Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje 22,5 órás útját a Föld felé.
Az Axiom-4 küldetés tagjai 18 nap után hagyták el a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetét, a Grace névre keresztelt űrkapszula zsilipajtaját magyar idő szerint 11 óra 7 perckor csukták be, hogy megkezdjék a leváláshoz szükséges előkészületeket.
A HUNOR program tájékoztatása szerint a SpaceX Dragon űrkapszula automatikusan vált le a 400 kilométeres magasságban keringő ISS-ről. Miután az űrhajó és az állomás közötti fizikai és elektromos kapcsolatokat megszüntették, a dokkolóreteszek kioldottak és a kapszula manőverező fúvókáinak segítségével távolodott el lassan az állomástól.

A legénység tagjainak fotója a kivetítőn (Fotó: MTI)
A Dragon ezután önállóan kering a Föld körül, folyamatosan ereszkedve a lehető legalacsonyabb magasságra, hogy az úgynevezett deorbit return, azaz a tényleges visszatérés folyamatát megkezdje. Ez az időszak lehetőséget ad a visszatérés előtti rendszerek végső ellenőrzésére és az optimális leszállóhelyhez való igazodásra.
A tényleges visszatérés a pályaelhagyó manőverrel kezdődik. A Crew Dragon fő hajtóműveit a haladási iránnyal ellentétesen gyújtják be 10–15 percen át. Ez csökkenti az űrhajó sebességét annyira, hogy a Föld gravitációja „lehúzza” a légkör felé. Ezt követően már nincs visszaút, innen a kapszula megállíthatatlanul süllyed a bolygó felszíne felé.
A kapszula hátsó, úgynevezett „csomagtartója” – amely napelemeket és hűtőradiátorokat tartalmaz – leválik, és a légkörben megsemmisül. Csak a személyszállító egység tér vissza a Földre, amelynek alján található a kritikus hőpajzs.
Az űrkapszula körülbelül 120 kilométeres magasságban lép majd be a légkörbe, óránkénti mintegy 27 ezer kilométeres sebességgel. A levegőmolekulákkal való súrlódás miatt körülötte plazmaréteg alakul ki, a hőmérséklet akár 2000 Celsius-fokra is emelkedhet. A Dragon PICA hőpajzsa az anyag elégésével vezeti el a hőt – így védi az űrhajósokat. Ebben a szakaszban a kommunikáció rövid időre megszakad.
Amint a kapszula lelassul és sűrűbb légrétegekbe ér, körülbelül 5,5 kilométeres magasságban, mintegy 4 perccel a vízbe érkezés, a splashdown előtt két kisebb stabilizáló ernyő nyílik ki. Ezek segítenek irányban tartani és lassítani a járművet. Utána 1,8 kilométeres magasságban négy nagyméretű főernyő nyílik ki. Ezek biztosítják a „puha” ereszkedést, óránkénti 25–30 kilométeres sebességre lassítva a kapszulát.
A Dragon űrkapszula a jelenlegi tervek szerint kedden 11 óra 31 perckor landol Kalifornia partjainál.
A SpaceX egyik mentőhajója a landolási zónában várakozik. Gyorsnaszádok közelítik meg a kapszulát, ahol először a légköri és mérgező gázokra vonatkozó biztonsági méréseket végzik el. Utána a kapszulát daruval emelik a mentőhajó fedélzetére. Az űrhajósokat az orvosi egység segíti ki, majd rögtön megkezdődnek az első egészségi vizsgálatok: figyelik például a vérnyomást, egyensúlyt, szédülést, izomerőcsökkenést. A legénységet helikopter viszi partra, ahonnan repülővel szállítják tovább őket a NASA houstoni Johnson Űrközpontjába.
Az Axiom-4 küldetésben résztvevő asztronautákra – Kapu Tibor mellett az amerikai Peggy Whitsonra, az indiai Shubhanshu Shuklára és a lengyel Sławosz Uznański-Wiśniewskire – további egészségügyi megfigyelés vár. Bár az összesen 20 napos misszió rövidnek számít, az űrhajósok számára fizikai rehabilitációra és fokozatos terhelésre van szükség, pihenés és mozgásterápia segíti a teljes visszaállást.
Kapu Tibor: Odahaza találkozunk! Indulás előtt a második magyar kutatóűrhajós is, Kapu Tibor is lehetőséget kapott, hogy magyarul szóljon az űrutazását követő honfitársaihoz és nemzettársaihoz. „Kedves magyarok! Habár erősen korlátozott volt a hozzáférésem az otthoni hírekhez az elmúlt három hétben, úgy hallottam, hogy sok mindent történt és sok minden változott” – kezdte rövid kétperces beszédét az űrhajós, majd beszámolt arról, hogy ők mivel töltötték az elmúlt időszakot, a valamivel több, mint két hetet. Elsősorban munkával, ötleteléssel, tudományos kutatással. „Magyarország az elmúlt hetekben visszakerült az űrkutatás térképére, és higgyétek el, ez innen fentről nagyon jól látszik. Az elmúlt hetekben Magyarország éveket lépett előre olyan tudományterületen, mint a biológia, dozimetria, táplálkozástudomány, termékfejlesztés és még sorolhatnám”. Hangsúlyozta, hogy a „magyarok sok mindenre képesek, megmutattuk már a tehetségünket Olimpián, világűrben, és erre a tehetségre szükség van az élet minden területén.” Azt ígéretet tette, hogy hazatérése után mindent elmesél, ami az elmúlt három hétben történt, de csak akkor, ha a Földön lévők is elmesélik, hogy milyen volt ezt a küldetést végignézni Magyarországról, az otthonunkról. „Odahaza találkozunk!” – zárta beszédét a magyar űrhajós. |

Nyitókép: Búcsúzás indulás előtt, Kapu Tibor kezében a mikrofon (Fotó: HUNOR program Facebook-oldala)