2025. május 15., csütörtök

Árváltozások az elektronikai piacon

Októbertől állandó jelleggel növekszenek a memóriaárak. Kisebb mértékben növekedhetnek rövidtávon az olcsóbb televiziókészülékek és számítógépes kijelzők árai is, viszont a felsőkategóriás processzorok árai csökkennek.

Úgy tűnhet, ha kivárnánk a számítógépes DDR4-es memóriák drágulása utáni áresést, sokkal olcsóbban juthatunk majd hozzá a komplett számítógépekhez. Egy év múlva már a számítógépes processzorok is olcsóbbak lesznek, s többre képesek, mert kihagyják tervezésükkor a DDR3-as memóriavezérlőt és helyettük teljesítményfokozó áramkörök, több mag érkezik.

Növekvő tévé árak

Drágábbá válhatnak az olcsó tévék és számítógépes monitorok. A Bloomberg értesülései szerint a Samsung megállapodott legnagyobb dél-koreai riválisával, így a jövőben a világ legnagyobb tévégyártója az LG Display paneljeit is beépíti készülékeibe. Erre korábban nem akadt példa; öt-hat évvel ezelőtt bármelyik cég képviselője még a világcégek vezetői is megesküdhettek volna, hogy soha nem kerülnek LG gyártmányú LCD panelek a Samsung tévékbe. A megállapodást kényszer szülte, ugyanis a Samsung teljes egészében az OLED kijelzők gyártására koncentrál, az Applelel például 60 millió panel elkészítéséről állapodtak meg, az LCD gyártósoraikat pedig a Sharp és a Foxcon által vezetett Sakai Display vállalatnak szervezték ki, utóbbi pedig meglepetésszerűen csökkentette az LCD kijelzők gyártáskapacitását, emiatt kellett más beszállítót keresni. A Sakai lapértesülések szerint csak a Samsungnak 4 millió nagyméretű tévépanelt szállított, így kiesése dominóeffektust indíthat el a piacon, amit az LG Display nem tud egyhamar megállítani termelésnöveléssel. Elképzelhető tehát, hogy panellhiány miatt rövid távon drágulás következik be, a jellemzően belépőszintű LCD-tévék körében, míg a fejlettebbb kijelzőjű modellek további szolid árcsökkenésre számíthatnak. Becslések szerint csak a Samsung 3 millió panelt rendelhet idén az egyik legfőbb riválisától. A Morgan Stanley elemzői szerint ugyanakkor az LCD-panellek iránti kereslet visszaesése várható és az elmúlt hónapok 5-6 százalékos drágulása is elérte a csúcspontját.

Növekvő memória árak

Hiány van DRAM-ból, SSD-ből, akkumulátorból és LCD-ből, ami felhajtja az árakat. Az alkatrészek beszerzési árának növekedése a PC-két is felnyomja. A hiány belátható időn belül nem enyhül, ami további komoly árnövekedést eredményezhet a PC-piacon. A drágulásnak kedvez a kereslet növekedése is, ugyanis a felmérések szerint a játékosok és az ezredforduló táján születettek egyre többet hajlandók költeni a minőségi hardverre. Az árdrágulás konkrét mértékét a sokfajta konfiguráció miatt azonban nehéz pontosan megbecsülni. A erősebb asztali személyi számítógépek árai viszont csökkenhetnek, az AMD Ryzen CPU-k erősebbjei ugyanis sokkal olcsóbban nyujtják az Intel felsőkategóriás, sokkal drágább processzorok feldolgozó kapacitását.

Ami az alkatrészek konkrét árait illeti, például az Intel lapkáinak ára 2016-ban hat százalékkal nőtt. Még drámaibb a helyzet a PC DRAM-áraknál, ahol a TrendForce szerint 2016 negyedik negyedében harminc százalékos volt a drágulás az előző negyedévhez képest. Az új esztendő komoly drágulást hozott a memóriapiacon és a legújabb adatok tükrében látható, hogy sajnos ez a tendencia a következő hónapokban is folytatódni fog.

Az árak emelkedéséért a nagy kereslet felelős, különösen a tavalyi negyedik negyedévben az okostelefonok területén volt ez megfigyelhető a kínai piac megugrása és az iPhone 7 bevezetése miatt. A PC RAM-oknál az árak több mint 60 százalékkal drágultak tavaly október óta és a második negyedévben is további áremelkedésekre lehet számítani.

A memóriagyártók 2016 utolsó negyedévében 18,2 százalékkal több bevételt könyvelhettek el, mint a harmadik negyedévben. Az elmúlt időszak egyértelmű nyertese a Samsung, amely a tavalyi esztendő utolsó három hónapjában cskanem 6 milliárd dolláros bevételt könyvelhetett el, a piaci részesedése pedig elérte a 47,5 százalékot. A második legnagyobb gyártó az SK Hynix, amely 27,6 százalékos piaci részesedésre tett szert, míg a Micron számai szintén impozánsak.

A DDR4-es memóriachipek 2015 májusa óta egyre olcsóbbakká váltak 2016 októberéig, ami a kiskereskedelmi árakon is meglátszott, ám  ennek egy időre vége, és azóta fokozatosan drágulnak a DDR4-es memóriák, mert a kereslet nagyobb a kínálatnál, egyelőre még nem gyártanak kellő mennyiséget belőlük, ám a DDR3-as memóriák ára is növekszik, utóbbiak azért mert már nem gyártják ezeket kellő mennyiségben, ám a gyártók nem is vállalják, mert manapság az új számítógépes alaplapok és mobilelektronikai eszközök, már csak DDR4-es memóriákat igényelnek, az ezek iránti fokozott kereslet pedig hiányt okoz a piacon, növeli a memóriaárakat, ennek pedig egyetlen komoly oka van: az okostelefonokba egyre több DDR4-es memóriachipre van szükség, így a gyártók inkább a mobileszközök igényeire fókuszálnak, a kevésbé jövedelmező asztali DRAM piac kiszolgálását inkább a háttérbe szorítják.

A DDR4-es, illetve LPDDR4-es memóriachipek rengeteg új mobileszközben jutnak szerephez, gondoljunk csak a Samsung Galaxy S7-esére, a Google Pixeljére, vagy éppen a Xiaomi legújabb mobiljaira, de a hírhedt Galaxy Note 7-est is említhetnénk. A Samsung a Galaxy S7 és a Galaxy S7 Edge modellekből is többet gyárt, mint eddig, így több DDR4-es memóriachipet szívnak el a piacról ezek a termékek. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az Apple is több iPhone 7-es okostelefont gyárt, így komoly raktárkészletekre van szükség.

Egyelőre nem tudható, milyen gyorsan állnak vissza a DDR4-es memóriachipek árai a tavaly nyár elején tapasztalható szintre. Ha a gyártók növelik termelésüket, hamar megszülethet az egészséges egyensúly, de az árak mérséklődéséhez így is időre lesz szükség.

Magyar ember Magyar Szót érdemel