Szerbia azon négy európai ország közé tartozik, amely az idén növelte a minimálbért – nyilatkozta a Tanjug hírügynökségnek Milica Đurđević Stamenkovski munkaügyi, foglalkoztatási, veteránügyi és szociális kérdésekért felelős miniszter. Kiemelte: az a cél, hogy a minimálbér elérje a legszerényebb fogyasztói kosár értékét. A tárcavezető szerint a következő növeléssel ezt teljesítik, méghozzá először attól fogva, hogy a Szociális-gazdasági Tanács tárgyalásain egyeztet az állam a szakszervezetek és a munkaadók képviselőivel.
Stamenkovski megerősítette a tanács döntését követő nyilatkozatokat, melyek szerint az évközi, rendkívüli 9,4 százalékos emeléssel október elsejétől a minimálbér 500 euróra növekszik Szerbiában. Ismét hangsúlyozta azt is, hogy augusztusban újra tárgyal a Szociális-gazdasági Tanács arról, hogy januártól további 10,1 százalékkal növelje a minimálbért. Amennyiben erről is pozitív határozat születik, akkor 2026 elejétől a munkáért elszámolt legkisebb jövedelem a legkisebb fogyasztói kosár értékétől is magasabb lesz – állította a miniszter a Prva televízió műsorában.
Ugyanitt hangsúlyozta, hogy a szerb állam meghallgatta a munkások és a lakosok visszajelzéseit arról, hogy az alapvető élelmiszerek ára emelkedett az előző évhez képest, és logikus, hogy a minimálbér kövesse a inflációt, amelyet szintén ellenőrzése alatt tartott az állam, és az előirányzott keretekben tartott – mondta a tárcavezető. Hozzátette: ennek ellenére a lakosok szükséglete növekedett, és így arra törekszenek, hogy a minimálbér növelésével a jövedelmek is emelkedjenek az országban. Hangsúlyozta azt is, hogy míg tíz évvel ezelőtt több mint félmillió munkás dolgozott a legalacsonyabb bérért Szerbiában, addig mára csupán 90 ezren kapnak kézhez minimálbért a hónap végén.
A tárgyalásokkal kapcsolatban elmondta, hogy a szakszervezetek az előző években folyamatosan követelték a minimálbér és a legkisebb fogyasztói kosár kiegyenlítését, és a rendkívüli emeléssel ennek az állam eleget is tesz. Ugyanakkor hálás a munkaadóknak azért, mert nyitottak voltak a javaslatra: ők ugyanis rendszerint óvatosak és a gazdasági felmérésekre alapozzák álláspontjukat, amit ezúttal is megtettek. Az állam viszont növelte számukra a jövedelem adómentes részét. 2026. január 1-jétől pedig támogatói csomagot is biztosítanak a munkáltatóknak, amivel segítik őket abban, hogy a minimálbér növeléséhez hasonló intézkedések ne veszélyeztessék az üzletelésüket.
Kiemelte, hogy Európában az idén Szerbia mellett Németország, Portugália és Franciaország növelte a minimálbért. Ez azt jelenti, hogy Szerbia az egyetlen olyan ország a kontinensen, amely nem uniós tagállamként is arra törekszik, hogy rendkívüli emeléssel segítse a polgárait – mondta a miniszter.
A munkanélküliség csökkentésére irányuló intézkedések kapcsán azt is elmondta a miniszter, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat több ilyen jellegű programot is érvényesít. A legújabb kezdeményezések között említette a Garanció az ifjaknak elnevezésű kísérleti programot, amellyel a fiatalokat támogatják abban, hogy munkahelyhez jussanak, valamint megfelelő képzést vagy átképzést kaphassanak. A középiskola elvégzése után ugyanis fontos lehetőséget biztosítani az ifjaknak arra, hogy gyakorlati tudást szerezzenek: az állam ezt biztosítja számukra – mutatott rá Stamenkovski. Hozzátette, hogy emellett támogatják az önfoglalkoztatást is. Az állam által biztosított eszközökből például lefedhető az egyévi járulékok értéke, ami a visszajelzések szerint igencsak jelentős segítség azoknak, akik magánvállalkozókként próbálnak boldogulni – emelt ki pár intézkedést azok közül a miniszter, amelyeket a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat érvényesít.

Nyitókép: Pixabay