„A civil szféra szervezettsége jelenleg nem tudja a pártok szervezettségével felvenni a versenyt. Az írók civil szervezetei az egyéb civil szervezetekéivel. A zEtna egyfajta szakmai, értelmiségi társulásként pedig nem is tipikus civil szervezet. Ahogyan az író és az olvasó sem szociális kategória. Az írócivilek helyzete olyan szempontból is problematikus, hogy tagjai függetlenek, megnyilvánulásaik nem összefésültek, sőt kimondottan szerteágazók, s a bennük megjelenő értelmiségi kritikai hang gyakorta ütközik a pártideológia ellenszenvébe, s ezért nem számíthatnak a pártok látható, láthatatlan védőernyőjére, amely a civil társadalom fölött érzékelhetően jelen van, és amely függelemtiszteletet követel meg tőle is” – vallja az ötvenéves BESZÉDES István, a zEtna vezetője SINKOVITS Péternek adott interjújában, amely a Sikoly 27-29. számának BEROBBANÓ VALÓSÁGIGÉNY című blokkjában olvasható. Itt található még TÓMÓ Margaréta KOLLÁR Árpáddal, a FISZ elnökével, valamint KOVÁCS Jolánka VILLÁNYI Lászlóval, a győri Műhely c. folyóirat főszerkesztőjével és az ötvenéves BÁBA Zoltánnal készült interjúja. A négy interjúalany szépirodalmi alkotásaiból is ízelítő kapnak az olvasók.
Az irodalmi és művészeti folyóirat JELEK AZ ÚT MENTÉN című szépirodalmi gyűjteményben találhatók IANCU Laura, CSÍK Mónika, TÓBIÁS Krisztián, SZÖGI Csaba, MADÁR János, NYÍRFALVI Károly, ALMÁSY Zsuzsanna, FELLINGER Károly, FARKAS-KOVÁCS László, CZIROK Attila, SZŰGYI Zoltán, MÉSZELY József, LOVÁSZ Krisztina, SZABÓ PALÓCZ Attila, CSÍKI András, Lucian BLAGA és Milika PAVLOVIĆ versei, LOVRA Éva, Gheorghe SCHWARTZ és JÓDAL Kálmán prózája, valamint válogatás az ötven évvel ezelőtt irodalmi Nobel-díjjal kitüntetett Ivo ANDRIĆ feljegyzéseiből.
A szám MÉZ ÉS VÉR című fejezete a volt Jugoszlávia területén húsz évvel ezelőtt kirobbant háborús összetűzésekkel foglalkozik. Itt található MIHÁLYI Czobor, SÁNDOR Zoltán, SZABÓ PALÓCZ Attila és NAGY FARKAS DUDÁS Erika egy-egy elbeszélése. Az ÉLETRE FESZÍTVE című blokkba fiatal alkotók – SZABÓ Árpád, HERNYÁK Zsóka, ILLÉS Eszter, ANTALOVICS Péter, GÖMÖRI Eszter, GERE Rita, BÍRÓ Tímea és VUKOVIĆ Ildikó – rövidprózái és versei kerültek.
A kiadvány GYÖKEREK ÉS SZÁRNYAK címet viselő részében esszék és új kötetekről szóló kritikák és könyvismertetők kaptak helyet. Tóth Krisztina: Pixel c. prózakötetéről CSÍK Mónika, Rakovszky Zsuzsa: VS c. regényéről és Térey János: Protokoll c.kötetéről BERÉNYI Emőke, Grecsó Krisztián: Mellettem elférsz c. regényéről MARKOVICS Annamária, Boldizsár Ildikó: Meseterápia c. tanulmánykötetéről FEKETE J. József, Balázs Attila: Világsarok + c. művéről és Ljudmila Ulickaja: Elsők és utolsók c. elbeszéléskötetéről SZÖGI Csaba, Jü Hua: Testvérek és Cormac McCarthy: Vad lovak c. regényéről pedig SÁNDOR Zoltán értekezik. Az összeállításban olvasható még LOVRA Évának az utazás kérdését taglaló A hazatérő bölcsessége c. lírai esszéje, valamint DIÓSI Árpád Az atomkorszak válsága c. esszéje, amelyben a huszonöt évvel ezelőtt történt csernobili és az idei fukusimai atomkatasztrófa kapcsán az atomenergia múltját, jelenét és jövőjét boncolgatja a szerző.
A muzslai Sziveri János Művészeti Színpad gondozásában megjelenő folyóirat idei nyári, őszi és téli összevont számát BAKOS Zsolt, HEGEDŰS Zsolt, KÓSZÓ Attila, LOVRA Éva, MOLNÁR Edvárd, ÓTOS András, SÁNDOR Róbert és TÓMÓ Margaréta európai városokról készült fényképeivel illusztrálták.
