Az Amerikai Egyesült Államokban most is zajló klubvilágbajnokság mellett az idei év egyik legjelentősebb labdarúgó-eseménye a XIV. női Európa-bajnokság, amelyet július 2. és 27. között Svájcban rendeznek meg. A rangos torna nyitómérkőzésének, az Izland–Finnország összecsapásnak a tízezer néző befogadására alkalmas thuni aréna ad otthont, a döntőt pedig az alpesi ország egyik leghíresebb futballstadionjában, a bázeli St. Jakob-Parkban rendezik meg.
A versengés a hagyományos rendszerben zajlik majd, a tizenhat részt vevő válogatottat négy négytagú csoportba osztották be, ahonnan az első két helyezett jut tovább az egyenes kieséses szakaszba. A címvédő az angol válogatott, amely három éve hazai környezetben diadalmaskodott, előtte pedig a hollandok szintén rendezőként nyerték meg a kontinensviadalt. A női Európa-bajnokságok történetének legeredményesebb csapata a német válogatott, a női Nationalelf tagjai ugyanis 1989 és 2013 között összesen nyolc alkalommal hódították el a győztesnek járó trófeát. A csoportok közül a B és a D előjelű tűnik a legerősebbnek, az előbbiben ott van a világbajnoki címvédő és Nemzetek Ligája-győztes Spanyolország, amely eddig „csak” korosztályos szinten nyert Eb-címeket, így a hispán hölgyek előtt most adott az esély az első felnőtt-Európa-bajnoki aranyra is.
A torna előtti hetekben a nemzetközi sajtó elsősorban a házigazdák ügyes-bajos dolgaival volt elfoglalva: Pia Sundhage, a helvétek svéd származású szövetségi kapitánya ugyanis fontolóra vette, hogy nem szerepelteti egyik legjobb játékosát, a közösségi médiában igencsak aktív Alisha Lehmannt, aki szerinte túl vonzó, így a szurkolók leginkább a Juventusban légióskodó focista külsejére lesznek kíváncsiak, nem pedig a játékára. Ha ez még nem lenne elég, a svájciak egyik utolsó felkészülési meccse is nagy vihart kavart, mivel Lehmannék nem várt, súlyos vereséget szenvedtek a Luzern U15-ös fiúcsapatától.
A 7:1-es zakót a svájci szövetség próbálta ugyan eltitkolni, ám nem jártak sikerrel, mivel a luzerniek egyik játékosa megjelentette az eredményt a közösségi médiában. A nagyarányú vereség hallatán sok rosszindulatú, a női focit becsmérlő hozzászólás jelent meg az interneten. Persze, aki reálisan látja dolgokat, azt tudja, hogy a lányok maximum 12-13 éves korukig tudják tartani a lépést a fiúkkal, onnantól kezdve viszont már jelentős hátrányban vannak férfi társaikkal szemben, akik mind gyorsaságban, mind lövőerőben felülmúlják őket.
A női foci szerelmesei az M4 Sporton követhetik majd a torna eseményeit, a magyar sportcsatorna ugyanis különböző felületein élőben közvetíti az Európa-bajnokság mérkőzéseit.
Az Eb csoportbeosztása, A csoport: Izland, Finnország, Svájc, Norvégia. B csoport: Portugália, Olaszország, Spanyolország, Belgium. C csoport: Németország, Dánia, Svédország, Lengyelország. D csoport: Wales, Anglia, Franciaország, Hollandia.
Helyszínek: Zürich – Letzigrund Stadion (26 104 férőhely), Bern – Wankdorf Stadion (38 512), Bázel – St. Jakob-Park (31 783), Genf – Stade de Geneve (30 084), St. Gallen – St. Gallen Arena (19 694), Luzern – Allmend Stadion (16 800), Thun – Thun Arena (10 398), Sion – Stade de Tourbillon (16 268).
Az eddigi győztesek: Németország (1989, 1991, 1995, 1997, 2001, 2005, 2009, 2013), Norvégia (1987, 1993), Svédország (1984), Hollandia (2017), Anglia (2022).

Nyitókép: A házigazda svájci válogatott számára nem volt ideális a felkészülés az Eb-re (Fotó: Beta/AP)