Ismét aratócsapatokkal népesült be vasárnap délelőtt a felsőhegyi határ, de előtte a 64. aratóünnep központi helyszínét, a Zenta községhez tartozó település parkját már a reggeli órákban betöltötte a muzsikaszó és a bográcsos ételek ínycsiklandó illata.
A rendezvény hivatalos megnyitója után a csapatok díszes fogatos kocsikon vonultak ki egy helyi mezőgazdasági termelő búzaföldjére, ahol előbb elfogyasztották a hagyományos aratóreggelijüket, majd nekiláttak a búza kézi aratásának. Munkájukat a zsűri tagjai figyelemmel kísérték, miközben az előző évek gyakorlatához hasonlóan az aratáshoz szükséges szerszámokat is alaposan szemügyre vették. A kézi aratáshoz elengedhetetlen eszközök közé tartozik a nagy gereblye, a sarló, a kasza, a kalapács, az üllő és természetesen a kaszakő is. Az ítészek különös figyelmet fordítottak a tarló tisztaságára, a kévék rendjére és a búzakeresztek szabályos elhelyezésére.
A zentai és környékbeli aratócsapatok mellett Felsőhegy magyarországi testvértelepülésének küldöttsége is jelen volt. Barakonyiné Borbély Mária elmesélte, hogy már csaknem tíz éve rendszeresen részt vesznek a felsőhegyi aratóünnepen. Hozzátette: korábban Magyarországon, saját falujukban is rendeztek hasonló eseményeket, de azóta a falu lakossága jelentősen elöregedett, így már nem tudják megszervezni az ünnepet. A két település nemrégiben újította meg testvértelepülési kapcsolatát, és azóta rendszeresen részt vesznek egymás rendezvényein.
Ősz Szabó Imre, a 64. Felsőhegyi Aratóünnep fő szervezője örömmel számolt be a rendezvény sikeréről és a magas részvételi arányról.
– Tizenhat csapatot vártunk, közülük tizennégy meg is jelent, a főzőversenyen pedig körülbelül húsz csapat vett részt – mondta. Hozzátette, hogy manapság már leginkább az idősebb korosztály képviselteti magát az ünnepen, és különösen nagyra értékeli azok részvételét, akik időt és energiát szántak a megjelenésre. Elmondta azt is, hogy már javában készülnek a jövő évi, immár 65., jubileumi ünnepre.
– Igazán emlékezetes eseményt szeretnénk szervezni – fogalmazott. Majd reményét fejezte ki, hogy a jeles alkalomra végre sikerül megjelentetniük a Táborosi László helytörténeti kutató által írt, a felsőhegyi aratóversenyek elmúlt hat évtizedét összefoglaló kiadványt is.

Nyitókép: Az aratóünnepre vasárnap benépesült a felsőhegyi határ (Fotó: Horváth Zsolt)