2025. július 15., kedd

Hogyan vészeljük át a kánikulát?

Várhatóan növekedni fog a hívásszám a mentőszolgálatnál

Ahogy beköszönt a kánikula, a mindennapi tevékenységek elvégzése egyre megterhelőbb. A szervezetünk ezzel is arra figyelmeztet, hogy oda kell figyelni a testünkre és a fizikai aktivitásainkra. Dr. Mirjana Dakić, a Szabadkai Közegészségügyi Intézet szociális egészségügyi specialistája lapunknak azt nyilatkozta, hogy a nyári hónapokban bánjunk óvatosabban nemcsak az aktivitásainkkal, hanem az öltözködésünkkel és a táplálkozásunkkal is.
– Elsősorban ügyelnünk kell a ruházatunkra, amely ildomos, hogy könnyű és szellős anyagból készüljön, lehetőleg világos színben. Ajánljuk a kalap, illetve nyári fejfedő használatát, és lehetőleg UV-szűrős napszemüveget. Fontos, hogy könnyed élelmiszereket fogyasszunk, többször kevesebbet, lehetőleg minél több zöldségfélét, gyümölcsöt és főzeléket. Lehetőleg többnyire vizet fogyasszunk és kerüljük a koffein-, valamint alkohol tartalmú italokat, legfőképpen ezek kombinációját, mivel ez dehidratációhoz vezethet, amely még több folyadékot követel. Akiknek nem elengedhetetlen, azok maradjanak a nap legnagyobb részében zárt, hűvös térben, és a szabadban való tevékenységeiket reggel 9–10 óráig, illetve az esti órákban végezzék el, amikor kellemesebb a kinti hőmérséklet – fejtette ki lapunknak a szakértő.
Kitért arra is, hogy nagyon fontos a zárt helyiségekben való hűtésre is odafigyelni. Csak annyira hűtsük le a helyiségeket, hogy kellemesen elviselhető legyen, ügyelve arra, hogy ne alakuljon ki 10 Celsius-foknál nagyobb különbség a kinti és a benti hőmérséklet között. Ez vonatkozik a gépjárművekre is. Utazás esetén mindenekelőtt ajánlott árnyékban parkolni gépjárműveinkkel, amit beszállás előtt kitárt ajtókkal szellőztessünk át, és csak módjával hűtsük le klímaberendezéssel. Kiemelten fontos azokra is odafigyelni, akik valamilyen krónikus betegséggel élnek, ilyen például a szív- és érrendszeri megbetegedés. Az ő esetükben ajánlott a nyári időszak előtt konzultálni kezelőorvosukkal a gyógyszerezés esetleges változtatásáról, amelyre a hőség szervezetre gyakorolt hatása miatt lehet szükség.
A szabadkai mentőszolgálatot is felkerestük, ahol az iránt érdeklődtünk, hogy miként alakulnak a nyári hónapok riasztásai. Mihaela Budimski Soldat, a szabadkai mentőszolgálat sürgősségi szakorvosa és a Szabadkai Egészségházak sajtószóvivője elmondta, hogy némileg megnövekedik a riasztások száma, nemcsak a rosszullétek miatt, hanem a közlekedési balesetek tekintetében is.
– Az idei nyári időszak nem indult hirtelen kiugró számú riasztással, ahogyan azt korábban tapasztaltuk. Átlagosan egy nap alatt 30 beavatkozást végzünk el, amely a magas hőmérsékletű hónapokban 40, illetve 50 fölé szokott ugrani. Szerencsére eddig még nem volt kirívó esetszám, de az időjárási előrejelzéseket figyelve, sajnos várhatóan meg fog növekedni a hívások száma. Az eddigi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy megemelkedett a szív- és érrendszeri betegek, illetve azon krónikus esetek száma, amelyeknél akuttá válik a meglévő megbetegedés. Ez főként fekvőbetegek esetében történik, ahol sürgős beavatkozás szükséges. Július elején naponta legalább kettő infarktusos esethez hívták a mentőszolgálat csapatait, amely inkább a hideg napokra jellemző, amikor az erek a hideg miatt beszűkülhetnek. Szerencsére eddig nem emelkedett meg a nyilvános helyen levő rosszullétek, vagy vérnyomás következtében fellépő eszméletvesztések száma. Továbbra is vannak szívritmuszavaros, neurológiai és agyvérzéses esetek, valamint tüdőbetegek, akiknél súlyosbodik az állapot – elemelte ki a szakorvos.
Hozzátette, hogy az infarktusos esetek mintegy 60 százalékánál első alkalommal fordul elő probléma, olyanoknál, akik korábban egészségesnek hitték magukat. A krónikus és akut esetek mellett a közlekedési balesetek száma is megnövekszik ebben az időszakban, hiszen mint a szakértőtől megtudtuk, ilyenkor csökken a koncentráció képessége, ezért a mentőszolgálat felhívja a lakosok figyelmét a figyelmesebb közlekedésre.
A mentőszolgálat munkatársa lapunknak azt is elmondta, hogy minden szükséges felszerelés a rendelkezésükre áll a gyors és minőségi munkavégzésre. A technikai felszerelések megfelelnek az európai követelményeknek, így a szabadkai mentőszolgálat a legjobban felvértezett állomások közé tartozik az országban. A csapatok három váltásban végzik az életmentést, amely mellett éjfélig az állomáson is igénybe vehető az orvosi ügyelet.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele