Ha sikerül megegyezni a feltételekben, akár már a jövő héten újabb orosz–ukrán tárgyalást tarthatnak. Elképzelhető, hogy a találkozó helyszíne a Vatikán lesz, s a két fél a tűzszünetről egyeztetne. Washington arra számít, hogy Moszkva napokon belül, talán már a héten ismerteti a feltételeit. Vlagyimir Putyin orosz elnök Kurszk megyébe látogatva pénzt ígért a helyi háborús károk felszámolására.
Először kereste fel Kurszk megyét Vlagyimir Putyin orosz elnök a terület felszabadítása óta – közölte tegnap a Kreml. A keddi látogatás során meglátogatta a Kurcsatovban épülő atomerőművet is. Felhívta a figyelmet arra, hogy az ukrán fegyveres erők továbbra is próbálnak előretörni az orosz határ felé, a határövezetben a helyzet továbbra is bonyolult.
Elrendelte az aknamentesítő egységek létszámának növelését a megyében, hogy mielőbb megtisztítsák a vidéket a robbanószerektől. Az elmenekült helybeliek ezután visszatérhetnek otthonaikba. Közölte, hogy azok a kurszkiak, akik elvesztették ingó és ingatlan vagyonukat, miközben távol voltak, továbbra is megkapják a havi 65 ezer rubelt (714 euró). Bejelentette: a költségvetésben pénzt különítenek el a lakhatásra alkalmatlan ingatlanok renoválására, és az egész régiót különleges gazdasági övezetté alakítják át. Kialakítanak egy múzeumot is a 2024-ben és 2025-ben történt események emlékére.
Az oroszországi Kurszk megyébe tavaly augusztusban hatoltak be ukrán alakulatok, s rövid idő alatt elfoglaltak több mint ezer négyzetkilométert, ahonnan a védők, észak-koreai csapatok segítségével, csak az idén tavasszal tudták kiszorítani a betolakodókat.
A TŰZSZÜNETRŐL TÁRGYALNÁNAK
Ukrajna területén továbbra sem szünetelnek a harcok. Az utóbbi napokban ismét felvetődött a tűzszünet ötlete. Elképzelhető, hogy a múlt pénteken befejeződött orosz–ukrán közvetlen tárgyalások hamarosan folytatódnak. Ennek fontosságát hétfőn Donald Trump amerikai elnök is hangsúlyozta, amikor telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz államfővel.
Elképzelhető, hogy az orosz és ukrán delegáció a jövő héten ismét találkozik. A lehetséges helyszínek közül egyre többször kerül szóba a Vatikán. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök telefonon egyeztetett XIV. Leó pápával, aki megerősítette: a Vatikán kész biztosítani a helyszínt az ukrajnai háborúban szemben álló felek közötti tárgyalásokhoz. A Kreml tegnap közölte: még nem született döntés arról, hogy hol lesz az újabb orosz–ukrán megbeszélés.
A pápai állam közvetíteni is hajlandó a megbeszéléseken, amelyeken az Egyesült Államok támogató szerepben venne részt – jelentette ki az amerikai elnök ukrán ügyekért felelős különleges megbízottja. Keith Kellogg nyugalmazott tábornok a Fox News hírtelevíziónak elmondta: a következő tárgyalások a tűzszünetről szólnak.
ÖSSZEFOGLALTA A LÉNYEGET
Előzőleg az amerikai külügyminiszter a szövetségi parlament felsőházának illetékes bizottságában megismételte: az ukrajnai háborúnak nincs katonai megoldása, tárgyalásokkal kell rendezni. „Az alapvető kihívás, amellyel Ukrajnában szembesülünk, az, hogy Oroszország azt akarja megszerezni, amivel még nem rendelkezik, és amire nincs jogalapja, míg Ukrajna azt akarja, amit katonai erővel nem képes visszaszerezni” – foglalta össze a konfliktus lényegét Marco Rubio. Hozzáfűzte: azt várja, hogy Oroszország néhány napon belül, talán már a héten, ismerteti az ukrajnai tűzszünet feltételeit.
Az amerikai és az orosz elnök hétfői telefonbeszélgetésén elhangzottakkal összhangban Moszkva remélhetőleg általános feltételeket ajánl majd fel, amelyek alapján el lehet indulni a tűzszünet felé, s idővel lehetővé válna a részletes tárgyalások megkezdése a háború befejezéséről – fogalmazott Rubio. Szerinte „az oroszok által készített útiterv sokat elárul majd a valódi szándékaikról”.
VÁMOKKAL BÜNTETNÉNEK
Rubio egy másik szenátusi bizottság meghallgatásán is részt vett. A megjelenteket biztosította arról, hogy Washington „a legkisebb engedményt” sem tette Moszkvának. Elmondta: az amerikai elnök azért döntött úgy, hogy nem fenyegeti (újabb) szankciókkal az oroszokat, mert abban az esetben Moszkva elutasítaná a tűzszüneti tárgyalást.
Vitatta azt az álláspontot, amely szerint a Trump-kormányzat engedményeket tett Moszkvának a béke elérése érdekében. Rubio hangsúlyozta: az Oroszországgal szemben korábban elrendelt amerikai büntetőintézkedések mindegyike érvényben van, és a szövetségi parlamentben korábban jóváhagyott katonai támogatást is eljuttatja az Egyesült Államok az ukrán haderő számára.
Ám Lindsey Graham republikánus szenátor azt nyilatkozta, hogy a szenátus készen áll szavazni az Oroszország elleni újabb szankciókról, ha az ukrajnai háborúval kapcsolatos béketárgyalások nem haladnak előre a közeljövőben. A vonatkozó törvényjavaslat új büntetéseket helyez kilátásba Oroszország ellen, és 500 százalékos vámot azoknak az országoknak az amerikai importjára, amelyek orosz nyersolajat, kőolajtermékeket, földgázt, vagy uránt vásárolnak.
LŐTÉREN ROBBANT A RAKÉTA
Katonai források szerint az orosz hadsereg 76 drónt vetett be tegnapra virradóra ukrajnai célpontok ellen. A támadásban legalább hat civil megsebesült. A légitámadás Szumi, Harkiv és Kijev megyékben anyagi károkat is okozott. Szumiban két energetikai vállalatot is orosz légicsapás ért, amelynek következtében az azonos nevű város egy részében megszűnt az áramszolgáltatás. A megyét előző nap is támadás érte. Sosztka térségében egy lőtérre Iszkander-M rakéta csapódott be, s hat katonát megölt, több mint tízet megsebesített.
Közben ukrán drónok csapást mértek egy oroszországi félvezetőgyárra, amely Szuhoj vadászgépekhez, valamint Iszkander és Kinzsal típusú rakétákhoz gyárt alkatrészeket. Az Orjol megyei Bolkhovban működő létesítményt tíz drón találta el, nagy tüzet okozva. Az ukránok összesen több mint 150 drónt indítottak oroszországi célpontok ellen.

Nyitókép: Ukrajna területén továbbra is folytatódnak a harcok (AP via Beta)