A Skill-Lab nevű, határon átnyúló Interreg IPA-projekt jelenleg is zajlik, a Bajai Szent Rókus Kórház és a zombori Dr. Đorđe Lazić Egészségház együttműködésében. A Baja és Zombor térségét érintő egészségügyi gyakorlati képzési és népegészségügyi oktatási projekt keretében a hét közepén Zomborban tartottak képzési napot, helyi egészségügyi dolgozók és bajai szakértők részvételével. A képzés középpontjában a digitális telemedicina és az innovatív szűrési folyamatok álltak.
Dr. Úri Emese, a zombori egészségház igazgatója elmondta, külön öröm számára, hogy Zombor – határ menti fekvéséből adódóan – egyszerre tudott sikeresen pályázni Magyarországgal és Horvátországgal is IPA-projektekre. A jelenlegi, a Bajai Szent Rókus Kórházzal közösen megvalósuló egészségügyi együttműködés már hónapok óta eredményesen zajlik.
– Valójában a falusi rendelőkben dolgozó orvosok és nővérek továbbképzése a célunk, de hamar kiderült, hogy a városi kollégák is szívesen csatlakoznak, hiszen a képzések mindenki számára hasznosak – fogalmazott, majd hozzátette, hogy a program következő szakaszában Zombor város és a hozzá tartozó települések lakosságát érintő szűrőprogramokat indítanak. Olyan vizsgálatokat is bevezetnek majd – például csontsűrűségmérés, anyajegyvizsgálat dermatoszkóppal, valamint érszűkület-szűrés a boka-kar index segítségével –, amelyek korábban nem voltak elérhetőek az alapellátásban – nyilatkozta az egészségház igazgatója.
A képzés keretében a bajai kórház Egészségfejlesztési Irodájának munkatársai mutatták be azokat a szűrővizsgálati módszereket, amelyeket a helyi egészségház is alkalmazni tud.
– A programban szerepelt vérnyomás- és testsúlymérés, alaplabor-értékek elemzése, demencia- és depressziószűrés, stressz-szintmérés, valamint testösszetétel-analízis is – utóbbit egy speciális készülékkel végezték. Kiemelt figyelmet kapott a mentális egészség, a táplálkozási tanácsadást pedig az egészségház dietetikusa végzi a jövőben – ecsetelte az igazgatónő.
A projekt végén összefoglaló tanulmány készül, amelynek célja, hogy a megújított telemedicina révén az egészségügyi ellátás a hátrányos helyzetűek számára is elérhetőbbé váljon.

Nyitókép: A zombori képzés résztvevői (Fotó: Egészségház – Zombor)