2026. június 25., csütörtök

Az elköteleződés csodákra képest

Népzene és néptáncest Magyarcsernyén

Megtartotta népzenei és néptáncestjét a magyarcsernyei Ady Endre Művelődési Egyesület szerdán. Az egybegyűlteket Hódi Judit, az egyesület elnöke köszöntötte, aki elmondta, hogy egyesületük szakkörei és csoportjai az elmúlt hónapokban ismét bebizonyították: a közösség ereje és a hagyományőrzés iránti elkötelezettség csodákra képes.

– Büszkék vagyunk az elért eredményeinkre. Néptánccsoportjaink kiválóan szerepeltek a Kőketánc néptáncvetélkedőn. Citerásaink arany és ezüstminősítéssel tértek haza a Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőről, valamint az Aranycitera szemléről. Az Őszirózsa asszonykórus méltón képviselte egyesületünket a hajdújárási Durindó fesztiválon. Zenekarunk fellépései színesítették és gazdagították a kulturális programjainkat. Minden csoportunknak, szakkörünknek és felkészítő tanárunknak szívből gratulálunk a kemény munkához – fogalmazott Hódi Judit.

Vidács Hajnalka felvétele

Vidács Hajnalka felvétele

A rendezvényen elsőként a legkisebbek mutatkoztak be rábaközi népi gyermekjátékokkal. Őket az alsósok alkotta Pitypang néptánccsoport követte dunántúli ugróssal. A felsős tanulókból álló Tulipán tánccsoport szilágysági, tövisháti táncot mutatott be. A helyi tánccsoportok koreográfusa az óbecsei Palotás Lengyel Anna és Varró Tódor. A programot vendégfellépők is színesítették: az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Csicsóka táncegyüttese bácskai, tiszamenti táncokkal mutatkozott be, Pünkösdölők címmel. A Csibész tánccsoport pedig felcsíki táncokkal lépett színpadra, Siess, kecske címmel. A vendégcsoportok vezetői és koreográfusai Cseszák Korcsik Anikó és Cseszák Balázs. A táncosokat a Fokos zenekar kísérte: Farkas Péter, Szerda Balázs, Szabó András és Keszég Ákos. A rendezvényen bemutatkoztak a magyarcsernyei citeracsoportok is: a kicsik somogyi dalcsokrot, Hegyközi Ádám és Bodó Noémi kettőse pedig dél-alföldi nótákat játszott. Oktatójuk a szentmihályi Flaman István. Az Őszirózsa asszonykórus dél-alföldi népdalokat énekelt Bodor Anikó gyűjtéséből. Az énekkar művészeti vezetője a muzslyai Rontó Márta. A kórust a citerások kísérték, Flaman István közreműködésével.

A programot Csasznyi és a Banda vajdasági népi zenekar zárta, amely autentikus megszólalással szólaltatja meg a délvidéki, vajdasági és kis-magyarországi tamburazene hagyományos dallamait. Zenéjük a Kárpát-medence népzenei örökségéből táplálkozik, előadásukban a hagyománytisztelet, a közvetlenség és a hamisítatlan tamburahangzás találkozik. A színpadon Csasznyi Imre, Korponai Szabolcs, Gulyás Erik, Bakos Gergely varázsolt remek hangulatot. A program közös vacsorával és táncházzal fejeződött a tűzoltóotthonban.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Vidács Hajnalka felvétele