Tavasszal és nyáron sokan belefognak a házuk felújításába, tatarozásába, és ilyenkor gyakran keletkezik nagy mennyiségű építési törmelék. Korábban ezt a hulladékot egyszerűen kivitték a faluszéli szeméttelepre vagy egy-egy eldugott területre, ahol az lassan minden szabályozás nélkül felhalmozódott. Azonban ma már professzionálisabb és környezetkímélőbb megoldások is léteznek. A regionális hulladékgazdálkodási rendszernek köszönhetően bárki ingyenesen leadhatja a háztartásában keletkező hulladékot az erre kijelölt hulladékudvarokban, meghatározott szabályok mellett.
A Szabadkai Regionális Hulladéktároló és Hulladékgazdálkodási Kft. által irányított rendszerhez jelenleg hét helyi önkormányzat tartozik, és mindegyik rendelkezik egy-egy úgynevezett hulladékgyűjtő központtal, közismert nevükön hulladékudvarral. A hulladékudvarokban nemcsak háztartási jellegű hulladékokat – például lomokat, papírt, üveget, elektronikai eszközöket – lehet elhelyezni, hanem bizonyos mértékig építési-bontási törmeléket is. Ennek módjáról és szabályairól Gligor Gellért, a társaság igazgatója nyújtott részletes tájékoztatást.
– A hulladékudvarok keddtől szombatig fogadják a lakossági hulladékot. Keddenként 9 és 17 óra között tartanak nyitva, és az ott dolgozó munkatársak segítenek eligazodni abban, hogy ki milyen hulladékot hova helyezhet el. A szolgáltatás a polgárok számára ingyenes, viszont meghatározott mennyiségi és típusbeli korlátokat figyelembe kell venni – ismertette Gligor Gellért.
A Szabadkai Regionális Hulladéktároló és Hulladékgazdálkodási Kft. igazgatója elmondta, építési törmelék alatt a tatarozásból, bontásból vagy kisebb felújításokból származó anyagokat kell érteni, például betondarabokat, téglát, cserepet, kerámiát, építőblokkokat. Az ilyen típusú hulladék éves mennyiségi korlátja háztartásonként nagyjából két tonna. Ez egy átlagos családi ház felújítása során bőven elegendő mennyiség.
– A hulladékot magánszemélyként lehet behozni utánfutóval vagy kisebb teherautóval. Fontos, hogy aki szállítja, az legyen a hulladék tulajdonosa, vagy rendelkezzen meghatalmazással. Az építési hulladék frakcióit, vagyis az anyagfajtáit lehetőleg különítve kell beszállítani. A rendszerben elsődleges szempont, hogy a leadott anyagok jól válogatottak legyenek, a betondarab, tégla, kerámia mehet együtt, viszont a festett faanyagok, műanyag csomagolások, cementes zsákok vagy purhabbal teli tubusok már más kategóriába tartoznak. Ezeket külön kell zsákolni és külön is kell leadni – hangsúlyozta Gligor Gellért.
A hulladékudvarokban dolgozó munkatársak szívesen eligazítanak, de fizikai segítséget nem nyújtanak, ahogy ez más országokban sem szokás. A hulladékot tehát mindenki saját maga helyezi el a kijelölt konténerekbe, a tájékoztatás és iránymutatás alapján.
Az igazgató elmondta, a zöldhulladékra, például fűnyesedékre, lombra, gallyakra, nem vonatkozik mennyiségi korlát. Az ilyen típusú hulladékot komposztálásra használják fel, így minél több biomassza érkezik be, annál jobb, ugyanis a rothasztott szennyvíziszap és a zöldhulladék keveréke kiváló komposzt alapanyag, amelyet tovább hasznosítanak.
A Szabadkai Regionális Hulladéktároló és Hulladékgazdálkodási Kft. külön figyelmet fordít arra is, hogy az építésügyi hulladékokat újra lehessen hasznosítani.
– Ennek érdekében jelenleg is fut egy minisztériumi projekt, amelynek célja egy olyan technológiai egység kialakítása, amellyel az építési törmelékből újrahasznosítható anyag, például útalap vagy más építőipari féltermék készülhet – ismertette Gligor Gellért.
A cél az, hogy minél több hulladék jusson el a megfelelő helyre, ne kerüljön a természetbe, és lehetőség szerint újrahasznosíthatóvá váljon. Ehhez természetesen nemcsak infrastruktúrára, hanem szemléletformálásra is szükség van.
Aki tehát házfelújításba kezd, és nem tudja, hova tegye a feleslegessé vált építőanyagot, ne találomra szórja ki a természetbe, hanem vigye be az egyik regionális hulladékudvarba. A rendszer átlátható, környezetbarát, és mindenki számára hozzáférhető.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele