Ahhoz, hogy Szerbia az integráció útján megnyithassa a 3. tárgyalási fejezetcsomagot, azaz klasztert, még a múlt évben non-paper formátumban ígéretet tett többek között arra, hogy módosítja a médiatörvényeket. Az érintett médiatörvények tervezetéről a hét elején Boris Bratina tájékoztatási miniszter tárgyalt a médiaszervezetekkel. Kovács Elvira, a köztársasági képviselőház alelnöke, az eurointegrációs bizottság elnöke kiemelte, az elektronikus médiumokról szóló törvényjavaslat már parlamenti eljárásban van, kettőről pedig a héten, vagy a jövő hét elején dönt a kormány. Ezekről a törvényjavaslatokról, szavai szerint, június közepén, de legkésőbb június végén már parlamenti döntés is születhet.
Az elektronikus médiumokról, a köztájékoztatásról és a közszolgálati médiáról szóló törvény kapcsán az újságíró, illetve a médiaszervezetek tegnapig adhatták át észrevételeiket. Kovács Elvira a Blic TV-nek adott nyilatkozatában közölte, hogy az elektronikus médiumokról és a köztájékoztatásról szóló törvényben rövidebb, technikai jellegű módosítások várhatók. Ezek esetében 2023 végén közvita is volt, ám sokat vártak az Európai Bizottság azokkal kapcsolatos véleményére. A közszolgálati médiumokról szóló törvény azonban nagyobb változást hoz, mégpedig egy új intézményt is létrehoznak, mégpedig a rádióhallgatók és tévénézők jogai biztosításának intézményére. Őt kereshetik majd fel a polgárok panaszaikkal, illetve akkor, ha sérültek a jogaik. Kovács Elvira rámutatott, a még mindig törvénytervezetként létező elképzelés szerint a rádióhallgatók és tévénézők biztosa két médiaház: az RTS (Szerbiai Rádió és Televízió), illetve az RTV (Vajdasági Rádió és Televízió) munkáját követi majd.
Az integrációs bizottság elnöke rámutatott ugyanakkor arra, hogy a tavaly novemberben megfogalmazott non-paperbe az Elektronikus Médiát Szabályozó Testület (REM) Tanácsa tagjainak megválasztását is belefoglalták. Az ezzel kapcsolatos jogszabályokat 2023 novemberében módosították, az új előírások szerint először választottak volna ebbe a testületbe tagokat. A folyamat a múlt év végén elkezdődött, de a közmeghallgatást követően, amire januárban került sor, több jelölt visszavonta a pályázatát, így a folyamat megrekedt. Az új pályázatot május 8-án írták ki, 23-án zárul. A nemzeti kisebbségek, mint elmondta, tegnap adták le javaslatukat.
Kitért arra is, hogy Szerbia európai útjának egyengetését szolgálja az is, hogy az elmúlt időszakban több európai tisztségviselő is Belgrádba látogatott. Tegnap este Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője utazott Belgrádba, aki az államfővel és a kormányfővel való találkozója után a köztársasági képviselőházba is ellátogat ma.
– A társulási tárgyalásokban a 23-as és 24-es tárgyalási fejezet a legfontosabb, és az Európai Unió számára nagyon fontos a médiaszabadság – magyarázta Kovács Elvira, majd reményét fejezte ki, hogy látogatása során a társulási folyamatokról tárgyalnak majd, nem pedig az államfő moszkvai útjáról, amiről az utóbbi időben Kallas a leggyakrabban nyilatkozik.

Nyitókép: Kovács Elvira a Blic TV reggeli műsorában (Fotó: Blic TV/Képernyőfelvétel)