A digitális világban egyre ritkábban lehet találkozni olyan játékokkal, amelyek egyszerre ösztönzik mozgásra, gondolkodásra és egészséges versengésre a gyerekeket. Ezt a hiányt ismerte fel két csantavéri pedagógus, Rafai Csongor és Szabó Gábor, akik elhatározták, hogy olyan különleges fajátékokat alkotnak, amelyek élményt nyújtanak, miközben fejlesztik a gyerekek kézügyességét, koncentrációját, türelmét és együttműködési készségét. Az ötletből egy év alatt valóság lett, megszületett a Wonder Wood, amely ma már fesztiválokon, családi rendezvényeken, óvodákban és iskolákban is nagy népszerűségnek örvend. A kezdetekről, a kihívásokról és a jövőbeli tervekről a két alapító mesélt lapunknak.
A Wonder Wood ötlete tulajdonképpen Rafai Csongor, a csantavéri Hunyadi János Általános Iskola tornatanárának fejében született meg. Pedagógusként nap mint nap azt tapasztalja, hogy a gyerekek egyre több időt töltenek képernyők előtt, miközben egyre ritkábban találkoznak olyan játékokkal, amelyek egyszerre nyújtanak élményt és támogatják a fejlődésüket.
Rafai Csongor és Szabó Gábor, a Wonder Wood két alapítója
– Azt szerettem volna, hogy a gyerekek játék közben fejlődjenek, ne pedig feladatlapok vagy kötelező gyakorlatok megoldásán keresztül. Fontos volt számomra, hogy a játék ne csak szórakoztasson, hanem fejlessze az ügyességüket, a koncentrációjukat, a kommunikációjukat és az együttműködési készségüket is. Így indult a Wonder Wood története – mesélte Csongor. Az ötletét megosztotta Szabó Gáborral, a csantavéri Hunyadi János Általános Iskola igazgatójával, aki azonnal meglátta benne a lehetőséget. Innentől kezdve közösen formálták a koncepciót: hosszú hónapokon át tervezték, milyen játékok készüljenek, hogyan működjenek, milyen méretűek legyenek, és mindenekelőtt milyen élményt nyújtsanak a gyerekeknek.
– Legelőször három játékot terveztem meg, a kivitelezésben pedig Homolya Attila csantavéri asztalos volt a partnerünk. Kezdetben egyszerű natúr fajátékok születtek, később azonban színes grafikákkal tettük őket még vonzóbbá. A tapasztalat azt mutatta, hogy a mesefigurák és a természeti motívumok még inkább felkeltik a gyerekek érdeklődését. Már az első három játék is óriási sikert aratott. Amikor egy táborban kipróbálták a gyerekek, szinte ki sem akarták engedni a kezükből. Ez adott lendületet ahhoz, hogy bővítsük a kínálatot – hangsúlyozta Rafai Csongor.
A pedagógusok számára a tavalyi év a tervezésről, a kísérletezésről és a kivitelezésről szólt. Decemberre elkészült a Wonder Wood első teljes kollekciója: tizenhét különböző játéktípust alkottak meg, amelyek közül néhányból több példány is készült, így jelenleg 27 ügyességi játék áll rendelkezésükre. A teljes készlet egyszerre 60–70 gyermek számára biztosít játékélményt, a felállításához pedig mintegy 200–250 négyzetméteres területre van szükség annak érdekében, hogy a gyerekek kényelmesen, biztonságosan és zavartalanul játszhassanak.
Mielőtt azonban a nagyközönség elé léptek volna, szerettek volna meggyőződni arról, hogy minden játék biztonságosan működik. Ezért decemberben próbanapot szerveztek a csantavéri Bartók Béla Művelődési Egyesületben, ahol mintegy harminc gyermek tesztelte az elkészült játékokat.
