Augusztus utolsó hete rendszerint az iskolakezdéshez szükséges felszerelések beszerzésének időszaka. Ha mindent meg kell vásárolni, az iskolatáskától egészen a füzetborítókig, a kiadások akár egy teljes új tankönyvcsomag árával is felérhetnek.
A lista első tétele az iskolatáska, amelynek ára a gyártótól, az üzlettől, a mérettől és a kialakítástól függően jelentősen eltérhet. A legolcsóbb hátizsákok körülbelül 3500 dinárba kerülnek, egyes helyeken pedig ennyiért úgynevezett 4 az 1-ben csomagot is lehet találni, amely iskolatáskát, tornazsákot, valamint egy kisebb és egy nagyobb tolltartót tartalmaz.
Ezek azonban inkább kivételnek számítanak. A legtöbb iskolatáska ára 5000 és 7000 dinár között mozog, ha pedig a gyermek valamelyik rajz- vagy játékfilmes szereplővel díszített, különleges színű vagy kialakítású darabot szeretne, az ár könnyen elérheti a 10 ezer dinárt is.
Az iskolatáskát természetesen meg is kell tölteni. A következő tétel a tolltartó, amelyből az egyszerű, cipzáras vászonmodellek már 300 dinárért megvásárolhatók, míg a több rekeszes, népszerű rajzfilmfigurákkal díszített változatokért akár 4500 dinárt is elkérhetnek. Jól látható tehát: minél több rekeszes és látványosabb a tolltartó, annál magasabb az ára – vagyis minél kisebb a gyermek, annál drágább lehet a felszerelés.
Hasonló a helyzet a füzetekkel is. Egyes üzletláncok szeptember elseje előtt akciókat kínálnak, amelyek keretében a kevésbé látványos borítójú, kis méretű, puha fedeles füzeteket 20 dinár alatti áron, a nagyobbakat pedig 50–60 dinárért lehet megvásárolni. A könyvesboltokban a szokásos ár ennek legalább a kétszerese: az A4-es füzetek legalább 150, a kisebbek pedig 100 dinárba kerülnek. Tíz füzetre – öt kisebbre és öt nagyobbra – így néhány száz, de akár több ezer dinárt is el lehet költeni.
Különösen nagyok az árkülönbségek a színes ceruzák, filctollak és más, főként az alsó tagozatosok által használt eszközök esetében. Egy 12 darabos színesceruza-készlet ára 250 dinártól több mint 1000 dinárig terjedhet, míg egy 12 darabos filctollkészletért 350–1300 dinárt kérnek.
Ehhez jönnek az egyenként kevésbé jelentősnek tűnő tételek, amelyek azonban fokozatosan tovább növelik a számlát. A tempera és a vízfesték 150–300 dinár körüli összegbe kerül, a rajzblokkok ára 100 dinárnál kezdődik, egy körző mintegy 200 dinár, és nagyjából ugyanennyit kell fizetni egy vonalzókészletért is. Egy tízdarabos füzetborító-csomag körülbelül 300 dinárba kerül.
Egyre több gyermek külön tornazsákban vagy kisebb hátizsákban viszi a sportcipőt és a tornafelszerelést. Ezek ára 250 dinártól több mint 1000 dinárig terjed.
A kulacs, az uzsonnásdoboz és a technikaórákhoz szükséges felszerelés együttesen további mintegy 3000 dináros kiadást jelenthet. És ebben még nincsenek benne a gemkapcsok, ragasztók, kollázspapírok, agyag, gyurma és más apróságok, amelyeket nem feltétlenül kell rögtön az iskolakezdés előtt beszerezni.
Ha mindezeket összeadjuk, és az egyes termékek átlagos vagy alacsonyabb árával számolunk, az iskolai felszerelés összköltsége mintegy 12 ezer dinárra, vagyis körülbelül 100 euróra rúg. Mindez egyetlen gyermek esetében.
Nyitókép: Száz euró alatt nehéz megúszni a bevásárlást (Fotó: pixabay.com)



