Tíz mérföldig az ég felé érnek el a Sinabung-hegyből kitört friss vulkánkitörés füstfelhői. Ez a kitörés az utolsó egyelőre a Tűz Gyűrűje (Ring of Fire) geológiai régióban az elmúlt hónapok alatt lezajlott igencsak aktív, vulkánkitörésekkel telített szeizmikus aktivitások között, a 25 ezer mérföldes kerületű körzetben. A Föld földrengéseinek több, mint 90 százalékát ebben a Tűz Gyűrűje régióban regisztrálták, tehát nem rendhagyó esetről van szó.
A Sumatra fölötti égbolt átláthatatlan, a Sinabung-hegy felett csak füst látható, a repülésirányítók messze elkerültetik a régótól az arra repülni szándékozó repülőgépeket az Ausztrál The Volcanic Ash Advisory Center ajánlására hivatkozva, annak ellenére, hogy a hétfőn bekövetkezett kitörés után az égbolt már kiderülni látszik műholdképek alapján és nemsokára átlátható lesz, ám nem kizárható egy második kitörés esélye. A Sinabung-hegynek tragikus története szerint, halálos vulkánkitörések voltak 2010, 2014, és 2016-ban. Több, mint 30,000 ember hagyta el a régiót az elmúlt években a tűzhányó miatt. Halálos balesetről nincs hír a hétfői kitörés után.
A Fülöp-szigeteki Mayon-hegy január 13-án tört ki és 75 ezer ember hagyta el otthonát.
Tokyotól északnyugatra a Kusatsu-Shirane-hegy szintén januárban tört ki, egy katona halálát és egy lavinát okozva amely több tucat sielő sebesülését okozta egy téli üdülőhelyen.
A november óta füstöt pöfögő indonéziai Agung-hegynek szintén volt az óta 4 kitörése.
A múlt hétfőn 5,9-es erősségű földrengés sújtotta Mexiko déli részét, majd 7,2-es erősségű földrengés következett a régióban pénteken. Az óceán másik oldalán, 5,3-es erősségű földrengés volt hétfő reggel Taiwanban.
Az elmúlt hónap során 6,1-es erősségű földrengés volt délnyugatra Jakartától (Indonézia), majd ugyan azon a napon 7,9-es földrengés volt Alaska partjainál, amely tszunami riadót keltett az USA egész nyugati partvidékére, ám lefújták.