– Nagyon figyeltük, melyik játék köti le őket a leginkább, melyik okoz nehézséget, és milyen apró módosításokra lehet még szükség. A tapasztalatok alapján néhány játékot továbbfejlesztettünk, stabilabbá tettünk, hogy intenzív használat mellett is biztonságosak és tartósak maradjanak. Ebben ismét Homolya Attila volt a segítségünkre, aki nemcsak a kivitelezésben, hanem szakmai tanácsaival is sokat hozzátett a munkánkhoz. Miután minden játék kiállta a próbát, megkezdődött a Wonder Wood bemutatkozása. Januárban elindítottuk közösségi oldalainkat, plakátokkal és szórólapokkal is népszerűsítettük a kezdeményezést, az első megkeresésekre pedig nem kellett sokat várni. Kezdetben főként születésnapokra hívtak minket, mára azonban résztvevői vagyunk gyermekfesztiváloknak, családi napoknak, óvodai és iskolai rendezvényeknek, valamint különféle közösségi programoknak is. Az elmúlt hónapokban a Durindón és a Gyöngyösbokrétán, a Folk Music Festen és a Nyárhangoló Fesztiválon is találkozhattak velünk az érdeklődők, de manapság már lakodalmakban is megfordulnak a játékaink. A mai gyerekek többnyire ugyanazokat a telefonos játékokat játsszák, az üzletek polcain pedig számos hasonló társas- és ügyességi játék sorakozik. A mi játékaink ezzel szemben teljesen egyediek, minden darab saját tervezés alapján készült. Úgy gondolom, éppen ez az egyik legnagyobb erősségünk. Az fiatalok már első pillantásra kíváncsiak lesznek rájuk, mert valami olyasmivel találkoznak, amit korábban még nem láttak. Azonnal ki szeretnék próbálni őket, a testvérekkel, barátokkal, sőt gyakran a szülőkkel is spontán versenyek alakulnak ki. Az újdonság varázsa és az egyediség teszi igazán különlegessé az alkotásokat – zárta gondolatait Rafai Csongor.
Sokféle játéklehetőséget kínálnak a családoknak
Szabó Gábor szerint nem volt kérdés, hogy pedagógusként olyan kezdeményezésbe fognak, amely egyszerre nyújt élményt és szolgálja a gyerekek fejlődését. Korábbi szakmai tapasztalataik jól megmutatták számukra, milyen programok kötik le igazán a gyerekeket, ezekre az élményekre építve született meg a Wonder Wood koncepciója.
– A játékok megtervezése hosszú folyamat volt, amelyet rengeteg kísérletezés előzött meg. Ki kellett alakítani a megfelelő szerkezeteket, megtalálni az alkatrészeket, és úgy összeállítani mindent, hogy a játékok hosszú távon is megbízhatóan működjenek. A fejlesztés ma sem ért véget, folyamatosan finomítunk rajtuk, mert minden rendezvény új tapasztalatot ad. Ma már pontosan látjuk, mely megoldások működnek a legjobban, és milyen irányba érdemes továbbhaladnunk – emelte ki Szabó Gábor. Mint fogalmazott, kezdettől fogva az volt a céljuk, hogy olyan játékokat hozzanak létre, amelyek képesek kiszakítani a gyerekeket a képernyők világból, miközben különböző kompetenciákat fejlesztenek.
– Kezdetben volt bennünk némi bizonytalanság, hiszen ma már egy születésnapon legtöbbször ugrálóvár vagy trambulin várja a gyerekeket. Nem tudtuk, lesz-e igény a hagyományos fajátékokra. A válasz azonban minden várakozásunkat felülmúlta. Rövid idő alatt egymást érték a felkérések, és hamar bebizonyosodott, hogy sokan keresik azokat a programokat, amelyek egyszerre nyújtanak szórakozást, közös élményt és játékos fejlődési lehetőséget. Tapasztalataink szerint a játékok még nagyobb élményt jelentenek, ha valaki irányítja a gyerekeket. Egy animátor (gyakran mi magunk) vagy akár egy szülő könnyedén versenyhelyzetet teremthet, amelyben a résztvevők pontokat gyűjtenek, biztatják egymást, és önfeledten mérik össze ügyességüket. Ilyenkor egészen más hangulata lesz a játéknak. A gyerekek sokkal lelkesebbek, de ami talán még fontosabb, hogy a szülők és a nagyszülők is szívesen bekapcsolódnak. Gyakran együtt versenyeznek, nevetnek, így a játék valódi közös családi élménnyé válik – emelte ki Szabó Gábor.
A pedagógusok jelenleg négy új ügyességi játék fejlesztésén dolgoznak, amelyek várhatóan még az őszi-téli időszakban elkészülnek. Emellett egy nagyméretű, négyszemélyes ügyességi játék megalkotását is célul tűzték ki, amely különleges eleme lehet majd a kínálatnak. Hosszabb távon szeretnék tovább erősíteni jelenlétüket Vajdaságban, és minél több fesztiválon, családi rendezvényen, valamint közösségi eseményen bemutatni a Wonder Wood játékait.
A fa egyensúlyozó ügyességi játék igen népszerű
Nyitókép: A játékok jelentős részét egyedi grafikák díszítik, amelyek nyomdai technológiával készülnek (Fotó: Wonder Wood Facebook-oldal)



