Tízezrek vonultak fel a május elsejei tüntetéseken szerte a világon, hogy elégedetlenségüknek adjanak hangot a munkavállalók jogainak helyzete, az Egyesült Államok vámintézkedései, valamint a gazdasági bizonytalanságtól való félelem miatt.
A nemzetközi munkásnapként vagy a munka ünnepeként is ismert május 1-je a munkások és a munkásmozgalmak küzdelmeit és elért eredményeit hivatott elismerni.
Franciaországban a szakszervezeti vezetők elítélték a világpolitika „trumposodását", Olaszországban a tüntetők egy amerikai elnököt ábrázoló bábut vittek magukkal Torinó utcáin.
Németországban szakszervezeti tagok figyelmeztettek arra, hogy a meghosszabbított munkaidő és az idegenellenes retorika aláássa a nehezen kivívott munkavállalói jogokat. Olaf Scholz leköszönő német kancellár a május 1-jei munkaszüneti nap alkalmából küldött üzenetében támogatásáról biztosította a szakszervezeteket és a munkavállalókat. „Még mindig túl sokan vannak, akiknek túl kevés pénzért kell keményen dolgozniuk" – írta a Szociáldemokrata Párt (SPD) vezetője az X-en, és hangsúlyozta, hogy a tisztességes bérek és az erős szakszervezetek létfontosságúak Németország társadalmi kohéziója szempontjából.
Az Egyesült Államokban több megmozdulás várható, köztük Chicagóban, Los Angelesben, New Yorkban és Philadelphiában is. A szervezők szerint az idei tüntetések üzenete az amerikai elnök bevándorlókat, köztisztviselőket és a diverzitási kezdeményezéseket érintő politikája elleni fellépésre összpontosul.
Los Angelesben várhatóan a világ egyik legnagyobb május elsejei eseménye zajlik majd. „Harcolunk a milliárdosokkal és a politikusokkal, akik félelemmel és hazugságokkal próbálják megosztani az amerikai népet" – mondta April Verrett, a 2 millió munkavállalót képviselő Szolgáltatói Dolgozók Nemzetközi Szakszervezetének (SEIU) elnöke közleményében.
Tajvanon ötezer szakszervezeti tag gyűlt össze a tajpeji elnöki hivatal előtt, arra figyelmeztetve, hogy az Egyesült Államok új vámjai a helyi munkahelyek megszűnéséhez vezethet. A tüntetők egy munkavállalók jogait védő új kezdeményezést és a jelenleg 998 amerikai dollárnak megfelelő minimálbér emelését sürgették a kormány részéről. Egy autóipari szakszervezet egy Donald Trump képével dísztett, kivágott autót is elvitt a megmozdulásra.
Laj Csing-tö tajvani elnök egy közösségimédiás bejegyzésben közölte, hogy kormánya egy 410 milliárd tajvani dolláros (4565 milliárd forintos) törvényjavaslatot nyújtott be az ipar támogatására és a munkaerőpiac stabilizálására.
Japánban a május elsejei megmozdulásokon résztvevők követelései a magasabb bérektől és a nemek közötti egyenlőségtől kezdve az egészségügyön, a katasztrófaelhárításon és a gázai tűzszüneten át egészen Oroszország ukrajnai inváziójának befejezésére is kiterjedtek.
„El kell ismerni a munkavállalók jogait ahhoz, hogy gyermekeink egy reménnyel teli életet éljenek" – mondta egy tokiói anyákból álló csoport tagja. Egy építőipari szakszervezeti munkás az importált nyersanyagok áremelkedése miatt aggódott, elmondása szerint mindenki a munkáért harcol, így a megbízások oda kerülnek, ahol a legalacsonyabbak a bérek.
A Fülöp-szigeteken több ezer munkás vonult fel a manilai elnöki palota közelében, ahol a rendőrség kordonokkal zárta le az utakat. A tüntetők magasabb béreket, valamint a helyi munkahelyek és vállalkozások erősebb védelmét követelték. A tüntetés vezetője arra figyelmeztetett, hogy a vámháborúk és az új amerikai kormányzat döntései veszélybe sodorhatják a helyi iparágak működését.
Indonéziában Prabowo Subianto elnök köszöntötte az őt éljenezve fogadó több ezer dolgozót a jakartai Nemzeti Emlékmű Parkban, ahol kijelentette: a kormány az ő vezetésével a lehető legkeményebben fog dolgozni azért, hogy megszüntesse a szegénységet Indonéziában. Az Indonéziai Szakszervezetek Konföderációjának elnöke szerint mintegy 200 ezer indonéz munkás vett részt a május elsejei meneteken, követeléseik között az alvállalkozói szabályok megszüntetése, a béremelés, valamint a hazai munkások és külföldön dolgozó indonéz munkások védelme is szerepelt.

Nyitókép: A gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért tüntettek Budapesten (Fotó: MTI)