2024. október 10., csütörtök

Nagyberuházások, kisebbségvédelem, migráció…

Mit tartalmaz az új koalíciós szerződés? – A Vajdasági Magyar Szövetség és a Szerb Haladó Párt közötti megállapodás a vajdasági magyar közösség érdekképviseletének minden területére kitér

Ma megjelent a Vajdasági Magyar Szövetség honlapján a Szerb Haladó Párttal kötött koalíciós szerződés magyar nyelvű változata, erről adott hírt dr. Pásztor Bálint pártelnök a Facebook-oldalán. A dokumentum 2024. szeptember 13-án került megkötésre Belgrádban. Az alábbiakban ebből emelünk ki részleteket. A koalíciós szerződés teljes terjedelemben itt tekinthető meg

Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke és Miloš Vučević, a Szerb Haladó Párt elnöke látta el kézjegyével azt a koalíciós szerződést, amely egyebek között az illegális migráció visszaszorításában, az európai integrációban, a regionális fejlesztésekben és a határhelyzet javításában történő közös szerepvállalást szabályozza. A VMSZ és a SZHP koalíciós szerződése leszögezi, hogy a felek egyetértenek abban, hogy részt vesznek a szerb kormány munkájában, és támogatják a megjelölt célok mentén, ezen túl pedig igyekezni fognak a Vajdasági Magyar Szövetség programbeli prioritásainak megvalósítására.

A pénteken délután aláírt szerződés értelmében ezentúl is közös igyekezettel fogják megállítani a csoportosan vonuló migránsokat, elejét venni a lövöldözéseknek Horgoson és Szabadkán, biztonságot szavatolni a rettegő helybeliek számára. A migránsválság azt követően csillapodott le, hogy a szerb katonaság, a Vajdasági Magyar Szövetség kitartó közbenjárására, összehangolt akcióval megtisztította a terepet az illegális bevándorlóktól. A helyzet azóta nyugodt, a VMSZ és a Szerb Haladó Párt koalíciós szerződés egyebek mellett ennek a nyugalomnak a megőrzését szavatolja, A szerződés kitér a veszélyeztetett települések állandó rendőri felügyeletére, a déli határ védelmének, az illegálisan itt tartózkodók, valamint az embercsempészek elleni erőteljes jogi fellépés kérdésére is.

Mint már említettük, a szerződés az európai integrációs törekvésekkel is foglalkozik, akárcsak Vajdaság autonómiájának és a funkcionális decentralizációnak a kérdésével. Szó esik benne kisebbségi kérdésekről, mezőgazdaságról, demográfiai, népjóléti és egészségügyi mozzanatokról, valamint sportról és környezetvédelmi kérdésekről is. A dokumentum megfogalmazói kiemelt figyelmet fordítanak a vajdasági közkórházak és szakkórházak, egészségházak felújítására, prioritásként beiktatva a zentai és a szabadkai kórházakat, amelyekre vonatkozóan már elkészült a műszaki tervdokumentáció. Ide sorolták a zombori kórházat is.

 

Fotó: Facebook/Dr. Pásztor Bálint

Fotó: Facebook/Dr. Pásztor Bálint

Ezúttal is szerepel a dokumentumban az, hogy módosítják a Vajdaság Autonóm Tartomány hatásköreinek meghatározásáról szóló törvényt, a pénzelés forrásainak pontos meghatározása érdekében pedig elfogadják a hatásköri finanszírozásról szóló jogszabályt. Ebbe a szerződésbe is belefoglalták a kis települések fejlesztésének módozatait és a polgárok számára elérhető szolgáltatások bővítésének lehetőségeire vonatkozó tételeket.

Szó esik benne több, kimelt jelentőségű, konkrét projektumról is, ilyen például a Belgrád–Budapest vasútvonal szerbiai részének kiépítése. Ennek kapcsán kitételként szerepel a körforgalom kiépítése Szabadkán, a Majsai híd lábánál. A VMSZ fontosnak tartja a Szabadka–Baja vasútvonal szerbiai szakaszát is.

 

Fotó: Facebook/Dr. Pásztor Bálint

Fotó: Facebook/Dr. Pásztor Bálint

A VMSZ a határhelyzetre vonatkozóan is konkrét elképzeléseket fogalmazott meg: leírták a horgosi nagy határátkelő bővítésének befejező lépéseit és a Hercegszántó–Béreg határátkelőhely átminősítéséhez szükséges fejlesztések elvégzésére és az átkelő teherforgalom előtti megnyitására vonatkozó terveket. Szó esik a kelebiai határátkelő bővítéséről és a Kelebia 2–Tompa 2 átkelő megépítéséről is, a mostanitól 5 kilométerre nyugatra. A VMSZ kéri a horgosi kishatár egész napos nyitvatartását, az Y elágazást a szabadkai déli lejárattól a kelebiai határig pedig autópályává bővítenék.

Az úthálózat fejlesztésével kapcsolatban a koalíciós szerződés több olyan útszakaszt is megemlít, amelyeknek előirányozták kiépítését, bővítését vagy felújítását. Ilyen például az Orom és Csantavér, a Kishegyes és Topolya, az Újvidék és Temerin, a Topolya és Óbecse vagy a Bácsfeketehegy és Szenttamás közötti út. Kiemelt helyen taglalja az Orom–Békova szakasz felújításának módját, ez a szakasz a hulladéklerakó szempontjából szükséges. Csantavéren körforgalmat, Magyarkanizsán kerülőutat építenének, és fejlesztenék a Szabadka–Zenta vasútvonalat is. Számos település esetében kérik a szennyvíztisztító, a csatorna- és az ivóvízhálózat kiépítését. Palics fejlesztése, a szabadkai városmag megőrzése, a Népszínház épületének befejezése is említést kapott, akárcsak a Palicsi- és a Ludasi-tó új vízgazdálkodási rendszerének kiépítése, a sándori szeméttelep felszámolása, és az új, elektromos, Szabadkán bevetésre szánt autóbuszok beszerzése.

Fotó: Facebook/Dr. Pásztor Bálint

Fotó: Facebook/Dr. Pásztor Bálint

A dokumentum a sportügyek közül a zentai Úszó- és Vízilabda-akadémia folyamatos működésének, a szabadkai Jégkorong-akadémia, a palicsi Evezőakadémia, az adai Kézilabda-akadémia, valamint a Csóka–Zenta központtal működő Asztalitenisz-akadémia támogatásának kérdését emeli ki.

Nyitókép: Facebook/Dr. Pásztor Bálint