Irán beleegyezett, hogy európai országokkal tárgyalásokat folytasson nukleáris programjáról külügyminiszter-helyettesi szinten – jelentette vasárnap az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) szócsövének tekintett Tasnim hírügynökség.
A találkozó az első lenne azután, hogy a múlt hónapban hatályba lépett a tűzszünet, amely véget vetett az Irán és Izrael közötti ellenségeskedésnek. Ezt megelőzően Teherán körülbelül két hónapig folytatott tárgyalásokat ománi közvetítéssel Washingtonnal nukleáris programjáról.
„A tárgyalásokról elvi megállapodás született, de a helyszínről és az időpontról még folynak a konzultációk” – jelentette a Tasnim hírügynökség.
Korábban az úgynevezett E3-államok (Németország, Franciaország és Nagy-Britannia), arra figyelmeztették Iránt, hogy a tárgyalások folytatásának elmulasztása Iránra kivetett nemzetközi szankciók újbóli bevezetéséhez vezethet.
A 2015-ös bécsi atomegyezményben Irán már egyszer kötelezte magát atomprogramjának korlátozására. Az amerikai részről Barack Obama elnök által aláírt megállapodást Donald Trump első elnöki hivatali ideje alatt mondta fel. A megállapodás újraélesztésére irányuló kísérletek éveken át kudarcot vallottak.
Az iráni atomprogramról szóló megállapodás – hivatalos nevén a Közös Átfogó Cselekvési Terv (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) – októberben, hatálybalépése után 10 évvel jár le. Addig az E3-államok, mint a 2015-ös megállapodás aláírói, az ENSZ Biztonsági Tanácsánál kérhetik a korábbi szankciók újbóli életbe léptetését.
Az iráni atomprogramról szóló korábbi tárgyalások rendszerint Bécsben zajlottak.
Teherán a tárgyalásoktól az Iránra kiszabott szankciók feloldását reméli, míg az Egyesült Államok és az európai országok az iráni urándúsítás és a nukleáris fegyverkezés előrehaladásának korlátozására törekszenek. Teherán folyamatosan hangsúlyozza, hogy atomprogramja kizárólag polgári célokat szolgál.
Az iráni Defah Press hírügynökség Mahmud Muszavinak, a reguláris hadsereg műveleti helyettes parancsnokának szavaira hivatkozva tegnap azt írta, hogy az ország helyreállította az izraeli csapásokban megsérült légvédelmi rendszerét.
A júniusi konfliktus során Izrael légi fölényre tett szert Irán légterében, és súlyos csapást mért az ország légvédelmére, az iráni fegyveres erők egymást követő rakétatámadásokat és dróncsapásokat mértek izraeli célpontokra.
„Néhány légvédelmi rendszerünk megsérült, ezt nem titkoljuk, de kollégáink hazai forrásokat használtak fel, és előre megtervezett, megfelelő helyeken tárolt rendszerekkel pótolták azokat, hogy szavatolják a légtér biztonságát” – mondta Muszavi.
A háború előtt Irán az orosz gyártmányú S-300 rendszer mellett saját gyártmányú, hosszú hatótávolságú légvédelmi rendszerrel, a Bavar-373-mal is rendelkezett.
Az izraeli hadsereg tavaly októberben korlátozott csapást mért iráni rakétagyárakra, mire Irán orosz gyártmányú légvédelmi rendszereket mutatott be egy katonai gyakorlaton, hogy demonstrálja, felépült a támadásból.

Nyitókép: Az izraeli támadásban megsérült háztömb Teheránban (Fotó: Beta/AP)