Kibővíti mobiljaink repertoárját az AR- és VR-technológia. Ezek az ingyenes applikációk bepillantást engednek a virtuális jövőbe. Kiterjesztett és virtuális valóság a mobilokat fogadó szemüvegekhez, a kartonból készítettekhez is.
Cardboard
Mindössze két bifokális lencsére, egy, a vezérlést garantáló mágnesre, némi kartonpapírra és egy kis kézügyességre lesz szükségünk ahhoz, hogy a Google alacsony költségvetésű virtuális valóságába léphessünk. A dedikált Cardboard applikáció tökéletes bevezetőt kínál az immerzív élmények megtapasztalásához. A programon belülről közvetlen elérést kapunk néhány hasznos Google-alkalmazás VR-verziójához, illetve a szemüvegre szabott felületen nézhetjük videóinkat, vagy tehetünk egy túrát valós helyszíneken az Earth segítségével. Ezenkívül a programon belül közvetlen hivatkozást találunk a szemüveg elkészítésének útmutatójához és a további Cardboard-címkés applikációk letöltéséhez.
Quiver
Nem csupán a legfiatalabb generációt ösztönözheti kreatív alkotásra a Quiver applikáció digitális tartalommal kiegészülő kifestője, a program beépített sablonjaiból kinyomtatott képek ugyanis néhány érintést követően életre kelnek telefonunk és táblagépünk képernyőjén, sőt a térbeli modellek az általunk választott színeket is megöröklik.
Augment
Rengeteg potenciált rejt magában a kiterjesztett valóság, az Augment app pedig egészen új távlatokat nyit a virtuális objektumok valós helyszíneken történő megjelenítésében. A programhoz tartozó online szolgáltatás felületére saját 3D-s modelljeinket is feltölthetjük, melyeket aztán elhelyezhetünk kameránk látóterében.
iOnRoad
A kiterjesztett valóság segíthet a biztonságos közlekedésben is, az autónk műszerfalára helyezett készüléken futtatott iOnRoad applikációval ugyanis folyamatosan figyelemmel kísérhetjük a követési távolság változását. A képernyőn megjelenő információk mellett hanghatásokkal is jelzi a készülék, ha túlzottan közel kerülünk az előttünk haladó járműhöz.
Mybrana
Fotóinkat és videófelvételeinket bővíthetjük ki a kiterjesztett valóság rendkívül látványos elemeivel, ha a Mybrana szoftver a mobilunkon pihen. A program alapvetően ingyenes, ám a felületén in-app vásárlásokkal és további kiegészítő applikációk telepítésével feloldhatjuk az alapcsomagon túlmutató extra tartalmakat is.
Layar
Életre kelthetjük fotóinkat a megoldás segítségével, hiszen a szolgáltatásba feltöltött képünket úgynevezett markerré alakítja, ezeket később elláthatjuk interaktív elemekkel. Az applikáció ingyenes, ám saját tartalmaink publikálása csak a három eurós előfizetéssel oldható meg.
TrinusVR
A TrinusVR segítségével a CardBoardprojektek filléres VR-megoldásait konvertálhatjuk PC-s meghajtású virtuális valósággá. A közreműködő app segítségével számítógépünk alkalmazásait és játékait streamelhetjük mobilunk felületére. Az ingyenes verzió sajnos 15 percenként bontja a kapcsolatot, ám ízelítőnek tökéletes.
Blippar
Mobilunk kameráján keresztül számtalan információt kapunk, a Blippar segítségével pedig részletesen kielemezhetjük azokat. A program az épp látott élőképet rendkívüli sebességgel pásztázza végig, és mindennapi objektumainkhoz információkat gyűjt, amelyek között sok hasznos tartalmat is találhatunk.
Sky Map
Földrajzi helyzetünk alapján a Google égi térképe villámgyorsan megjeleníti mobilunk kijelzőjén az éjszakai égbolton pislákoló csillagok különféle konstellációit, planetáriumi élményt kölcsönözve modellünknek.
Google Translate
A keresőóriás instant szövegfordítója már nem csak felismeri a kijelzőnk felületén megjelenő tartalmakat, a kiterjesztett valóságot használva azonnal lecseréli a körülöttünk lévő feliratokat, sőt a legtöbb esetben még a szövegek betűtípusát is igyekszik a lehető legtökéletesebben reprodukálni.
Crayola Color Alive
Egyre népszerűbbek a felnőttek számára készített kifestőkönyvek, a trendhez pedig a digitális felületek is gyorsan alkalmazkodtak. A Crayola színezője AR-funkciókat kapcsol a saját kezűleg kidekorálható rajzokhoz. Az alkotás pedig kortól és nemtől függetlenül hatalmas élvezetet nyújthat.
Aurasma
Nyomtatott markerekhez kapcsolva jelennek meg kijelzőnkön az Aurasma térbeli modelljei. Különféle helyszínekhez és felületekhez is könnyedén hozzácsatolhatók, fotóink és videóink segítségével pedig komolyabb erőfeszítés nélkül elhelyezhetjük saját tartalmainkat virtuálisan megnövelt környezetünkben.
A kiterjesztett valóság játékok tavaly reflektorfénybe kerültek. A legjobb AR-applikációkat legalább egyszer érdemes kipróbálni.
Toy Car RC
A Toy Car RC beszerzésével egy távirányítós miniautót varázsolhatunk asztalunk felületére, amely a hozzá tartozó interaktív versenypályával együtt jelenik meg kameránk látóterében. A teljes élményhez mindössze egy nagyobb sík terep fölé kell helyezzük a telefont, és már navigálhatjuk is virtuális versenyautónkat.
Clandestine: Anomaly
Idegeninvázióba keveredhetünk a Clandestine: Anomaly telepítésével, a cél pedig nem más, mint környezetünk megvédése a ránk vadászó idegenektől. A számos díjat elnyert játék, amely az intelligens történetmesélés kibővítésére használta a ki terjesztett valóság eszköztárát, a tavalyi év egyik nagy sikere.
SpecTrek Light
Nem olyan rég játszották a hazai mozik a Szellemirtók újragondolt változatát, ám a filmtől teljesen függetlenül alkotta meg szoftverét – még évekkel ezelőtt – a SpecTrek csapata. Így ha a filmet utólag megnézve szívesen beneveznénk egy kis AR-szelleműzésre, nem kell mást tennünk, mint a SpecTrek applikációt letölteni, és már kezdődhet is a vadászat.
(PC World füzetek: A 200 legjobb app alapján)
