2024. május 14., kedd

Bácskossuthfalva, a Látópont

Őszi találkozóra készül az Ady Endre Művelődési Központ

Miután hazaérkeztek Magyarországról egy szakmai továbbképzésről, őszi népzenei találkozóra készülnek a bácskossuthfalvi Ady Endre Művelődési Központ háza táján. A részletekkel kapcsolatban Tímár Gabriella elnök asszonytól érdeklődtünk.

– November 7-én, vasárnap tartjuk az idei, 10. Őszi népzenei találkozónkat. Ezt annak köszönhetően tudjuk megvalósítani, hogy a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta a pályázati beadványunkat. Már hagyományosan barátainkat, a környékbeli települések művelődési szervezeteinek a képviselőit, népdalköreit várjuk vendégségbe, így Pacsér, Bajmok, Topolya, Bajsa, Gunaras és Óbecse érkezik hozzánk. Közel száz résztvevő mutatkozhat be az eseményen. Az Echo Gyermek- és Ifjúsági Központban szervezzük a rendezvényt, mivel a színházban ekkorra már nem tudjuk biztosítani a fűtött helyiségeket, az Echo viszont központi fűtéssel rendelkezik. Ezt követően a Rekreációs Központ éttermébe hívjuk közös barátkozásra a találkozó résztvevőit – hallhattuk Tímár Gabriellától, akitől az iránt is érdeklődtünk, hogy milyen más tevékenység zajlik a művelődési központban.

– Ahogy feloldották a járványügyi intézkedéseket, nagy lendülettel igyekeztünk felvenni a tempót, ezért a nyár rendkívül mozgalmasan telt. A gyermekcsoportjaink, a kórusaink nagyon sokat próbáltak, így ezzel összhangban több népzenei találkozón, fellépésen is volt alkalmuk részt venni. Tudtunk tartani gyermektáborokat, illetve szombatonként a Csoncsikó játszóház várta a gyerekeket. Játszottak, kézműveskedtek, mesét hallgathattak, és rendkívül jó hangulatban teltek a délelőttök. Jelenleg csütörtökönként Hardi Klemm Katalin vezetésével 16 órától babakacaj lengi be a székházunkat, a Magyar Nemzeti Tanács támogatásának köszönhetően a Ringató foglalkozások helyszíne a nagytermünk – hallhattuk, mint ahogy azt is, hogy a gyermekek körében tapasztalható nagyszámú őszi megbetegedéshullám miatt az Ady elnökségének döntése értelmében október elején meghatározatlan időre leállították a gyermekszakcsoportok próbáit.

A helyzetet akkor bírálják felül, amikor a faluban enyhül majd a megbetegedési hullám.

– A közelmúltban Jászapátiban vendégeskedtünk, ahova a Ringó bölcső elnevezésű babakelengye-pályázatunkra beérkezett anyagot is magunkkal vittük, és kiállítás keretében mutattuk be az érdeklődőknek, illetve a Rezeda asszonykórus is fellépett. Taliándörögdön pedig lehetőségünk volt a Látópont cím ünnepélyes átadóján részt venni, ez a Magyar Közösségépítők Értékszövetsége Egyesület által meghirdetett projektum keretében a LátóÚt pályázati rendszerben való részvételi lehetőség eredményhirdetése volt. Az elképzelés célja a Kárpát-medencében élő magyar közösségek művelődésének a fejlesztése, népszerűsítése, az utánpótlás kinevelésének a támogatása. A mi vidékünkön ezt az elismerést még Ludas érdemelte ki, és Erdélyben egy település. A díjátadó után képzésen is részt vehettünk, ahol tájékoztattak bennünket arról, hogy milyen módon kell ezeket a vendégváró, úgynevezett látóutakat megszervezni, amelyeknek a pályázási lehetőségére mi is jogot formáltunk. A Látópont pályázati kiíráson történő sikeres részvétel igazából nem a mi szervezetünkről szól, inkább a falunkat jutalmazták általa a döntéshozók, illetve a közösségünket. Ez az egész projektum nagyon új, és mi úttörőként veszünk részt benne, örömmel veszünk részt az elképzelésben, és több ötletünk is van a megvalósításához – ismertette Tímár Gabriella, aki hozzátette azt is, hogy a járványhelyzet rendkívül bizonytalanságban tartja a csoportok összejöveteleit, ezért az Őszi népzenei találkozó után már nem nagyon mernek programokat tervezni.

Jövőre viszont – amennyiben a körülmények azt lehetővé teszik – szeretnék pótolni az ez évi lemaradást.