2025. július 12., szombat

Meghaladta az egymilliót a Minority SafePack támogatóinak a száma

Vincze Loránt: Még nem jött el az ünneplés ideje – az aláírásgyűjtést folytatni kell

Az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) összesítése szerint átlépte az egymilliós küszöbértéket a Minority SafePack európai polgári kezdeményezés támogatóinak a száma.

Bonchidán, a Bánffy-kastély udvarán kezdődött a polgári kezdeményezéshez az aláírásgyűjtés. A felvételen Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke az elsők között írta alá (Fotó: MTI)

Bonchidán, a Bánffy-kastély udvarán kezdődött a polgári kezdeményezéshez az aláírásgyűjtés. A felvételen Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke az elsők között írta alá (Fotó: MTI)

A FUEN csütörtöki közleményében arra figyelmeztetett, hogy az egymilliós számot becslésnek kell tekinteni, hiszen ez az online aláírásokból és a FUEN tagszervezetei által lejelentett, papíron gyűjtött aláírások összesítéséből származik. A szervezet fontosnak tartotta az aláírásgyűjtés folytatását az április 3-án éjfélkor lejáró határidőig.

„Csak akkor lehet biztos a Minority SafePack-kampány sikere, ha kényelmesen túllépjük az egymilliós határt” – áll a szervezet közleményében.

A közlemény Vincze Lorántot, a FUEN elnökét idézi, aki maga is arra figyelmeztet, hogy nem jött még el az ünneplés ideje. „Minden egyes támogató aláírás számít, és minden aláírás a közösséged erejét mutatja. Mindenkit arra kérek, írja alá és népszerűsítse a kezdeményezést!” – fogalmazott az elnök.

Vincze Loránt külön megköszönte a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ), hogy élére állt és mindvégig a motorja volt a kezdeményezésnek. „Azért is hálásak lehetünk, hogy kezdeményezésünk egy olyan magyar üggyé nőtte ki magát, amely egyöntetű támogatást élvez mind a magyarországi, mind a határon túli magyarok körében” – nyilatkozta Vincze Loránt FUEN-elnök.

Vincze Loránt, a FUEN elnöke (Fotó: MTI)

Vincze Loránt, a FUEN elnöke (Fotó: MTI)

A polgári kezdeményezésekre vonatkozó EU-szabályozás az egymillió támogató aláírás követelménye mellett az aláírások területi eloszlására vonatkozó követelményt is tartalmaz.

Eszerint legalább hét EU-tagállamban kell az aláírások számának meghaladnia egy – az illető ország EP-képviselőinek számával arányos – országos küszöbértéket. A FUEN becslése szerint az országos küszöböt eddig tíz tagállamban – Romániában, Magyarországon, Szlovákiában, Lettországban, Spanyolországban, Dániában, Horvátországban, Bulgáriában, Litvániában és Szlovéniában – sikerült túllépni. Jó esély mutatkozik ugyanakkor arra, hogy az aláírásgyűjtés lezárultáig Olaszországban, Ausztriában és Lengyelországban is összegyűlik az országos küszöbértéket meghaladó aláírásszám.

A FUEN megítélése szerint a nemzeti kisebbségek védelmében gyűjtött nagyszámú aláírás markáns üzenetet fogalmaz meg: az Európai Uniónak el kell ismernie és védenie kell az őshonos kisebbségeket és nyelvi csoportokat. A szervezet úgy vélte, a kezdeményezés a valódi nyelvi és kulturális sokszínűséget óhajtó polgárok európai mozgalmává vált.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az egyik közösségi portálon közölt üzenetében mondott köszönetet az aláíróknak. Úgy vélekedett, hogy a kezdeményezéssel elvitték a magyar ügyet és az őshonos kisebbségek ügyét Európába, és beérni látszik az RMDSZ által koordinált európai kampány is.

Magyar ember Magyar Szót érdemel