Harmincadik alkalommal adott otthont szombaton a szenttamási Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola az általános és középiskolás korosztályú citeraegyüttesek versenyének, az Aranyciterának.
Németh Dezső, a Gion Nándor Kulturális Központ elnöke elmondta, az elmúlt három évtized alatt a rendezvény mozgalommá nőtte ki magát, és megállta a helyét az itteni magyar népzenei rendezvények között. Megjegyezte, az első Aranyciterára 1995-ben a Szenttamáson tartott Durindó és a Gyöngyösbokréta kísérőrendezvényeként került sor, és azóta ‒ az 1999. évet kivéve ‒ folyamatosan megrendezik.
‒ A mai, jubileumi vetélkedőre 15 településről több mint 120 gyerek jelentkezett, akik hat korosztályban és 28 műsorszámban mutatkoznak be. Ma ismét bebizonyosodott, hogy vannak még citerások, és a citeramuzsikának van jövője – mondta Németh Dezső.
Munjin Szokola Erika, a Magyar Nemzeti Tanács tagja megjegyezte, az MNT 2010-ben kiemelt kistérségi rendezvénnyé nyilvánította az Aranyciterát, majd a testület 2023. május 12-én és július 14-én meghozott döntéseivel újfent megerősítette, hogy ez az esemény a vajdasági magyar gyermekek és fiatalok kiemelt jelentőségű népzenei vetélkedője.
Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke megnyitóbeszédében kiemelte, ez a nap és esemény újabb ajándék: a közösségben megélt értékteremtés és mindezek örömteli megosztásának, megsokszorozásának napja.
‒ Közösség, állhatatosság szeretet, áhítat, kovászlelkület, kulcsemberek, ösztönös hagyományszeretet, évezredes értéktár, nemzeti örökség és hűség, felnövekvő értékőrző generációk, az értékközvetítést vállaló küldetéstudók – ettől ünnep a jubileum, és ettől fontos ez a harminc év. Hisz nem feledte egy pillanatra sem, és főként nem engedi elfeledni ma sem, hogy micsoda központi kérdés örökségünk identitásformáló szerepe, a közös élmények és tapasztalások otthonainak szülőföldet kirajzoló és felmutató léte. Igen, egyik ilyen otthonunk az Aranycitera is! – fogalmazott Sutus Áron.
A zsűri döntése alapján az idén két Aranycitera-díjat, három kiemelt arany minősítést, öt arany-, kilenc ezüst-, nyolc bronzoklevelet és két dicséretet ítéltek oda.

Nyitókép: Az egyik Aranycitera-díjat a szenttamási Galáris citerakettős kapta (Paraczky László felvétele)