Szerbia is képviselteti magát a Kínai Nemzetközi Ellátási Lánc Kiállításon, amelyet Pekingben harmadik alkalommal rendeznek meg. A szerbiai pavilonban eddig több mint 100 B2B típusú találkozót tartottak meg – nyilatkozta a Szerbiai Rádió és Televíziónak Marko Čadez, a Szerbiai Gazdasági Kamara elnöke. Mint mondta, ez jól szemlélteti a kínai vállalatok érdeklődését a szerbiai vállalatok iránt.
– A kiállítás minden várakozást felülmúlt. Egy nap alatt több mint 100 találkozót sikerült lebonyolítani, ami nagy siker. A Kína piacán már jelenlévő Milšped csoport képviselői tárgyaltak többek között a Volvo Cars, a Tom Feng, a Gelly és a BYD vállalatok képviselőivel. Az említett találkozók mindenképpen eredményesek voltak. A Fiscal Solutions IT-cég pedig az Alibaba vállalattal is tárgyal majd – közölte Čadez.
Čadez kiemelte, hogy a Kína és Szerbia közötti kiváló politikai kapcsolatok és a nemrég megkötött szabadkereskedelmi megállapodás azt eredményezte, hogy a kínai vállalatok egyre nagyobb érdeklődést mutatnak Szerbia iránt.
Rámutatott arra, hogy szintén sikeres volt a találkozó a Kínai Gazdasági Kamara vezetőségével, akik hajlandók minden segítséget megadni Szerbia számára.
– Jelenleg fontos az adminisztratív folyamatokat felgyorsítani annak érdekében, hogy minél több szerbiai vállalat jelen lehessen a kínai piacon. Többek között ebben segít a Kínai Gazdasági Kamara. A szabadkereskedelmi megállapodás aláírásával nőtt a Kínába irányuló export, a szerbiai termelők aktívabbak a kínai piacon, s ez látható az áruforgalom növekedésén is – fejtette ki Čadez.
Elmondta, hogy a kínai vállalatok nagy figyelemmel kísérik a hazai IT-szektort is, és szeretnék elmélyíteni az együttműködést az IT-cégekkel, valamint azokkal a vállalatokkal, amelyek digitális szogáltatásokat nyújtanak.
Čadez rámutatott arra, hogy szabadkereskedelmi megállapodás minden ajtót megnyit Szerbia számára. Az elmúlt néhány hónapban a szerb kormány a mezőgazdasági és a kereskedelmi minisztériummal karöltve azon munkálkodott, hogy a megállapodás aláírása után felgyorsuljon a szerbiai termékek Kínába irányuló kivitele. A szabadkereskedelmi megállapodással a szerb vállalatok előnyt élveznek az európai és a régió országaihoz viszonyítva, hisz kivételes hozzáférést biztosít számukra az 1,4 milliárd lakost számláló kínai piachoz. Az egyezmény mintegy 20 ezer termékre vonatkozik, amelyeknek a 60 százalékát már tavaly július 1-jétől vámmentesen lehetett értékesíteni Kínában. A vámmentes forgalmazást a következő 5–10 évben a két ország termékpiacának 30 százalékára terjesztik ki úgy, hogy évente 10–20 százalékkal csökkentik a vámtarifákat.
