A zentai Tiszavirág Kajakklubban töretlenül folyik a munka, Vartus Árpád, az egyesület edzője bizakodóan értékelte az idei versenyszezon eddigi részét. Elmondta, hogy a csapat eddig kilenc megmérettetésen van túl, még nagyjából tizennégyet terveznek. A legfiatalabb versenyzők, a minikajakosok csak május végén kezdhették meg a versenyidőszakot, mivel az időjárás és a Tisza állapota akkor tette lehetővé azt. Az idősebbek viszont már február körül elkezdtek evezni.
– Az idény főbb versenyei most következnek, mint a minikajakos vajdasági bajnokság, az országos bajnokság, valamint a pionír, kadét, junior és a felnőtt korosztályos országos bajnokság szeptember elején zárja majd a szezont – kezdte beszámolóját Vartus, majd kifejtette azt is, hogy azok az emberek, akik ebben a sportágban laikusok, azt gondolják, hogy egy kajakos számára a folyóvíz a legmegfelelőbb, ez azonban tévhit. A folyóvíznek van egy adott mozgási energiája, emiatt az evezőlapátot nem lehet úgy megakasztani benne. A nemzetközi és más nagyobb versenyek is állóvízen zajlanak, mert az a víz nyugodt felület, sokkal nehezebb azon evezni: – Abban az időszakban, amikor a Tisza megárad, és nagy a sodrása, az idősebbeket Ilonafalvára visszük, ott van mellette egy csatorna, ahol tudnak készülni a válogatóversenyre. A válogatóverseny után, amikor a Tisza megnyugszik, már ott folytatódnak az edzések. Idén korán lefolyt az úgynevezett zöldár, így már júniustól remek feltételeket biztosított a folyó.
A klub tagjai az elmúlt hónapokban több edzőtáborban is részt vettek, például az ilonafalvi csatornán, Trebinjében, valamint Szegeden, és számukra válogatóverseny is volt Belgrádban, ahol Gere Katalin vívta ki a válogatottban való részvétel lehetőségét.
– Gere Katalin részt vett a szegedi felnőttvilágkupán, ahol négyesben a B döntő nyolcadik helyén zártak. A romániai Piteștiben megrendezett junior U23-as Európa-bajnokságon is döntőbe jutott négyesben. Ezek voltak az idei legjobb nemzetközi szereplései – tette hozzá Vartus.
A klub többi versenyzője ugyan idén nem került be a válogatottba, de az edző hangsúlyozta, hogy ők is szépen dolgoznak és folyamatosan fejlődnek. – Vannak nagyon tehetséges növendékek, látszik, hogy akár egy-két év múlva már tudnak válogatott-, illetve nemzetközi mezőnyben is részt venni. Nagyon bizakodóak vagyunk az új generációt illetően.
Szeptember végén még vár a klub versenyzőire egy fontos megmérettetés a fiatalabb korosztály számára: az Olimpiai Reménységek Versenye, amelyre külön válogatót is tartanak, és a 14 és 17 év közöttiek próbálhatják kvalifikálni magukat.
– Lehet, hogy az idény végére még csatlakozhatnak néhányan a válogatottakhoz, de erről most még korai lenne nyilatkozni – mondta Vartus Árpád, kiemelte ugyanakkor, hogy az utánpótlás-nevelés pozitív fejleményeket hozott: – Az előző években a nyári úszóiskolához hasonlóan kéthetes kajakos tanfolyamokat szerveztünk, idén viszont a körülmények nem tették lehetővé ezek megtartását. Ennek ellenére sokan csatlakoztak a legkisebbek edzéseihez. Jelenleg 20-30 gyerek jár rendszeresen, és folyamatosan jelentkeznek újabb érdeklődők is. Ha ez a tendencia megmarad, akkor az utánpótlásunk biztosítva lesz, és az évek során majd kiderül, kikből válik igazi versenyző. A versenyeredményeken túlmutat az a célunk is, hogy a gyerekekből a közösség számára hasznos és felelősségteljes, egészséges felnőtteket szeretnénk nevelni.

A legkisebbek is rendszeresen versenyeznek (Fotó: facebook.com/tiszaviragkajakklub)
Az idei év körülményesnek és nehézkesnek bizonyult a Tiszavirág Kajakklub számára. A 90 éves Tiszavirág hajó használaton kívül helyezése jelentősen megnehezítette a mindennapi munkát, hiszen korábban onnan indultak a vizes edzések, és ott tárolták a kajakokat. Ideiglenes megoldásként a parton, utánfutókon helyezték el az eszközöket, és bár szerencsére sem kár, sem lopás nem történt, az őrizetlen, fedél nélküli állapot korántsem volt ideális. Az önkormányzattal együttműködve végül új helyszínt sikerült kialakítani a Tisza-parton, a zentai hídnál található strand fölötti részen. Egy konténerház szolgál tárolóként, a klub pedig saját mólót épített a vízre szálláshoz. A fejlesztések még folyamatban vannak, de a cél már jól körvonalazódik.
– Szeretnénk egy családbarát vízitelepet létrehozni, amely nemcsak a kajakosokat szolgálja, hanem túrázók, látogatók is használhatják majd. Ez Zentának is hasznára válhat turisztikai szempontból. A klub hosszú távú tervei mellett természetesen továbbra is elsődleges cél a versenyzők felkészítése és versenyeztetése – zárta gondolatait Vartus Árpád.

Nyitókép: A tiszavirágos különítmény a nyílt vajdasági bajnokságon/facebook.com/tiszaviragkajakklub