Nagy, közös nemzeti siker a nemzeti kisebbségvédelmi kezdeményezés, amelynek keretében több mint 1,2 millió aláírás gyűlt össze, s ebből mintegy 600 ezer Magyarországról – hangsúlyozta Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője csütörtökön, Budapesten. A frakcióvezető szerint most az a közös feladat, hogy a lehető legtöbbet tudják elérni és érdemi jogalkotásra tudják rászorítani az Európai Parlamentet, illetve a bizottságot.
Gulyás Gergely reményét fejezte ki, hogy nem csupán üres látszatintézkedéseket kívánnak majd foganatosítani, hanem hajlandóak lesznek valóban a nemzeti kisebbségek ügyével foglalkozni.
A fideszes politikus a Magyarság Házában tartott sajtótájékoztatón kifejtette: az 1 millió 215 ezres szám gyakorlatilag biztossá teszi, hogy az érvényes aláírások száma a szükséges egymillió felett van. Hozzátette: ez a komoly közös nemzeti siker egy fontos állomás is, amelyet követően Brüsszel, és az Európai Bizottság kénytelen lesz a nemzeti kisebbségek problémáival foglalkozni. Kiemelte: a Brüsszellel szembeni kritikáik egyik legfontosabb pontja volt az elmúlt években, hogy már szinte nincs olyan kisebbség, amellyel ne foglalkoznának, olyanokkal is, amelyekről azt sem tudtuk, hogy létezik, ugyanakkor az őshonos nemzeti kisebbségekkel nem hajlandóak. Megjegyezte ugyanakkor: a nemzetiségek ügye európai kérdés, és az Uniót hiba Brüsszelhez kötni.
Gulyás Gergely köszönetét fejezte ki a közreműködő szervezeteknek és országoknak, mind a FUEN-nek, mind az RMDSZ-nek elismerés jár, a Rákóczi Szövetség pedig heroikus munkát végzett. Kitért arra is, hogy a Magyar Állandó Értekezleten valamennyi parlamenti frakcióval bíró párt támogatta a kezdeményezést. Nagy nemzeti összefogás jött létre, s aki nem volt részese, az sem gátolta, hogy ezt a sikert elérjék – értékelt.
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke kiemelte a felvidéki magyarság közreműködését, akik 60 ezer aláírást gyűjtöttek, illetve az erdélyi magyarságét, ahonnan több mint 300 ezer aláírás érkezett. Értékelése szerint a 300 ezer aláírás Erdélyből és összesen a 900 ezer Kárpát-medencei aláírás a magyarság melletti kiállást demonstrálja, és ez az evidencia a magyar nemzetpolitika sikerének legfontosabb előfeltétele. Szintén jelentős eredmény a magyarországi 600 ezer aláírás, ami azt mutatja, hogy a nemzeti összetartozás politikája győzelmet tudott aratni a nemzetellenes, gyűlölködő és megosztó retorika felett. Reményét fejezte ki, hogy ez a vasárnapi választáson is így lesz.
Németh Zsolt a kiállás egy másik nagyon fontos formájaként jelölte meg a határon túli magyarok részvételét a vasárnapi választásokon. Mint mondta, rengetegen, csaknem 380 ezren regisztráltak.
Csáky Csongor, az aláírásgyűjtést koordináló Rákóczi Szövetség főtitkára szerint Magyarország kiemelt szerepet vállalt a kezdeményezés sikerében, hiszen több mint félmillió magyar írta alá az íveket, az aláírások csaknem a fele innen származik. Megköszönte a támogatást a polgároknak, az együttműködő szervezetek segítségét, és a nemzetpolitikai államtitkárság támogatását.
Vincze Loránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke azt hangsúlyozta: történelmi pillanatnak lehetnek tanúi, a nemzeti kisebbségek, őshonos közösségek kiálltak magukért, hangsúlyosan és egyértelműen európai jogvédelmet, megbecsülést és jogokat kérnek.
A kezdeményezés túlmutat a magyar ügyön, európai siker – értékelt a FUEN elnöke, hozzátéve: ma egy kisebbségi mozgalom kéri az EU-t, hogy támogassa az őshonos kisebbségeket. Ma ugyanis az EU jelenleg jobban védi a medvéket a Hargitán, mint a székelyeket, a halakat az Északi-tengerben, mint a szigeteken élő frízeket. Ezen változtatni kell – jelentette ki.
Jelezte: az a céljuk, hogy az elkövetkező hónapokban a nemzeti parlamentekkel, kormányokkal egyeztessenek a kezdeményezésről.
Győrffy Balázs, az aláírásgyűjtésben részt vevő Nemzeti Agrárkamara elnöke azt mondta: erkölcsi kötelességük volt, hogy kiálljanak a határon túli magyarokért. Ez egyéb programjaikban is megjelenik – mutatott rá. Hozzátette: alig több mint egy hónap alatt csaknem 134 ezer aláírást gyűjtöttek össze.
Gulyás Tibor, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke arról beszélt, hogy a fiatalok képviselőiként működtek közre, és 50 ezer aláírás összegyűjtését vállalták, amit messzemenően túl tudtak teljesíteni. Széleskörű összefogás alakult ki, és ez teljesen természetes volt a fiatalok részéről – hangsúlyozta.
Zsigmond Barna, a Fidesz határon túli igazgatója szintén elismerését fejezte ki a Rákóczi Szövetség felé. Nemzeti ügyről van szó, és fontos, hogy legyenek ilyen ügyeink – hangsúlyozta. Egyúttal arra biztatta a határon túli magyarokat, ne postán adják fel szavazatukat, hanem a külképviseleteken keresztül, hogy azok idejében érkezzenek a választásra. (MTI)
Összmagyar és összeurópai siker
Óriási eredménynek és közös európai sikernek tartja Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, hogy nem csak összegyűlt, de bőven meg is haladta a szükséges egymilliós határt a Minority SafePack – Nemzeti Kisebbségvédelmi Kezdeményezés támogató aláírásainak száma.
A Miniszterelnökség az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményben azt írta: Magyarország kormánya a kezdetektől támogatja a kezdeményezést, jelenleg ugyanis nincs olyan átfogó európai uniós szabályozás, amely megfelelő jogi védelmet biztosítana az európai őshonos nemzeti közösségek számára. A Minority SafePack – mint írták – „határozott és megkerülhetetlen üzenet az Európai Unió felé, hogy érdemben is foglalkozni kezdjen azokkal a közösségekkel, amelyek évszázadok vagy évezredek óta a területén élnek, és legalább olyan szintű jogokat biztosítson számukra, mint az újonnan bevándorlóknak”.
A Minority SafePack ügye soha nem látott egységbe kovácsolta a Kárpát-medencei magyarságot, amelyet példa nélküli mozgósítás kísért mind Magyarországon, mind a határon túl. A kezdeményezés rengeteg ember közös sikere: „összmagyar és összeurópai siker” – fogalmazott a Miniszterelnökség.
