2024. május 17., péntek

Az én szakmám, a saját választásom

Elektronikus pályaválasztási kisegítő készül

Az én szakmám, a saját választásom címmel valósítja meg az oktatási minisztérium által támogatott és kiemelt fontosságúnak minősített, pályaválasztási tanácsadással foglalkozó projektjét az idén tízéves jubileumát ünneplő, óbecsei Obrazovni Impuls civil szervezet. A szervezet tagjainak elmondása szerint a projekt átfogó célja, hogy az egyesület által fejlesztett elektronikus anyag által a 14-15 éves tanulók számára lehetővé váljon az, hogy érdeklődésüknek és képességeiknek megfelelően, tudatosan pozicionálhassák magukat a továbbképzés rendszerében.

– Ez az elektronikus segédanyag olyan videókat, teszteket, kvízeket és leírásokat tartalmaz, amelyek segítik a pályaválasztás előtt álló tanulókat abban, hogy megismerjék saját személyiségjegyeiket, és ezáltal felkészülten lépjenek be a szakmai fejlődés lehetőségeinek tárházába. Az anyag arra is szolgál, hogy a tanulóknak bemutassa az egyes szakmák legfőbb jellegzetességét, és megismertesse őket a hazai középfokú oktatás és képzés rendszerével, miközben önállóságra neveli őket és képessé teszi arra, hogy tudatosan építsék jövőbeli karrierjüket – mondta Galgó Ferenci Andrea, az egyesület egyik edukátora.

Az egyesület tagjainak többéves tapasztalata van a tizenéveseket oktató-nevelő munkában, ezért egyetértettek abban, hogy a középiskolások a továbbtanulásról gyakran csak „külső tényezők” hatására döntenek: Sokan a szülők véleménye alapján, a kortársaik vagy éppen a média befolyására döntenek a továbbtanulásról, de sokan a népszerűbb középiskolákat választják, amelyek a közelükben vannak.

– Mindez a középiskolás évek során motivációvesztéshez vezet köreikben, és idővel, ha olyan munkakörben helyezkednek el, ami szakmailag nem az ő választásuk, eredménytelen dolgozók lesznek. Nem fognak érdeklődni az élethosszig tartó tanulás iránt sem, tehát nem fejlesztik tovább tudásukat, képességeiket – tette hozzá a tanárnő.

Az egyesület internetes oldalán legkésőbb november elején válik majd elérhetővé a kétnyelvű, szerb és magyar nyelvű segédanyag, amely kiegészíti majd az általános iskolák szakmunkatársainak és a nyolcadikos osztályfőnököknek a munkáját, illetve a szülők tanácsait kiegészítve mutatják majd be több vajdasági iskolában.

Nyitókép: Kapor Noémi az állategészségügyi technikusok szakmájáról osztja meg tapasztalatait a projektben (Fotó: Obrazovni implus)