A Szentszék rendelkezésre áll annak érdekében, hogy az ellenségek találkozzanak és a népek visszakaphassák a béke reményét – hangoztatta XIV. Leó pápa, aki ismételt békefelhívást intézett a keleti egyházakkal való audiencián.
Az egyházfő kijelentette, hogy a béke terjesztéséért minden erőfeszítést meg fog tenni.
– A Szentszék rendelkezésre áll annak érdekében, hogy az ellenségek találkozzanak, és egymás szemébe nézzenek, azért, hogy a népeknek visszaadassék a remény és a megérdemelt méltóság, a béke méltósága. A népek békét akarnak, és én szívemmel a kezemben, azt mondom a népek felelőseinek: találkozzunk, beszéljünk egymással, tárgyaljunk! – hangsúlyozta a pápa. Hozzátette: a háború soha nem elkerülhető, a fegyverek elhallgathatnak és el kell hallgatniuk, mivel nem jelentenek megoldást a problémákra, ellenkezőleg megsokszorozzák őket; a másik fél nem elsősorban ellenség, hanem emberi lény, nem gyűlölni való rossz, hanem ember, akivel beszélni lehet. Kerüljük az erőszakos elbeszélések tipikus manicheista gondolkodásmódját, amely jókra és rosszakra osztja a világot.
XIV. Leó pápa első alkalommal találkozott a jubileumi szentév programjaira érkező delegációkkal és zarándokokkal. A vatikáni audienciateremben a keleti egyházak vezetőit és híveit fogadta. A magyarországi görögkatolikusok több száz fős küldöttségét Kocsis Fülöp vezette. A pápa megjegyezte, hogy az „egyház soha nem fárad bele annak ismétlésébe, hogy hallgassanak el a fegyverek”. Köszönetet mondott azoknak a keresztényeknek, akik csendben és imával dolgoznak a békéért, és kitartanak földjeiken, különösképpen a Közel-Keleten, és így „erősebbek a távozás csábításánál”.
– Ki az, aki nálatok jobban tudja énekelni a remény szavait az erőszak örvényében? Ki ismeri jobban a háború borzalmait nálatok, akiket Ferenc pápa mártír egyházaknak nevezett? Így igaz: a Szentföldtől Ukrajnáig, Libanontól Szíriáig, a Közel-Kelettől a Tigrisig és a Kaukázusig, mennyi erőszak! – fogalmazott az egyházfő.
Úgy vélte, a keresztényeknek biztosítani kell, és nem csak szavakkal, hogy földjeiken maradhassanak, biztonságos létet és jogokat garantálva számukra. A Vatikán közlése szerint szerdán fogadta a világelső teniszező Jannik Sinnert és családját, valamint az olasz teniszszövetség elnökét (FITP) Angelo Biraghit, mivel a pápáról köztudott, hogy teniszezik és a játék nagy rajongója is.

Nyitókép: XIV. Leó pápa