Kevés az az ember, aki ne tekintene gyógyírként a természet legédesebb táplálékára, a mézre. Azonkívül, hogy valódi energiabomba, tele van vitaminnal és ásványi anyaggal, ami az emberi szervezet számára jótékony hatással van. Ám az, hogy egy-egy méhcsalád mennyi mézet termel egy évben, az sokban függ az időjárás adta viszonyoktól, hiszen a méhcsaládok igen érzékenyek a szélsőséges klímára. Csincsák Norbert szabadkai méhész szerint az idei év több szempontból is gyengének bizonyul.
– A repce szépen virágzott, ám a tél nem volt kegyes a méhekhez. Nagy hullások voltak, és a termelő családok legyengültek, ezért nem tudtak annyit gyűjteni, mint amennyit lehetett volna. Az akác majdnem teljesen elfagyott, kevés virág maradt, ráadásul a virágzás alatt sok eső is esett. Ha valakinek sikerült mégis pörgetnie, az igazán csekély mennyiség. A napraforgó most virágzik, a bácskai részen lassan a végéhez is ér. Az idei év az elmúlt húsz év leggyengébb éve. Azt még nem tudjuk, hogy ez az árakra milyen hatással lesz. Négy éve ugyanazon az áron áruljuk a mézet. Ami biztos, hogy olcsóbb nem lesz, sőt valószínűsíthető az árak emelkedése, de ez csak akkor derül ki, amikor kipörgetik a napraforgót, vagyis nagyjából a hónap végén – augusztus elején esedékes. Ekkor látják a méhészek, hogy mekkora mennyiségű mézzel rendelkeznek ebben az évben. A mezei méz sem a legjobb hozamú ebben az évben, hiszen manapság a szántóföldek mellett gyakran kaszálják a füvet. A régi időkben a tarlón megtalálható volt az úgynevezett tisztesfű, azaz tarlóvirág, amely folyamatosan virágzott. Mára az emberek sajnos ezt szinte teljesen elpusztították a gyomirtókkal. Kelebián, Makkhetesen és Csikérián még van selyemfű, azaz vaddohány, de ez is igen csekély mennyiségben – részletezte a méhész, aki hozzátette, hogy a szárazság is nagyon befolyásolja a méhek munkáját.
– A tél is nagy kihatással volt a méhcsaládokra. Az olajrepce volt az első legelő, amelyen felerősödhettek a méhek. Ez az idei év nagyon rossz ebből a szempontból is. Nehezen tűrik a szárazságot, ami miatt kevesebb virágport tudnak hordani, amelyben megtalálhatóak a tápanyagok. Emellett a növény, például jelen esetben a napraforgó szintén gyorsabban szárad ki, emiatt nektárt sem tudnak kellő mennyiségben gyűjteni. A méheket muszáj mindig ellátnom vízzel, hogy hűteni tudják magukat, hiszen ez is igen fontos számukra ebben a hőségben – emelte ki lapunknak Csincsák Norbert, aki méheit akácmézért és vaddohányért Csikérián, Kelebián és Makkhetesen engedi ki, a hársmézet a Tarcal-hegyen gyűjti, az olajrepce nektárját pedig a vetésforgótól függően a városon kívüli szántóföldeken. Jelenleg még a régi áron kapható nála az aranyszínű, édes manna, egykilós kiszerelésben az akác 1200 dinár, a repce és a vegyes virág 800 dinár, a mezei méz 900 dinár, míg a hárs 1000 dinár. Természetesen ugyanezek a mézfajták félkilós üvegben is megvásárolhatók, az áruk pedig a tejpiacon lévő asztalon 420 dinártól 650 dinárig terjed.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele