Kalocsa és Kúla között 16 évvel ezelőtt jött létre testvérvárosi kapcsolat, azóta rendszeresen látogatják egymás rendezvényeit. Múlt hétvégén a 18. Hagyományőrző Napokon újra bemutatkozási lehetőséget kaptak Kalocsa néptáncosai és alkotóművészei. Az eseménysorozat a városi galériában fotókiállítással kezdődött, amely keretében az érdeklődők az idén a kalocsai Török „Töce” Tibor fotóművész önálló fotókiállítását tekinthették meg.
Az alkotásokat először Valka Károly, Kúla alpolgármestere és dr. Bagó Zoltán, Kalocsa polgármestere méltatta, a tárlatot pedig Snežana Davidović, a Kulturális Központ galériájának vezetője nyitotta meg.

Paraczky László felvétele

Paraczky László felvétele
Török Tibor elmondta, nagy megtiszteltetés számára, hogy művészetével hidat verhet Kúla község és Kalocsa városa közé, összekötve így a kultúrát, a hagyományt és a barátságot. Röviden összefoglalta eddigi pályafutását:
‒ A szakmunkás bizonyítványom mellé kaptam 2005-ben egy kis fényképezőt. 2009-ben Pécsen szereztem fényképész bizonyítványt, amely megalapozta további művészi és technikai fejlődésemet. A szakmai utamat nagyban segítette Benke Ferenc egykori újságíró és fotográfus, akinek inspirációja és támogatása hozzájárult művészi látásmódom kiterjesztéséhez. Szépen, fokozatosan fejlődtem, tanultam. Voltak nehéz időszakok, de most, húsz évvel később igazán megmutathatom ezt a kiállítási anyagot. Ami a fotózást illeti, a mai modern világban úgymond mindent meg lehet oldani, de a látásmódot nem lehet helyettesíteni semmivel. Szerintem ez a legfontosabb. Az, hogy az ember milyen kütyüket, számítógépet vagy programot használ utólag, az már a fotós látásmódjának a kérdése. Ha jó a látásmód, akkor jól tudja tálalni az adott képet. A jelenlegi kiállításra kivételesen drónos fotókkal érkeztünk, tehát kicsit más szemszögből mutatjuk meg a világot. Ugyanis amikor az utcán sétálunk, csak lentről látjuk a világot, így viszont egy kicsit másként. Amúgy engem az emberközeli portrék, pontosabban az emberek lelkivilága, története fog meg a legjobban. A fotózásnak köszönhetően több országba eljutottam, benevezek a különböző fotópályázatokra, -versenyekre, viszont tudni kell, hogy ott magasak a kritériumok, ráadásul a legtöbb helyre sok ezer kép érkezik. Vagyis nagy elismerés, ha az embernek egy-egy nemzetközi kiállításra bekerül a fotója. Ha pedig díjat is nyer, az a csúcs – mondta Török Tibor.
Végezetül tegyük hozzá, hogy a fiatal művész fotói eddig 39 országban kerültek bemutatásra, és 108 díjat nyert el, amelyek közül 19 Magyarországon, 89 pedig külföldön született meg.

Nyitókép: A helyiek nagy lelkesedéssel tekintették meg a kiállítást (Paraczky László felvétele)