Cikkünkhöz képgaléria kapcsolódik!
Helyszíni tudósítás
A rendezvény ökumenikus áldással kezdődött, amelyet Szatmári Szilárd, a csíkszeredai református egyházközség parókus lelkipásztora és a csíkszentmártoni református szórványmissziós egyházközség beszolgáló lelkipásztora, Biró Attila, a tusnádfürdői unitárius leányegyházközség lelkésze, Bilibók Géza, Tusnádfürdő plébánosa és Végh Nimród evangélikus lelkész mondott.
Az ünnepélyes megnyitón felszólalt Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke, David Campanale, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem egyik alapítója, valamint Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának államtitkára. A hallgatóságot köszöntötte Butyka Zsolt, Tusnádfürdő polgármestere, és Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke is. A megnyitó beszélgetést Popa Ilona, főszervező moderálta.
Nacsa Lőrinc, a magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság államtitkára felszólalásában köszönetet mondott a szervezőknek és a résztvevőknek, hogy évről évre közösen formálják Tusványost, amely nem csupán egy esemény, hanem a nemzetpolitikai gondolkodás egyik legfontosabb fóruma. – Tusványos az a hely, ahol lehet eszmét cserélni, lehet vitatkozni, beszélgetni, lehet hajnalban világmegváltó gondolatokat megosztani egymással, inspirálódni, tanulni, tapasztalatot szerezni. Egy dolgot tartok a legfontosabbnak, hogy ezek a vitatkozások, eszmecserék végén közös cselekvés alakuljon ki. Amikor innen mindenki hazatér Székelyföldre, Erdélybe, Partiumba, Felvidékre, Kárpátaljára, Vajdaságba, vagy épp az anyaországba, akkor az itt megfogalmazott gondolatokat tettekre váltsa – mondta.

Visszatekintve az elmúlt másfél évtizedre, Nacsa kiemelte a 2010-es nemzetpolitikai fordulat jelentőségét, amelynek eredményei ma már kézzel foghatók. Példaként említette azt a nemzeti színű szalagokból szőtt hálót, amely mára átszövi az egész világ magyarságát. – Ez a háló nem csak politikusok és intézményvezetők szintjén létezik, hanem a mindennapok szintjén is. Az volt a célunk, hogy ez egy megtartó erő legyen, olyan sűrű szövésű, hogy ha valaki leesik, az megtartsa őt – mondta Nacsa Lőrinc. A nemzetpolitikai államtitkár szerint a nemzetpolitika közösségi műfaj, és Tusványos egyik legfontosabb feladata is a közösségépítés. – A legfontosabb feladatunk, hogy a ‘mi’-t, a többes szám első személyt helyezzük az első helyre. Mert a közösségi érdek az, amely bennünket – egyénenként is – megtart – tette hozzá. Zárásként a 2025-ös év kiemelt tematikájára is kitért, amelyet a Magyar Állandó Értekezlet döntése alapján „a jövő nemzedékének” szentelnek. – A magyar jövő az a magyar gyermek. Az ő anyanyelvük, oktatásuk, identitásuk, vallásuk, ünnepeik és kultúrájuk megtartása a mi feladatunk. Ha lesz magyar gyermek, lesz magyar jövő is – zárta gondolatát Nacsa Lőrinc.
Németh Zsolt, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem egyik alapítója, a magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke megnyitójában kiemelte, hogy Tusványos egyszerre politikai műhely, közösségi tér és szellemi erőforrás, ahol komoly kérdésekről lehet gondolkodni, vitázni és inspirálódni. Németh Zsolt, megnyitóbeszédében a Tusványos idei mottójából – „Ránk számíthatsz” – kiindulva fogalmazta meg gondolatait a politikai identitásról, a patrióta értékrendről és a jelen kor kihívásairól. – Demokraták vagyunk, ez 1989 óta nem változott. A szuverenista kifejezés a népszuverenitásból ered, a néphatalomról szól, de ma azt is kimondjuk, hogy patrióták vagyunk. Identitásunk, hazaszeretetünk ugyanolyan fontos része ennek az öndefiníciónak – hangsúlyozta Németh Zsolt. Emlékeztetett arra, hogy a Fidesz kezdeményezésére egy évvel ezelőtt megalakult az európai patrióta család, amely azóta egyre bővül és erősödik. A beszéd második részében Németh Zsolt határozottan elutasította a politikai ellenfelek által rájuk ragasztani próbált bélyegeket. – Nem vagyunk Európa-ellenesek, nem vagyunk ukránellenesek, nem vagyunk oroszpártiak – Oroszország az agresszor ebben a háborúban és nem vagyunk szélsőségesek sem – hangsúlyozta. Felsorolta azokat a geopolitikai kihívásokat, amelyek szerinte a következő időszakban meghatározóak lesznek. Elsőként a „Trump-tornádót” említette, amely – megfogalmazása szerint – az egész világot átalakítja. – Ez a tornádó nem hagy érintetlenül egyetlen szegletet sem. A vámtarifa-diplomácia új korszakát hozza el – ez már nem többpólusú világrend, hanem az amerikai hegemónia megerősödése – mondta a magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke. A második nagy kihívás az orosz–ukrán háború, amely továbbra is elhúzódni látszik. – Sajnálatos módon Trump ezen a téren kudarcot vallott – de az orosz felelősség ma már mindenki számára egyértelmű. Engedmények helyett offenzív fellépés várható – ismertette Németh Zsolt. Harmadjára Románia politikai helyzetéről beszélt, amelyet bonyolultnak nevezett, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Magyarország készen áll az elmélyült, kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködésre. Végezetül a nemzetpolitika jövőjéről szólva kiemelte, a nemzetpolitika egy háromszög, az anyaország, a szomszédos államok és az ott élő kisebbségi közösségek között gyümölcsöző együttműködésre van szükség. Zárásként Szvjatoszlav Sevcsuk, kijevi görögkatolikus érsek szavait idézte: „Mi nem terület vagyunk, hanem emberek.” – Ha politikáról, stratégiáról beszélünk, akkor sem szabad elfelednünk, hogy emberi viszonyokról van szó és a nemzetpolitikának az emberiesség talaján kell állnia – zárta gondolatát Németh Zsolt.
