2025. május 11., vasárnap

Válság az energiapiacon

Aleksandar Vučić: Szerbiában lesz elegendő földgáz és áram télire

Újabb történelmi csúcsot döntött tegnap a földgáz ára Európában. A holland TTF elosztó novemberi irányadó száma elérte az 1000 köbméterre számított 1900 dolláros szintet. Az év eleje óta az ötszörösére drágult a földgáz. A járvány utáni gazdasági fellendülés miatt az elmúlt időszakban meredeken emelkedik a gáz, a kőolaj és a szén ára már nemcsak Európában, de globálisan is. A földgáz drágulásának fő oka, hogy a nyáron a legtöbb európai ország nem töltötte fel gáztárolóit, mivel úgy gondolták, hogy őszre csökken a gáz ára. Ám közben felélénkült a gazdaság, megnőtt a földgáz iránti igény, amivel a kínálat nem tud lépést tartani. Az orosz Gazprom gázipari vállalat pedig nem siet az európai tartalékok feltöltésével, sőt jelentősen csökkentette az EU-ba irányuló gáz mennyiségét. Annak ellenére is gyorsuló ütemben emelkedik a födgáz ára, hogy hétfőn megkezdődött az Oroszországot és Németországot összekötő Északi Áramlat 2 gázvezetékpár első vezetékének feltöltése, a második vezetéken pedig folytatódnak az üzembe helyezés előtti munkálatok. A vezetékpáron évi 55 milliárd köbméter földgáz szállítható.

Mivel a gáz kiemelt elem több ország áramtermelésében, a villamosenergia-árak is rekordszintre emelkedtek. Emiatt több ország úgy véli, hogy valamilyen beavatkozásra van szükség az európai energiapiacon.

A szlovéniai Kranj melletti Brdóban az Európai Unió és a Nyugat-Balkán vezetőinek csúcstalálkozóján Aleksandar Vučić államfő a kialakuló energiaválságot kommentálva elmondta, hogy a koronavírus-járvány után ez a legnagyobb krízis.

– Kínában már korlátozzák az áramfogyasztást, és Európára is hasonló gondok várnak. Szerbia jelenleg 270 dollárt fizet 1000 köbméter gázért. Okos döntés volt, hogy gázvezetéket építettünk – fejtette ki Vučić.

Rámutatott arra, hogy Európában az energiaválság egyik oka a karbonadó bevezetése, a mások pedig az, hogy az országok februárban és márciusban úgy gondolva, hogy kilábaltak a járvány okozta válságból, megnövelték a termelési kapacitásukat, és nem kötöttek időben gázszerződést Oroszországgal, így most Putyin szabadon dönthet az árakról.

Hangsúlyozta, Szerbiában lesz elegendő földgáz és áram télire, több mint Európa más országainak.

Magyar ember Magyar Szót érdemel