2025. július 1., kedd

Ritkán tesznek panaszt a fogyatékossággal élők

A törvényhozás javítana a helyzetükön, de a hétköznapokban ez nem érzékelhető

A fogyatékossággal élő személyek Szerbiában rendkívül hátrányos helyzetben vannak, hiszen a szegénység sokkal jobban sújtja őket, mint az átlagembereket, nehezebben tudnak munkát találni, és a társadalmi kirekesztettséggel, megkülönböztetéssel is szembesülniük kell – közölte a fogyatékossággal élők nemzetközi napja alkalmából (december 3.) a tartományi ombudsman.

A munkaügyi minisztérium szervezésében a köztársasági képviselőházban megemlékeztek a fogyatékossággal élők napjáról (Fotó: Beta)

A munkaügyi minisztérium szervezésében a köztársasági képviselőházban megemlékeztek a fogyatékossággal élők napjáról (Fotó: Beta)

Szerbiában megközelítőleg 700 ezer olyan ember él valamilyen fogyatékossággal. Mint arra a tartományi ombudsman rámutatott, a fogyatékossággal élőket az oktatásban és a szociális védelem terén is éri megkülönböztetés, hiszen számos esetben ezeket az intézményeket nem közelíthetik meg, így a szolgáltatásukhoz sem férhetnek hozzá. A fogyatékossággal élők a szabad mozgásukban is korlátozva vannak, illetve az elhelyezésükre elkülönített kapacitások kicsik, és az egészségügyi ellátásnál is éri őket megkülönböztetés, különösen, ha a nők reproduktív jogairól, a családtervezésről van szó.

Az utóbbi időszakban azonban a törvényhozás terén jelentős előremozdulás tapasztalható, ez azonban a hétköznapokban, vagyis a gyakorlatban nem érzékelhető. A törvényes előírások alkalmazása lassú, így a fogyatékossággal élők sem egyenragú résztvevői a közösségi életnek. Hozzá kell tenni azt is, bár számos problémával szembesülnek, ezt ritkán teszik szóvá a tartományi ombudsmannál.

A tartományi ombudsman arra kérte a média képviselőit, hogy beszámolóikban tartsák tiszteletben a fogyatékossággal élők méltóságát, akaratát és döntéseit, hiszen véleménye szerint ez az egyedüli módja annak, hogy a társadalom levetkőzze a fogyatékossággal élőkkel szembeni sztereotípiákat és előítéleteket.

Maja Gojković házelnök is a nemzetközi nap alkalmából a köztársasági képviselőház előcsarnokában Elérhető jövő címmel megszervezett kiállításon arra mutatott rá, hogy bár a törvényhozás javított a fogyatékossággal élők jogain, a legnagyobb gondot továbbra is az intézmények elérhetősége okozza. Mint kifejtette, széles körben tudatosítani kell, hogy mindenkinek van olyan képessége és tulajdonsága, amivel hozzájárulhat a társadalom fejlődéséhez, és arra szólította fel a jelenlevőket, hogy együtt tegyenek azért, hogy a fogyatékossággal élők is bizonyíthassanak a gazdaság, a politika, az oktatás, az egészségügy, a kultúra területén, hiszen, mint kiemelte, a fogyatékossággal élő személyek „velünk együtt élnek, nem pedig mellettünk”.

Magyar ember Magyar Szót érdemel