2025. május 15., csütörtök

Alaplapok Kaby Lake CPU-khoz

Az Intel Kaby Lake processzorcsaládja a CES kiállításon vált teljessé, a tavaly bemutatott néhány mobilmodell mellé ugyanis újabbak érkeztek, s az asztali kínálat is debütált. Asztali fronton ráadásul nemcsak a Core i sorozatú modellek mutatkoztak be, hanem Pentium és Celeron sorozatú társaik is, így vannak költséghatékony példányok is a kínálatban. A Pentiumok ráadásul ebben a generációban már Hyper-Threading támogatást is kaptak, ami a Pentium 4-es idők óta hiányzik a Pentiumokból.

Az új processzorok mellé új, 200-as sorozatú lapkakészletek készültek, de a 100-as sorozatú alaplapokkal is gond nélkül működnek. Utóbbi esetben nagyon fontos, hogy az UEFI Firmware-t még processzorcsere előtt, a régi processzorral frissítsük, ellenkező esetben nem fog elindulni a rendszer, hisz nem fogja felismerni az új CPU-t. Ám az új, 200-as sorozatú lapkakészletes alaplapok alkalmasak a 100-as sorozatú alaplapokkal érkezett Skylake processzorok működtetésére is, így jelentős sebességnövekedés érhető el a korábbi 100-as sorozatú és a Skylake párosával szemben, míg egy 200-as sorozatú alaplap Kaby Lake CPU-val adja a legnagyobb, csaknem 15 százalékos sebességnövekedést, és memóriatámogatás terén egy lépcsőfokkal feljebb lép: a DDR4-es memóriamodulok esetében a korábbi DDR4-2133 MHz helyett már DDR4-2400 MHz az alapértelmezett órajel. Memóriatuningra csak az otthoni felsőkategóriás alaplapok Z sorozatú lapkakészletei révén van mód, és csak ezekkel tudjuk a szorzózármentes processzorok órajelének szorzóját is állítani a sikeres tuning érdekében. A processzor beépített PCIe 3.0-s vezérlőjének sávjait csak a Z sorozatú lapkakészletek tudják felosztani több GPU-használathoz: kétkártyás módban x8/x8, háromkártyás módban pedig x8/x4/x4 sávszélesség áll rendelkezésre, ha nincs extra PCIe hídcsip a rendszerben. A Q270-es lapkakészlet is képes a PCIe sávok elosztására, de ez a lapkakészlet az üzleti felhasználókat célozza, inkább olyan extrákra koncentrál, mint az akár távoli menedzselhetőség.
A 200-as sorozatú deszkák többségénél alapértelmezetten egy vagy két darab PCI Express 3.0 x4-es M.2-es slottal érkeznek, amit Socket M3 néven is szokás emlegetni. Ezeknél a slotoknál nagyon oda kell figyelni, hogy PCIe vagy SATA, esetleg mindkét adattároló-típus fogadására képesek-e, valamint a támogatott kártyaméreteknek is érdemes utánanézni, nehogy kellemetlen meglepetés érjen egy esetleges szerelés alkalmával. Egyes alaplapok U.2-es és SATA Express 10 Gbps-os slotot is kaptak, de ezek a csatolók egyelőre nem bírnak túl nagy jelentőséggel, hiszen még mindig csak meglehetősen kevés adattárolóval lehet kiaknázni a bennük rejlő lehetőségeket. A 200-as sorozatúak támogatják a memóriafoglalatba érkező, csúcssebességű Intel Optane SSD meghajtókat. Adattárolókhoz csak a Z270-es és H270-es modelleknél van RAID 0,1,5,10 és JBOD támogatás csak a SATA 6 Gbps-os portok mellé. Egyes alaplapoknál különböző megkötések vonatkoznak a csatolók használatára. Például egy M.2 slotot SATA módban használva az egyik alaplapi SATA port elérhetetlenné válik, vagy PCIe módban az egyik PCI Express 3.0 x1-es slotot letiltja a rendszer. Ha szeretnénk ezeket a portokat használni, akkor a vásárlás előtt ezeknek feltétlenül érdemes utánajárni, ehhez pedig a legjobb módszer az adott alaplap felhasználói kézikönyvének letöltése az adott gyártó weboldaláról. A régebbi technológiák támogatásával kapcsolatban egyes alaplapok még mindig tartalmaznak PCI slotot, valamint COM és LPT tüskesorok is vannak a különböző modelleken, annyira bőséges a kínálat. A négy legnépszerűbb alaplapgyártó, az MSI, ASUS, Gigabyte és ASRock kínálatában elsőre összesen 115 darab 200-as sorozatú alaplap jelent meg.
A néhány tekintetben kompromisszumokra kényszerítő, de az átlagfelhasználók számára kiváló H270-es lapkakészlettel gyártott ASUS RoG STRIX H270F Gaming modell remek felszereltséggel, minőségi audió vezérlővel, dupla fejhallgató-előerősítővel és RGB LED kivezetéssel érkezik. Mini-ITX formátumú az MSI H270I Gaming Pro AC modell, ami WiFi/BT vezérlővel is érkezik. A H270-es Gigabyte alaplapok között költséghatékony a Gigabyte GA-270H-Gaming 3 modell, tartalmaz mindent, amire csak szükség lehet. Az ASRock H270-es különítménye a szűkebb pénztárcából költekezőknek kedvez; a jobban felszerelt példányok még mindig a Fatal1ty sorozatúak, ám akadnak még költséghatékonyabbak is. Az elsősorban olcsóbb üzleti konfigurációk alapjául szolgáló B250-es lapkakészlet már szerényebb felszereltséggel bír, SATA 6 Gbps-os portok esetében RAID támogatást csak néhány deszkán kínál. Ennek ellenére ebben a kategóriában is van néhány vonzó modell, amelyek elsősorban árukkal fognak hódítani. A kategória egyik legjobban felszereltje az ASUS RoG STRIX B250F Gaming. Az MSI B250-es kínálata 9-féle alaplapból áll. Ezek közül a két legjobb a B250 Gaming M3 és a B250 Krait Gaming. Az előbbi a HD Audio és GbE vezérlőjével, utóbbi pedig a több bővítőhellyel emelkedik ki.

Magyar ember Magyar Szót érdemel