A budapesti META – Don Bosco Technikum és Szakgimnázium tizennyolc diákja június közepétől adai magánklinikán, a zentai kórházban és rehabilitációs központban, illetve gyógyszertárban végezte háromhetes szakmai gyakorlatát az Erasmus+-programnak köszönhetően. A diákok Budapest XI. kerületéből, vagyis Újbudáról érkeztek, amellyel egyébként testvértelepülési kapcsolatot ápol Ada. A július elején zárult gyakorlaton részt vevő tanulókat Adán szállásolták el a helyi Profession VET Kft.-nek köszönhetően, amely az útjukat szervezte és koordinálta.
– A cégem tavaly óta foglalkozik Erasmus+-projektek megvalósításával, és ennek nyomán nyílt lehetőségem fogadni a testvértelepülésünkről, Újbudáról az egyházi fenntartású a META – Don Bosco Technikum és Szakgimnázium diákjait – mondta Kiss Nándor, a Profession VET igazgatója. – A tanulók érettségi utáni képzésen vesznek részt, amelynek révén még egy szakmát kitanulhatnak a meglévő iskolai végzettségük mellett. Elsősorban egészségügyi szakokon tanuló diákok érkeztek hozzánk a háromhetes mobilitásra, vagyis a külföldi szakmai gyakorlatra, amelyet helyi cégeknél végeztek el. Az ide érkező diákok gyógymasszőrnek, gyógyszertári asszisztensnek és mentőápolónak tanulnak. Adán és Zentán a kórházban, gyógyszertárban és magánklinikákon napi hat órában végezték a szakmai gyakorlatot, és sajátították el a szakmájuk csínját-bínját. Nagyon fontosnak tartom, hogy határon túli magyarként megmutassuk nekik, hogy mi itt milyen mindennapi kihívásokkal szembesülünk. Az Erasmus+ lényege, hogy a tanulók másik ország területén végezzék a szakmai gyakorlatukat. Mi egyedi lehetőséget kínáltunk, hiszen az anyanyelvükön nagyon jól tudtak érvényesülni, mégis találkoztak a szerb nyelv használatával is. Emellett a testvértelepülési kapcsolatokat is tudtuk építeni, mert a három hét során volt idejük barátkozni, és tartalmasan eltölteni a szabadidejüket Adán és a környéken – hallottuk a cégvezetőtől. Hozzátette, hogy a tanulók két hétvégén ellátogattak Szabadkára és Újvidékre, ahol idegenvezető kalauzolásával tekintették meg a helyi nevezetességeket.
Az Újbudáról érkezett diákok közül Gyarmati Gergely gyógymasszőrnek tanul, és nagyon örül, hogy Szerbiában végezhette a szakmai gyakorlatot az Erasmus+-programon keresztül. Elmondta, hogy az itt megszerzett tudást otthon is fel tudja használni, és teljes mértékben megérte eljönni Adára és Zentára, ahol nagyon megfogta az emberek közvetlensége és kedvessége. A szerb nyelv és a cirill írásmód sem okozott neki gondot, sőt nagyon érdekes volt számára, hogy a helybeliek sok nyelven tanulnak, és a magyar mellett szinte anyanyelvi szinten beszélnek szerbül is.
– Mi, gyógymasszőrök három különböző helyen töltöttük a gyakorlatot. Jártunk a Zentai Közkórházban a tornateremben és elektroterápián, az utóbbi helyen kipróbálhattuk az eszközöket is. A tornateremben pedig megfigyeltük, hogyan tornáznak az emberek, hogyan rehabilitálják a sérüléseiket és az izmaikat. Az adai Narcissus Poliklinikán kinezioterápián vettünk részt, ahol főként gerinc- vagy csontproblémákat kezeltek. Itt ultrahangoztunk, jegeltünk, és kipróbálhattunk néhány eszközt, köztük a nyújtópadot és a nyirokkeringés-serkentőt. A zentai Medica Netterben zártunk, ahol széles körű az ellátás, tele van mindenféle elektronikus eszközzel, van ultrahang, lézeres terápia. Itt is különféle dolgokat próbálhattunk ki – mondta Gyarmati Gergely.

Nyitókép: A budapesti diákok szakmai tapasztalatokat szereztek Szerbiában