Butyka Zsolt, Tusnádfürdő polgármestere köszöntőjében hangsúlyozta a szervezők munkájának gördülékenységét és az esemény békés, zökkenőmentes előkészületeit. – Talán az elmúlt 34 év legjobb szervezése volt az idén. Olyan csendben történt a tábor építése, hogy egyszerűen észre se vettük mi a városban. És ez egy nagyon jó pont – emelte ki a polgármester. Beszédében kitért arra is, hogy a várost nemrégiben nagy vihar sújtotta, ennek nyomai még láthatók, de szerencsére a táborhely és környéke épen maradt. – Úgy, ahogy a mottó is mondja, számíthattok ránk, Tusnádfürdőre, Tusnádfürdői lakosokra is mindig számíthattok – hangsúlyozta Butyka Zsolt. Végül minden résztvevőnek tartalmas beszélgetéseket, jó hangulatot és szép élményeket kívánt.
David Campanale, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem egyik alapítója, beszédében hangsúlyozta: különös, de felemelő érzés számára, hogy angolként – félig olaszként – ismét részt vehet ezen a fesztiválon. Elmondta, harminc évig a BBC újságírójaként dolgozott, de otthagyta a közszolgálati médiát, hogy képviselőjelöltként elinduljon a brit választásokon. David Campanale kiemelte, sokan azt gondolják, hogy a politikát, az újságírást és a hitet külön kell választani. – A politikusok teszik, amit szoktak. Az újságírókban meg amúgy sem bízik senki igazán, de amit Tusványos szellemisége képvisel, az épp ennek az ellenkezője, hogy a keresztény világnézet mindenre hatással van, a politikára, a közéletre, a médiára is. És itt válik nehézzé a dolog. Mert könnyű azt hinni, hogy már készen vagyunk. Hogy Európát újjáépítettük a keresztény világnézet alapján, és most már lehet továbbmenni nélküle, de hadd figyelmeztessek arra, amit mi Nyugaton tapasztalunk. Nyugat-Európában évtizedeken át a kereszténység adott alapot a társadalmi intézményeknek, de most ezek az országok módszeresen aláássák ezeket az alapokat, azt képzelve, hogy a liberális rend megmaradhat a keresztény alapok nélkül is. Ez ostobaság. Lehetetlen elvenni az alapot, és közben remélni, hogy az építmény megáll – hangsúlyozta David Campanale.
Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke rámutatott arra, hogy az idei, immár 34. alkalommal megszervezett Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor nem csupán közösségi esemény, hanem iránytű is egy zavaros világban. Toró T. Tibor kiemelte, hogy Tusványos egyik legfontosabb funkciója, hogy segít eligazodni a mai világ információs és politikai káoszában. – Tusványos Közép-Kelet-Európa egyedi konstrukciója: szabadegyetem, tábor és fesztivál ötvözete. Olyan kérdéseket feszegetünk, amelyek aktuálisak, forrók és foglalkoztatják a közélet iránt érdeklődőket – hangsúlyozta. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke arra is kitért, hogy az itt feltett kérdések nemcsak elméleti természetűek, hanem a közösség jövőjét érintő sorskérdések. – Milyen lesz az új világrend? Létezik-e még európai identitás? Mikor lesz béke, és hogyan? Tudunk-e jobbat az autonómiánál? Van-e még esély a nemzetstratégia politikai napirendre tűzésére? És hol tart ma a nemzetegyesítés folyamata? – tette fel a kérdéseket Toró T. Tibor.
Beszédében elismeréssel szólt a magyar kormány nemzetegyesítő politikájáról is. – Ha valamiben konszenzus van, akkor abban biztosan, hogy az Orbán-kormánynak a nemzetegyesítő programja történelmi siker, az állampolgárság, a szavazati jog, ezek olyan szerződött jogok, amelyeket nem szabad megkérdőjelezni – emelte ki.

Nyitókép: Egy hely, ahol hajnalig lehet vitázni, eszmecseréket folytatni – Képünkön a Tusványos nyitórendezvénye (Ótos András felvétele)