartalmaz. Hangsúlyozom, hogy az influenza elleni védőoltás véd ettől a vírustól. Egyébként járványtani szempontból ez a helyzet egész Európában. A H1N1 és a H3N2 vírusok a legaktívabbak. Itt nálunk Szabadkán egy mintavétel volt, találtunk egy vírust. A jövő héten elvégezzük ezt a vizsgálatot, valószínűleg akkor már H3N2 vírust is fogunk találni, mert a vírusok mindig itt keringenek. Állandóan változik a virológiai kép – nyilatkozta az esettel kapcsolatban Nebojša Bohucki, hangsúlyozván, hogy az a tény, hogy pontosan milyen fajta influenzavírustól betegedett meg egy személy, elsősorban a járványügyi szakembereknek fontos. Hozzátette, hogy az influenzavírusok önmagukban nem járnak súlyos megbetegedésekkel, csak ha valamilyen szövődményekkel együtt lépnek fel, mint például tüdőgyulladással.

A jelenleg is tartó influenzaszezonról Nebojša Bohucki a következőt mondta el:

Dr. Nebojša Bohucki (Fotó: Gergely Árpád)

Dr. Nebojša Bohucki (Fotó: Gergely Árpád)

– Általában októberben szoktunk regisztrálni influenzaszerű tüneteket, majd folyamatosan emelkedik a megbetegedések száma, amely januárban, februárban tetőzik, és az influenzaszezon eltarthat márciusig is. Az intézet elmúlt negyvenéves tapasztalata szerint februárban mérik a legtöbb influenzamegbetegedést. Január első fele az iskolaszünet, így akkor kevés a megbetegedés, a hónap második felében indul meg a tetőzés, és februárban éri el a csúcsot – magyarázta a szakember. Hozzátette, hogy jelenleg nincs influenzajárvány, és nehéz megjósolni, hogy lesz-e a közeljövőben.

– Ha lesz influenzajárvány, akkor se kell félni, mert a járvány csak azt jelenti, hogy rövidebb idő alatt több megbetegedést regisztrálunk, nem pedig azt, hogy a megbetegedés súlyosabb lenne. Járványról statisztikai szempontból beszélünk. Ha pestisnél beszélünk járványról, akkor kell félni. Influenza esetében az influenzaszezon tetőzésénél beszélünk járványról – nyugtatott a szakember.

Megkérdeztük azt is, hogy hogyan védekezhetünk az influenza ellen.

– A legjobb védekezés, ha időben felvesszük a védőoltást. A Szabadkára érkezett négyezer-ötszáz védőoltást mind felvették. Korábban a védőoltások tíz, de volt hogy húsz százaléka is megmaradt, most mind elfogyott, ami nagyon jó. Az utóbbi tíz évet tekintve ez rekordnak számít. Aki nem vette fel a védőoltást, annak azt tudom tanácsolni, hogy kerülje az influenzabetegekkel való érintkezést. Abban az esetben, ha valaki elkapta az influenzát, az a legjobb, ha otthon marad, hogy ne fertőzzön meg másokat. Kerüljük a zsúfolt helyeket. Szellőztessük a lakásunkat. Fontos a kézmosás, mert közvetlenül is terjed a vírus. Tehát nemcsak köhögéssel, cseppfertőzéssel, hanem valamilyen tárgy érintésével is terjedhet a betegség. Ezek a legelterjedtebb védekezési módok, nemcsak az influenzával, hanem minden cseppfertőzéssel terjedő betegséggel szemben – tanácsolta Nebojša Bohucki.

Magyar ember Magyar Szót érdemel