2024. május 9., csütörtök

Kína gyakoroljon nyomást Oroszországra!

Szergej Lavrov szerint a G7-csúcstalálkozón elfogadott határozatok célja Oroszország és Kína feltartóztatása

A világ hét legfejlettebb iparosodott országa a hétvégén megtartott hirosimai G7-csúcstalálkozón kiadott nyilatkozatában felszólította Kínát, hogy gyakoroljon nyomást Oroszországra az ukrajnai háború befejezése és csapatai feltételek nélküli, azonnali és teljes kivonása érdekében. Peking kelet- és dél-kínai-tengeri, valamint tajvani befolyásának kiterjesztésével kapcsolatban a G7 megjegyezte, határozottan elutasít minden egyoldalú kísérletet a status quo erőszakos megváltoztatására, majd hozzátette, a Tajvani-szoros békéje és stabilitása elengedhetetlen a nemzetközi közösség biztonsága és jóléte szempontjából.

Az országcsoport biztosította Pekinget, hogy Kína-politikája nem változott, és továbbra is a pekingi kormányzatot tekinti Kína egyetlen legitim kormányának.

A G7-országok egyúttal jelezték: Kína dél-kínai-tengeri területi követeléseinek nincs jogalapja, és elutasították Peking katonai terjeszkedését a térségben. A nyilatkozatban fontos mérföldkőnek és jogilag kötelező erejű döntésnek nevezték az illetékes hágai nemzetközi választottbíróság 2016-os ítéletét, amely jogellenesnek nyilvánította Kína igényeit. Kína szinte az egész Dél-kínai-tengert magának követeli, benne olyan stratégiailag fontos és erőforrásokban gazdag területekkel, amelyekre Indonézia, Malajzia és a Fülöp-szigetek is igényt tart. A G7-országok komoly aggodalmukat fejezték ki a térségben kialakult helyzet miatt.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint a hirosimai G7-csúcstalálkozón megvitatott és elfogadott határozatok célja Oroszország és Kína feltartóztatása.

A világ hét legfejlettebb iparosodott országának képviselői Japánban találkoztak

A világ hét legfejlettebb iparosodott országának képviselői Japánban találkoztak

„A feladatot jól hallhatóan és nyíltan közölték: legyőzni Oroszországot a harctéren, de azon túlmenően is el kell pusztítani, mint geopolitikai versenytárs" – fogalmazott az orosz külügyminiszter egy konferencián felszólalva, és hozzátette, hogy a világ hét legfejlettebb iparú országának csúcstalálkozóján elfogadott határozatok célja Oroszország és Kína kettős feltartóztatása. Lavrov megismételte Moszkva azon álláspontját, amely szerint a Nyugat-Ukrajnát eszközként használja arra, hogy stratégiai vereséget mérjen Oroszországra.

Peking is tiltakozását fejezte ki a G7-csúcstalálkozón elfogadott közleménnyel kapcsolatban, amellyel Peking szerint Kína aggodalmait figyelmen kívül hagyva beavatkoznak az ország belügyeibe, miután a G7-országok aggodalmukat fejezték ki a Tajvani-szorosban megnövekedett feszültség miatt és az emberi jogok helyzetét illetően Tibetben és az északnyugat-kínai Hszincsiangban.

A kínai külügyi szóvivő arra reagálva, hogy arra kérték Kínát, gyakoroljon nyomást Oroszországra annak érdekében, hogy az hagyjon fel az agresszióval, arra panaszkodott, hogy Peking meglátása szerint a G7-országok ragaszkodnak ahhoz, hogy manipulálják a Kínával kapcsolatos kérdéseket, illetve, hogy lejárassák és támadják az országot. Peking emiatt határozott tiltakozását fejezi ki, és hivatalosan is panaszt tesz az ügyben a csúcstalálkozónak otthont adó Japánnál, illetve a többi érintett országnál.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap globális támogatást kért Kijevnek az ukrajnai orosz háború befejezésére irányuló tervéhez, és azt mondta a G7-ek vezetőinek, hogy az abban foglaltak az észszerűség nyilvánvaló kifejezései. Zelenszkij, aki személyesen vesz részt a G7-ek csúcstalálkozóján, a csoport vezetőihöz intézett beszédében azt mondta: „még egy elv, a racionalitás, amely egyesít bennünket", ugyanis szerinte az ukrán béketerv a racionalitás nyilvánvaló kifejeződése. Zelenszkij sürgette a nyugati szövetségeseket és más országokat, hogy mind gazdasági, mind katonai intézkedésekkel támogassák Kijevet az Oroszország elleni háborúban.

Joe Biden amerikai elnök vasárnap a G7 hirosimai csúcstalálkozójának végén kijelentette: a Hetek mostantól közösen lépnek fel Kínával szemben, és ennek megfelelően diverzifikálni fogják a globális ellátási láncok működését biztosító gazdasági kapcsolataikat, ugyanis csökkenteni akarják Kínától való függőségüket. Utalt arra, hogy hamarosan megbeszélés lehet közte és a kínai elnök között. „Nem akarunk elszakadni Kínától. A kockázatok csökkentésére törekszünk, és szeretnénk diverzifikálni a Pekinggel fennálló kapcsolatainkat" – hangsúlyozta sajtótájékoztatóján Biden, hozzátéve, a G7-országok még soha nem voltak ilyen egységesek abban, hogy együtt álljanak ellen Kína gazdasági kényszerítő erejének, és hogy visszautasítsák azokat a kínai politikai lépéseket, amelyek károsak lehetnek a munkásaikra nézve.

Nyitókép: A világ hét legfejlettebb iparosodott országának képviselői Japánban találkoztak